norman-greg-750Dvojnásobný majorový šampion, v osmdesátých a devadesátých letech celkem 331 týdnů nejlepší golfista světa: to je stručná vizitka australského matadora Grega Normana. Legendární hráč přezdívaný Bílý žralok ovšem nežije minulostí a brousí si zuby na novou kořist. Proslýchá se totiž, že má být hlavní tváří zbrusu nové golfové ligy - a pozor, nejedná se o mnohokrát zmiňovaný a stále poněkud mlhavý projekt Premiere Golf League.

Pro začátek se vraťme zpátky do roku 1994. Už tehdy zkoušel slavný australský golfista čeřit vody a pokusil se spustit sérii nazvanou World Golf Tour. Nápad ovšem rychle zašel na úbytě, když jej zablokovala PGA Tour, Norman se ale evidentně nevzdal myšlenky poněkud oživit stojaté vody světového golfu. A tentokrát má v zádech přinejmenším jednu důležitou věc. Peníze.

Koncem října se světu představila společnost LIV Golf Investments, jejímž výkonným ředitelem je právě Norman. První oznamení? Investice dvou set milionů dolarů během příštích deseti let do Asian Tour, s významným dodatkem: tohle je prý „pouze začátek". V zádech stojí Australanovi bohatí saudskoarabští šejkové a šušká se, že nová golfová tour by chtěla pořádat první turnaje už napřesrok! Znovu přitom připomeňme, že jiný konkurenční projekt Premiere Golf League má podobné ambice. Rozpadne se tedy v příštím roce PGA Tour na několik menších frakcí?

Tak horké to na 99 procent asi nebude. Odhlédneme-li od různých nejasností kolem formátu případné soutěže a dalších věcí, pak Normanovi - podobně jako projektu Premier Golf League - především chybí to nejdůležitější: hráči, přesněji řečeno opravdu velká jména. Sice se v kuloárech spekuluje o leckom včetně světové jedničky Jona Rahma, otevřeně ale ještě nikdo odchod z PGA Tour ani nenakousl. A i když se pár hráčů chystá navzdory nevoli PGA Tour zúčastnit únorového turnaje v Saudské Arábii (včetně obhájce titulu Dustina Johnsona), většinu hvězd sankce uplatňované evropskými zeměmi od výletu odradily.

A podobně to nejspíš může dopadnout také s ambiciózním pokusem rozštěpit dosud jednolitou PGA Tour. Dost možná tak zůstane jen u posílení vlivu asijské šňůry, od Normana jde ale každopádně o odvážný krok, kvůli angažmá v nové společnosti totiž odložil stranou i vedení té vlastní. „Je to největší rozhodnutí mého života," přiznal ostatně i sám Bílý žralok. Vyjde mu tenhle riskantní krok, nebo ho bude nakonec litovat?

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: Shark.com

Zdroj:
https://www.espn.com/golf/story/_/id/32500931/golf-legend-greg-norman-set-run-competing-tour-hopes-begin-play-2022
https://golf.com/news/greg-norman-saudi-golf-league-10-questions/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...