Proslavili se tenisem, hokejem či basketbalem, jako Michael Jordan na snímku, po kariéře jsou z nich skvělí golfisté. O některých to určitě víte, o jiných možná ne. Výčet dnes už bývalých předních světových profesionálů z různých sportovních odvětví, kteří po ukončení svých aktivních kariér začali hrát golf, by pochopitelně mohl být prakticky nekonečný. I proto, že golf je považován za sport, který lze i na velmi vysoké úrovni provozovat klidně až do smrti – pokud vám jen trochu slouží zdraví.
My se ale v našem článku zaměříme jen na opravdové legendy svých oborů, ty nejslavnější z nejslavnějších, někdejší světové jedničky, mistry světa, olympijské vítěze. I mezi takovými najdete spoustu dnešních rekreačních golfistů – ovšem protože jde logicky o muže a ženy sportovně hodně nadané, obvykle i ta „rekreační" úroveň přesahuje možnosti většiny z nás.
A takto tematicky zaměřený text jednoduše nejde otevřít nikým jiným, než opravdu nejproslulejším golfovým „hobíkem" a zároveň mužem, který je právem považován za jednoho z nejlepších sportovců všech dob. Michael Jordan, basketbalová legenda, podle většiny odborníků nejlepší hráč, jaký se kdy pod vysokými koši objevil. A také mimořádně vášnivý golfista, jehož zaujetí pro tenhle sport odjakživa hraničilo s šílenstvím – a zároveň gamblerstvím.
Odhaduje se, že bývalá hvězda Chicaga Bulls prohrála za uplynulá desetiletí v nejdivočejších golfových sázkách dost možná i miliony dolarů. Jordan hrával golf i v dobách své největší basketbalové slávy, podle mnohých svědectví klidně obešel šestatřicet jamek v den zápasu a večer nastoupil k utkání zámořské NBA. A většinou zářil, jeho talent byl nezpochybnitelný.
S golfem to bylo horší, přestože disponoval dlouhá léta vynikajícím handicapem blížícím se nule. Jenže populární Air Jordan rád hrával proti těm nejlepším – je velkým kamarádem Tigera Woodse, přátele má i mezi dalšími světovými golfisty, ale o největší sumy ho podle tradovaných historek obrali spíš různí kumpáni z mokré čtvrti. Na druhou stranu, letos šedesátiletý Američan si to mohl a pořád ještě může dovolit – a jiný už asi nebude.
Navlas totéž platí i o jeho bývalém spoluhráči ze slavné chicagské basketbalové dynastie Charlesi Barkleym, ovšem trochu v jiné souvislosti. Populární Chuck byl na peníze přeci jen opatrnější, golfu ale propadl úplně stejně jako Jordan – a dokonce dnes znamená velkou část jeho aktuálního živobytí, Barkley totiž pracuje jako golfový spolukomentátor či glosátor.
Právě mimořádně vtipné hlášky k němu už neodmyslitelně patří. S mikrofonem dokázal nejednou nekompromisně „ztrestat" i legendy v čele s Philem Mickelsonem, přesvědčit se ostatně můžete v infoboxu, který je součástí tohoto textu. Pokud jde o golfové umění samotného Barkleyho, tam to pravda bývalo slabší. Specifický švih poněkud korpulentního Američana byl dlouhá léta terčem žertů v různých talk show. V posledních letech si ale najal odborníky a prý se výrazně zlepšil.
Trojici basketbalových legend uzavřeme jménem Ray Allen. Bývalá hvězda Miami či Bostonu měla v kariéře neuvěřitelnou čtyřicetiprocentní (!) úspěšnost trojkových pokusů, však jich také nasázel v NBA rekordních 2 973, nikdo nedokázal trefit víc. Allen je ovšem ve svém „životě po basketbalu" také skvělým golfistou a číslo, na které je asi nejvíc hrdý v téhle oblasti, zní 63. Přesně za tolik ran totiž dokázal osmačtyřicetiletý Američan zahrát své nejlepší golfové kolo, s Tigerem Woodsem ho tak nespojuje jen stejný ročník narození.
Pojďme k tenisu, tedy sportu, který má do jisté míry podobný žebříčkový systém jako golf. A bývalých světových jedniček, které později vynikaly v golfu, je tady celá řada. Většina Čechů si určitě vybaví Ivana Lendla, rodáka z Ostravy, který v éře vrcholící normalizace emigroval do Spojených států a už jako vynikající tenista dovršil svou mimořádnou kariéru s americkým občanstvím.
Po změně režimu a rozpadu Československa nicméně legendární tenisový krajan udělal hodně i pro propagaci golfu v našich zemích. Sport, nad kterým mnozí ohrnovali nos, pomohl zpopularizovat třeba tím, že si u nás dvakrát zahrál PGA European Tour, v Mariánských Lázních 1996 a na Karlštejně 1997. Výsledkově to samozřejmě nestačilo zdaleka ani na cut, ale Lendlovo renomé zabíralo. Samotný Čechoameričan prý má čtyři klubová členství a svůj golfový čas dělí mezi domovský Connecticut a tomuto sportu zaslíbenou Floridu.
Vlastně krátce po Lendlově éře nastoupil na tenisový trůn tentokrát už rodilý Američan Pete Sampras. Sesbíral čtrnáct grandslamových titulů, což byl rekord do doby, než přišla silná trojka Federer-Nadal-Djokovič (i všichni tihle mimochodem golf hrát umějí náramně dobře). Pokud jde o Samprase, jeho tenisovou doménou byly travnaté kurty ve Wimbledonu. Možná i proto umí skvěle prohánět také golfové míčky – jeho handicap je prý 0,5...
