Woods2Srovnávání s Woodsem se McIlroy jen tak nevyhne. Nejen díky velkým vítězstvím, kterých už dosáhl, ale také díky úspěchům z dětství. Rovněž Tiger řádil v dětském věku. A to doslova. Stal se dvojnásobným světovým šampionem hráčů do deseti let, následně ovládl také kategorie 11–12, 13–14 i 15–17 let.

Na Junior US Amateur završil hattrick, stejný počet titulů přidal i na US Amateur. A tak by se dalo pokračovat. V dětství se setkal s legendárním Jackem Nicklausem, jehož zaujal jak Tigerův talent, tak jeho potenciál. A ten Woods určitě naplnil, v roce 1996 se stal profesionálem a rok poté slavil zisk prvního majoru. (Poznámka redakce: od pondělí 25. března se po téměř dvou a půl letech vrátil na post světové jedničky Tiger Woods)

Bobby Jones rozvíjel svůj talent od předškolních let. V šesti vyhrál svůj první turnaj, ve čtrnácti už byl ve čtvrtfinále US Amateur! To už je hodně dávno – v roce 1916! Pak vyhrál třikrát za sebou významný turnaj Southern Amateurs, od 17 reprezentoval Spojené státy na mezinárodním kolbišti, v utkáních proti Kanadě, která předcházela později založenému Ryder Cupu.

Jack Nicklaus měl hole poprvé v ruce až v deseti letech, ale všem okolo bylo rychle jasné, že se objevil mimořádný talent. Vyhrál první turnaj, jehož se zúčastnil, ve třinácti už měl hendikep 3 a poprvé zahrál pod sedmdesát. Jako amatérský hráč nosil z turnajů v Ohiu jeden pohár za druhým, juniorské mistrovství státu vyhrál ve 13, 14 a 15 letech, další rok už i mezi dospělými. V patnácti hrál už i US Amateur, ale zvítězil až na druhý pokus o tři roky později. Během studia zůstal ještě amatérem, přičemž málem vyhrál ve dvaceti letech US Open. Profikariéru na PGA Tour začal o dva roky později.

Seve Ballesteros byl nejmladší z pěti bratrů, jeden zemřel v dětství, ze čtyř se stali profesionálové. Seve chodíval za školu na pláž blízko domova a trénoval tam odpaly – převážně s dřevem č. 3, které mu velkoryse zapůjčil jeden ze starších bratrů. To mu bylo osm. V šestnácti přestoupil do profitábora a o dva roky později způsobil pořádnou spoušť na European Tour: svůj první vítězný turnaj vyhrál rovnou o osm ran a následující tři roky nepřetržitě dominoval pořadí Order of Merit.
 V devatenácti skončil druhý na British Open, když ještě po třech kolech vedl o dvě rány. Svůj první major (Open) získal ve dvaadvaceti, o rok později se stal nejmladším vítězem Masters, zelené sako si oblékl, když bylo mu 23 let a čtyři dny. Rekord mu vzal až Tiger v roce 1997.

Také Sergio García začal hodně brzy trhat věkové rekordy. Tatínek golfový profesionál, takže malý Sergio vzal hůl do ruky ve třech letech... tak to někdy chodí. Ve dvanácti byl mistrem svého klubu i mezi dospělými, v patnácti nejmladší vítěz European Amateur, v tomtéž roce zlomil i rekord pro nejmladšího borce, který prošel cutem na European Tour. Výčet jeho dalších juniorských úspěchů je dlouhý, začal se pravidelně objevovat i na profiturnajích, stále však jako amatér. V dubnu 1999 zahrál v Augustě na Masters nejnižší skóre, jakého tady dosáhl amatér, a konečně přestoupil. Už svůj šestý turnaj na EPGA Tour proměnil ve výhru...

Ještě žhavější současnost představují dvě hvězdy juniorského golfu, které trhají všechny rekordy právě teď. O Lydii Ko a Guanu Tianlangovi se ale více dočtete v samostatných článcích!

Převzato z časopisu GOLF 2/2013
Text: Ivo Doušek, foto: Globe Media/Reuters, Globe Media/Action Images


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...