f-connery-goldfin-250Hollywood leží uprostřed řádky hřišť, která patří k nejlepším v Americe, ale není to jediný důvod, proč se tolik herců a hereček zamilovalo do golfu. Společenská prestiž, setkávání s důležitými lidmi? Samozřejmě. Relax? Proč ne. Často vstupuje do hry i charita, ale mnoho se jich skutečně chytí na samotný golf. Na místě nejčestnějším stojí nejspíš Sean Connery (na ilustarčním snímku), nejvíc určitě díky ikonické osmiminutové golfové scéně z Goldfingera. Té, a samotnému prvnímu agentovi 007, jsme věnovali odstavec v části o filmech.

Michael Douglas
Hollywoodský veterán byl donedávna jedním z nejhorlivějších hráčů mezi celebritami. Legendární byly jeho každoroční charitativní turnaje „Michael Douglas & Friends" v Las Vegas. V jednom interview vyprávěl o svých začátcích s manželkou Catherin Zeta-Jones: „Na prvním rande mi řekla ‚I love golf'. To mě odrovnalo. Pomyslel jsem si – je krásná, talentovaná, a ještě navíc hraje golf! Vždycky jsem toužil po tom, abych trávil víkendy v bugině na golfu s vlastní ženou..."
Před několika lety však udeřily zdravotní problémy, Michaelovi, jemuž je dnes 74 let, se zkrátily rány, golf hraje už jen privátně a už i jeho legendární turnaj je minulostí.

Samuel L. Jackson
O téhle herecké ikoně je známo, že rád a často používá slovo „f...". Ještě častěji ale můžete potkat hvězdu Pulp Fiction na hřišti. Kdo s ním jde rundu, musí se připravit na to, že jeho slovník by ve škole pro jeptišky neprošel. A chodí s ním leckdo. Zrovna letos nazval při hře prezidenta Donalda Trumpa „Motherf...er".
S golfem se poprvé setkal, když ho skupina kamarádů vylákala na driving podfukem, ale zalíbilo se mu tam tak, že dnes má coby sedmdesátník hendikep sedm. Rád vzpomíná na to, když šel s Tigerem a nastřílel 78 ran. Kde že to hráli? Nikde jinde než v St. Andrews. A jednou zahrál eagle na pětiparové patnáctce v Augustě... Nevezme kontrakt, v němž by nebylo, že během filmování může hrát golf.

Justin Timberlake
Málokdo má golf raději než Justin. Tenhle sonnyboy, zpěvák a herec golfu totálně propadl, brousí ferveje a greeny každou volnou minutu. Dokonce prý přemýšlel o profesionální kariéře, ale tyto sny smazal bleskový vývoj jeho kariéry umělecké, rychle se stal jedním z nejznámějších zpěváků současnosti.
Společensky velmi úspěšný Justin golf nejen hraje, ale angažuje se významně i v pořádání charitativních turnajů. Od roku 2008 do 2012 dokonce stál za turnajem PGA Tour Shriners Hospital for Children Open. Jeho HCP se pohybuje mezi 1 a 2.

Bill Murray
Stárnoucí, ale stále aktivní komik, mimo jiné hvězda kultovního filmu Caddyshack, si libuje v neortodoxním, někdy až velmi neortodoxním golfovém outfitu a je pevnou součástí světové golfově společenské scény. Jeho fanatismus nezná hranic. Hrál snad se všemi světovými hráči posledních třiceti let, patoval s Barackem Obamou v oválné pracovně...
Nikdy nechybí na každoročním nejslavnějším Pro-Am sezony AT&T National Pro Am (turnaj PGA), v roce 2011 jej dokonce ve dvojici s D. A. Pointsem vyhrál. Byl ozdobou společnosti i na posledním americkém Ryder Cupu v Hazeltine 2016, spolu se svými bratry vlastní dvě restaurace jménem Caddyshack. HCP měl ještě nedávno 7,2. Teď v září byl hvězdou britského turnaje EPGA Tour Alfred Dunhill Links Championship a televize často snímala jeho a Timberlakeův flight.
Bill dokonce napsal o golfu knihu, o tom, jak golf ovlivnil celý jeho život – s titulem Cinderella Story: můj život v golfu. Jedna z nejhumornějších, nejlidštějších knížek o golfu, o lekcích života z doby, kdy dělával caddyho (jak kouřit, klít, hrát karty – a ještě důležitější – kdy), až k filozofickému pohledu na golf, na život a jak to všechno přežít.

Clint Eastwood
Clint, ve svých 88 letech stále držitel respekt vzbuzujícího hendikepu 14,6 (možná proto, že hraje všechno jiné jen ne na stablefordové body jako spousta jiných), vybudoval vlastní klub Tehama GC v Kalifornii. Ještě mu to jde – před třemi roky odmítl na turnaji celebrit v Pebble Beach vozík a obešel všech osmnáct jamek s bagem na zádech.
Ke golfu přičichl ve dvanácti letech, kdy dělal caddyho. Pak, ve vrcholných letech filmové kariéry, golf trochu zanedbával, ale stal se i podílníkem na Pebble Beach a nikdy se už od hry nevzdálil. Žije přímo u svého hřiště Tehama a velmi často si zahraje několik jamek, jen tak.
Velice populární je akce, která dlouho obíhala televizemi – Jack Lemmon chtěl na AT&T Pro Am 1987 mermomocí hrát míček ležící na krajíčku útesů, Clint ho chytil za opasek, jeho zase podržel jeho partner Peter Jacobson, toho držel za pásek Greg Norman... Je z toho i oficiální plakát AT&T, nazývají ho Lidský řetěz.