A malý odskok k ženám, Ashleigh Barty si ho ale rozhodně zaslouží. Australská rodačka byla totiž také tenisovou světovou jedničkou, než se na úplném vrcholu rozhodla loni v březnu v pouhopouhých pětadvaceti letech ukončit kariéru v tomhle sportu – jen aby se začala věnovat právě golfu. Zatím si stihla zahrát několik exhibičních turnajů s celebritami a svůj handicap stlačila na úroveň 4,0. Dokáže se proslavit i ve svém druhém sportovním životě?
Golf si oblíbili i mnozí bývalí profesionální hokejisté, včetně těch českých. My se ale podíváme do zámoří, protože tam najdeme i jména, která to na greenech a fervejích dotáhla opravdu daleko. Patří k nim třeba někdejší famózní útočník Dallasu Mike Modano, který je dodnes historicky nejlepším střelcem zámořské NHL pocházejícím z USA.
Pokud jde o golf, připsal si rodák z Michiganu především parádní úspěch na American Century Celebrity Golf Championships v Nevadě, kde předloni zahrál albatros, tedy tři pod par, na pětiparové osmnácté jamce. Video s kouskem, který se nepodaří za celou kariéru i leckterým profesionálním golfistům, o amatérech vůbec nemluvě, oblétlo na sociálních sítích celý svět.
Zdatně se umí ohánět s golfovými holemi také jeho krajan Brett Hull, který kdysi dokázal v kanadsko-americké hokejové lize nastřílet 86 branek za sezonu – víc zvládl jen legendární Wayne Gretzky, mimochodem také sám nadšený amatérský golfista. Na tomhle typu hřiště by jej ale Hull patrně bez problémů předčil, dokázal se totiž dostat na plusový handicap a zvládl už vyhrát nejeden amatérský golfový turnaj.
Když se sestavují žebříčky nejlepších golfistů z jiných sportovních odvětví, jen málokdy v nich chybí jméno Tony Romo. Bývalý quarterback amerického fotbalu, který odehrál 14 sezon v NFL (všechny v dresu Dallas Cowboys), proslul už během aktivní kariéry jako vynikající golfista – až mu mnozí fandové vyčítali, že svůj talent a čas marní na golfových hřištích na úkor těch fotbalových.
Rodák z kalifornského San Diega si z toho ale nic nedělal, a jakmile pustil fotbal k vodě, věnuje se golfu naplno. Zkoušel to dokonce v kvalifikacích na US Open, a přestože se do hlavní soutěže majoru neprobojoval, odehrál prý velmi slušná kola. A když už tady byla řeč o turnaji American Century Championships pro celebrity, právě Romo jej vyhrál v letech 2018 a 2019 dvakrát za sebou. Jeho handicap prý činí +3,3.
A na závěr zástupci baseballu v golfovém amatérském teritoriu. Patří k nim rozhodně John Smoltz, někdejší nadhazovač Atlanty Braves, kterého mezi výjimečnými golfovými talenty jmenoval i samotný Tiger Woods (viz infobox v tomto textu).
Patrně ještě lepší je ale v golfu Mark McGwire, který je považován za jednoho z nejúspěšnějších basebalistů historie zámořské MLB. Kromě toho ale nedávno šedesátiletý někdejší hráč Oaklandu a St. Louis disponuje také poměrně zajímavým golfovým handicapem – jeho úroveň má být +2,2. I on tedy potvrzuje pravidlo, že komu jde jakýkoli sport, v golfu se rozhodně také neztratí.
Text: Lukáš Pařenica
Foto: Getty Images
Převzato z časopisu GOLF 11-12/2023
Ikonické golfové hlášky bývalého basketbalisty Charlese Barkleyho
Při pohledu na švih Tigera Woodse: „Tohle bylo úplně přesně jako já! Myslím tedy jako, že jsme oba černé pleti."
Na fotbalistu Toma Bradyho při exhibici The Match: „Dám ti padesát tisíc dolarů, když trefíš green." Poté, co Brady ránu totálně pokazil. „No, možná stačilo říct, jestli aspoň udržíš míček na téhle planetě."
O charitativních turnajích. „Nemám je rád. Je to tam strašně o nervy. Jakmile trefíte prvního člověka, jste hned strašně nervózní."
Když se doslechl, že by si slavný golfista John Daly přál, aby jej v případné filmové biografii hrál hollywoodský herec Matt Damon: „Matt Damon? To je větší šance, že ho budu v tom filmu hrát já!"
O své plnoštíhlé postavě. „Nedávno jsem dospěl k názoru, že jsem asi tlustý. Když vás unavuje chůze – a golf v podstatě je chůze – tak jste asi opravdu tlustí."
Koho by vybral Tiger?
Tigera Woodse se loni v rozhovoru zeptali, koho by označil za nejlepšího golfistu z jiných sportovních odvětví. A legendární Američan s odpovědí dlouho neváhal: „Byl by to buď (John) Smoltz, anebo (Tony) Romo," prohlásil.
Na adresu prvního jmenovaného, dnes už bývalého basebalisty Atlanty, pak přidal i historku ze společného foursomu, který kdysi hrál právě se Smoltzem a jeho spoluhráči Tomem Glavinem a Gregem Madduxem. „Bylo to ještě v dobách, kdy aktivně hráli, celá ta jejich slavná atlantská dynastie. Já jsem tehdy zahrál kola za 62 a 63 ran – a stejně jsem v tom foursomu prohrál nemalé peníze. Bylo to opravdu epické," zavzpomínal po letech s úsměvem Woods.
Přihlášení Golf News
Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.