Reed gm-r-250Vítězem ostře sledovaného turnaje Hero World Challenge se sice stal Henrik Stensson, ale z letošního ročníku tradičního klání, jehož hostitelem je Tiger Woods, si celý golfový svět bude nejspíš pamatovat něco docela jiného: kontroverzní počínání Patricka Reeda v písečné sand waste area na jedenácté jamce. A přesahy momentu, za který dostal Američan zpětně dvě trestné rány, mohou snadno rezonovat i na Prezidentském poháru, který se koná už tento týden.

Pokud jste náhodou celou kauzu ještě nezaregistrovali, pak tedy ve zkratce: Patrick Reed vstupoval do pátečního třetího kola turnaje jako celkový lídr, po deseti parech v řadě ale o vedení přišel, a na pětiparové jedenáctce trefil z odpaliště prostor, který je anglicky označován jako sand waste. Takové místo není podle pravidel přímo písečný bunker, ale něco podobného, s tím rozdílem, že v něm hráč smí založit hůl za míček. To také Reed udělal, provedl ale dva cvičné švihy, a při každém z nich poměrně značně „poupravil" písek za míčem - a to už je pochopitelně zakázáno, protože si tím hráč vylepší pozici.

Reeda a jeho netradiční přípravu na ránu celkem očekávatelně zachytily kamery (na záznam sítuace se podívejte pod odkazem níže) a vedení turnaje celou věc posuzovalo, načež Američanovi po skončení kola oznámilo, že si může k výsledku přičíst dvě trestné rány navíc. Video pak rychle obletělo sociální sítě a vzbudilo pohoršení mezi fanoušky, kteří celou věc nezřídka vnímali jako úmyslné podvádění. Pozadu ale nezůstali ani mnozí hráči. Například Rickie Fowler prý záznam celé situace zahlédl náhodou po skončení svého kola, a nevěřil vlastním očím a uším, když mu novináři vysvětlili, oč jde. „Co na tomhle vlastně chtějí posuzovat?" divil se v klubovně.

Věci samozřejmě nikterak nepomohl fakt, že Reed patří dlouhodobě k hráčům s poměrně kontroverzní pověstí, prakticky během několika hodin se tak na internetu objevily záznamy několika podobných situací z předchozích let, na nichž figuroval právě „Kapitán Amerika". Marné bylo ujišťování viceprezidenta PGA Tour pro pravidla a soutěže Sluggera Whita, že hlavní viník přijal trest jako naprostý gentleman a nijak neprotestoval, fanoušci měli jasno. Sám Reed se v prohlášení hájil tím, že televizní záběr pořízený zezadu celou situaci zkreslil, a on měl ve skutečnosti hůl nejméně deset centimetrů za míčkem. „Když jsem ale ten záběr viděl, je to na dvě trestné, přijímám to," uznal.

Odsuzujících reakcí ale bez ohledu na smířlivou reakci přibývalo a servítky si nebrali především hráči, kteří proti Reedovi tento týden nastoupí v barvách Mezinárodního výběru na Prezidentském poháru. „Nemám pochopení pro nikoho, kdo podvádí," nechal se slyšet například Cameron Smith, jehož Austrálie týmovou soutěž letos hostí. A Smithův krajan Mark Leishman napřímo řekl, že by nejnovější skandál měli domácí fanoušci dát v Melbourně Reedovi pořádně pocítit. „Rozhodně se tím otevřel určitý prostor a jsou to náboje, které bychom mohli využít," míní.

Samotný Reed je ovšem proslulý tím, že podobný tlak z něj spíš vydoluje nejlepší výkony a v reakci na smršť odsuzujících hodnocení už reagoval. „Neexistuje nic, co by mohlo být napsáno nebo řečeno a mohlo mě vykolejit. Jdu hrát golf se svým týmem za svou zemi a v tom mi nic nemůže stát v cestě," prohlásil. Nakolik se ale kontroverzní moment na jeho výkonech v Melbourne opravdu odrazí, uvidíme až tento týden...

Text: Lukáš Pařenica
Foto: GlobeMedia/Reuters

https://www.golf.com/news/2019/12/07/patrick-reed-waste-area-two-stroke-penalty/
https://www.golf.com/news/2019/12/08/patrick-reed-cheat-presidents-cup-crowd/amp/?__twitter_impression=true
https://www.instagram.com/p/B5x3yOJgiYX/?igshid=bch618xxhm40
https://www.instagram.com/p/B5yksdSAA8z/?igshid=cqkisyvyan7u


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...