Jack Nicholson
O Jackovi, dnes už dvaaosmdesátiletém trojnásobném držiteli Oscara, se obecně ví, že když je na hřišti v úzkých, pomůže si podle vlastního výkladu pravidel, neskrývá to a ještě se tomu směje. To ale kupodivu málokomu vadí, je oblíbeným spoluhráčem. Pořádně začal hrát až od dvaapadesáti, hrává rád s hvězdami basketbalového nebe, Michaelem Jordanem, Charlesem Barkleyem nebo Larry Birdem.
Za domem má rohož, z níž pálí žluté drivingové míčky do blízkého, špatně přístupného kaňonu. Prý už jich tam jsou tisíce, jednou odtamtud vyběhl ječící, zřejmě zasažený bezdomovec...
Jak jdou léta, Jack je kratší, měří to podle jednoho keře v kaňonu. Nikdy nehraje na turnajích, na kterých se jiné celebrity rády vyhřívají v dohledu televizních kamer. V nejlepších letech hrával i kolem paru, Old Course zahrál za 76, a to prý čistě, psali to kedíci...

Hugh Grant
Anglický idol žen 90. let, toho času prý nejatraktivnější a nejnoblesnější muž na světě a dlouhodobě golfový fanatik, je na golfu, kdy může, je i jedním ze společenských pilířů Alfred Dunhill Links Championship, turnaje, který je každoročně pořádán v St. Andrews. V roce 2000, když se do toho pořádně dal, snížil HCP za půl roku z 24 na 14, teď se drží u sedmi. Hrává i s Paulem McGinleyem a Davidem Howellem.
„Jsou chvíle, kdy se stydím před svou partnerkou, že místo abych se jí věnoval, čtu knihy o patování nebo se dlouho do noci dívám na zpomalené švihy nejlepších hráčů," přiznal v interview, v němž také prozradil, že v noci občas vyskočí z postele a zkouší švih v pyžamu před zrcadlem.

Matthew McConnaughey
Jeden z nejlépe placených herců současnosti, držitel Oscara a miláček žen, pracoval v mládí v golfovém klubu, hrál dobře už na škole a i teď si uprostřed nabitého kalendáře stále nechává okénka na golfové radovánky. Má singl hendikep, podporuje svou University of Texas a jako pravý Texasan je oddaným fanouškem Jordana Spietha.

Jessica Alba
Ačkoli golf hraje řada hereček, jediná, která se nám vešla mezi tuto elitní skupinku, je Jessica Alba. Svým graciézním, technicky vypilovaným švihem fascinovala řadu golfových legend, od Grega Normana přes Johna Dalyho až po hvězdy současné doby. Pěkná, inteligentní, úspěšná a k tomu dobrá hráčka – co si přát víc? I seznámení svých rodičů se (tehdy ještě budoucím) svým manželem situovala na golf...

Justin Bieber
Přidejme zpěváka. Hvězdná kariéra Justina Biebera prý začala takto – byl už nějakou dobu golfistou, hrával, kde se dalo, ale nebyl moc bohatý. Jednou neměl dvacet dolarů na green fee, tak vzal kytaru a šel si je vydělat do ulic. Skončil se dvěma stovkami, což ho tak zaujalo, že se začal věnovat vystupování – a ve dvaceti už ho znali všichni. Pěkná story, že? Čert jí ale věř... Dnes je tenhle showman kompletně potetovaný, hodně za vodou a na golf chodí stále.
Golfová příhoda, typická pro „mladé a neklidné" – Justin má rád různé trikové rány, rád a velmi dobře žongluje s holí a míčkem. Jednou šel se svým parťákem a podobně úspěšným bavičem Eddiem Sheeranem po návštěvě baru na hřiště, lehl si na záda, do pusy týčko, na něj míček a požádal Eda, aby míček odpálil. S alkoholem v krvi člověk není moc přesný, Justin dostal pořádnou pecku holí do tváře...

Další herci a zpěváci
Joe Pesci, legendární mafioso má golf rád, ale bývá při něm vzteklý. Když se mu nedaří, je lépe klidit se mu z cesty, tak jako ve většině jeho filmových rolí. Jinak je to hodný člověk s dobrým srdcem, což dokazuje i charitativním turnajem, který každoročně pořádá.
Dennis Quaid býval asi nejlepším golfistou mezi hollywoodskými herci. Před čtrnácti lety, kdy slavil padesátku, měl HCP 1,4, dnes je na šesti. Těší se na roli v golfovém filmu, kterou má slíbenou na příští rok.
Jack Wagner, seriálová superstar (Melrose Place atd.), se v mládí toužil stát golfovým profesionálem, ale nevyšlo to už na začátku – jeho žádost o golfové stipendium na univerzitě byla odmítnuta, tak se dal na hereckou dráhu. Současný hendikep má 0,3!
Celine Dion, zpěvačka s obdivuhodným hlasem, golf nejen hraje (HCP kolem 17), ale dokonce vlastní golfový klub Le Mirage v Kanadě. A nebojí se na golfu ničeho – třeba když na turnaji Kraft Nabisco po hře skočila s vítěznou Karrie Webb do jezírka...
Cameron Diaz a golf – nejjednodušeji se o tomto vztahu dá napsat, že má nafitované hole...
Rocker Alice Cooper je do golfu hluboce zamilovaný, zpívá o něm, napsal o něm knihu s titulem, který mluví za všechno: Golf Monster – mých 12 kroků, jak se stát závislým na golfu. V rozhovorech pro média často mluví o golfu i o tom, jak mu pomohl porazit závislost na alkoholu. Na hřišti je často, má HCP sedm.

Převzato z časopisu GOLF 11/2019
Text: Ivo Doušek; foto: Globe Media / Reuters

 


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...