Dubuisson3Letošní Czech Masters těsně před začátkem přišlo o jedno z největších es. Z turnaje se odhlásil Victor Dubuisson, který měl v té době už jistou účast v Ryder Cupu. A i kdyby ji neměl, pravděpodobně by se v Gleneagles představil díky divoké kartě. Vzhledem k tomu, v jaké letos hraje pohodě, by bylo hříchem jej nepovolat. Fanoušci ze země galského kohouta tak po deseti letech mohli opěvovat svého zástupce v nejprestižnějším týmovém klání.

Poslední Francouz, který startoval v Ryder Cupu, byl Thomas Levet. Rodák z Paříže, vítěz šesti turnajů na EPGA Tour a v roce 2002 sahající po triumfu na Open, se tehdy společně s evropskými spoluhráči radoval z vysokého vítězství na území Spojených států. Na svého nástupce však čekal dlouhých deset let...
Vraťme se však ještě krátce do roku 2002. Tiger Woods tehdy podruhé v řadě a potřetí v kariéře vyhrál Masters. U televize byl přikovaný jistý Victor Dubuisson, dvanáctiletý chlapec, který rád sportoval a jehož Woodsův triumf zaujal natolik, že se mu zachtělo stát se profesionálním golfistou.
Začal na sobě tvrdě makat, cílevědomě šel za sny, které se z dětských přání začaly měnit v reálné výsledky. Dokonale využil svůj talent a potenciál a dvanáct let poté, co sledoval slavného Američana vítězit v Augustě, se sám probojoval do Ryder Cupu, zatímco Woods bude kvůli chabé výkonnosti chybět. Golf zkrátka nabízí neočekávané, ale o to krásnější příběhy.

V deseti sekl se školou
Francouz se mezi elitu prodral jiným způsobem než řada jeho dalších kolegů. Nestudoval na univerzitách v zámoří, a vlastně ani v Evropě. Se školou sekl, když mu bylo deset let. Deset? Ano, čtete správně. „Bylo to v deseti nebo dvanácti, nějak tak," plácl hráč, jehož vizáž připomíná herce z Hollywoodu. Byl to risk, nechat studují a všechno vsadit na jednu, tedy golfovou, kartu.
Dubuisson se však chtěl soustředit jen na golf, stát se ve svém sportu legendou, a tomu podřídil vše. Ale co na to ti, kteří ho vychovali? „No moji rodiče, oni... Byl jsem víc na sebe," řekl tiše na jedné z tiskových konferencí. Osamostatnit se ale v tak nízkém věku, kdy máte celý život ještě před sebou, to chce pořádný kus odvahy. A ne každý to dokáže pochopit. „Už žádné další rodinné otázky, prosím," hlásí nejlepší francouzský hráč současnosti.

Je vidět, že se do minulosti nerad vrací, ale je jasné, že s přibývající slávou se tomuto tématu jen tak nevyhne. „Omlouvám se, ale nerad o tom hovořím," uťal alespoň na chvíli otázky týkající se jeho podivného dětského rozhodnutí, kterým se odrazil vstříc novému životu.
K Dubuissonově příběhu má co říct i Levet. Ti dva se setkali poprvé, když bylo mladšímu z dvojice francouzských hráčů 14 let. I pro Leveta je Dubuissonovo mládí před veřejností tabu a hlubší pohled do jeho soukromí neposkytnul. „Jeho rodinný příběh znám. Nebylo to lehké dětství, nechme to tak, nemluvme o špatných věcech," uťal další komentáře.

Kdo ho vezme pod křídla?
Levet ví, jak moc velký je tlak vyvíjený na rydercupové hráče, jak těžké je zvládnout klíčové okamžiky, kdy vás sledují fanoušci z celého světa, kdy proti vám stojí nejlepší hráči ze Spojených států a vy máte za zády špičkové bojovníky ze starého kontinentu. Vždyť po boku Dubuissona bude hrát třeba Rory McIlroy, letošní fenomén a suverénní světová jednička.
Francouz bude hrát i pro něj, i pro jeho vítězství. Kdekoho může napadnout, že se mu z toho všeho rozklepou kolena, vždyť ve Skotsku bude jediným vyslancem své země, což taky může hrát roli. To samé zažil i Levet, jenž se o krajana nebojí. „Bude v pořádku," věří mu jediný Francouz, který v Ryder Cupu získal nějaký bod.

Otázkou jeho premiéry se zabýval i Španěl José María Olazábal. Ten byl evropským kapitánem před dvěma lety a radoval se z obhajoby vítězství v USA. I on srovnal své těžké začátky s benjamínkem v týmu. „Když jsem hrál Ryder Cup poprvé, sotva jsem řekl nějaké slovo. Ale zachránilo mě, že jsem měl vedle sebe Seva Ballesterose. Vzal mě pod svá křídla a dělal, co mohl, abych se cítil jistější," zavzpomínal.
Najde svého ochránce i Dubuisson? Podle Olazábala ano. Vhodné „adepty" má dva – tím prvním by mohl být kapitán Paul McGinley. Vhodnou osobu vidí také v jediném zástupci ze země Tre Kronor Henriku Stensonovi, který se po životní loňské sezoně chystá v 38 letech na třetí účast v Ryder Cupu.

Zpátky na začátek
O Dubuissonově dětství už jsme se zmínili. Pak jsme se skokem dostali do Gleneagles. Co se však odehrálo mezi tím? Rodák z Cannes, měřící 183 centimetrů, který v roce 2010 přešel k profesionálům, se prosazoval už z pozice amatéra. Golf začal hrát docela pozdě, manko ale rychle dohnal a dral se nahoru.
V roce 2006 Vyhrál French Amateur, dva roky nato Mexican Amateur a následně se blýskl na European Amateur, kde v minulosti triumfovali McIlroy, Sergio García nebo Stephen Gallacher. Ve stejné sezoně zvítězil i na Trophée des Régions, European Individual Amateur Championship, prošel cuty na několika profesionálních turnajích a skončil třetí v Lyonu, na podniku Challenge Tour. Od začátku listopadu do 23. prosince byl v čele amatérského žebříčku. Slušná vizitka na někoho, kdo si šel už odmala svou vlastní cestou, co říkáte?

K profesionálům přešel v roce 2010. Premiéru si odbyl na Nordea Scandinavian Masters a výsledkem bylo velmi dobré 24. místo, za něž získal přes 16 tisíc euro. Co myslíte, že s nimi udělal? Zaplatil trenéra? Vynaložil finance, aby se dále zlepšoval? Ne, zaplatil nájem za drahý apartmán ve francouzském Cannes.

Zlaté šampaňské
Dubuisson věděl, že pokud naváže na předešlé výkony, výhra se dříve či později dostaví. A dočkal se. Loni v listopadu ovládl prestižní, historicky první a velmi štědře dotovaný podnik Turkish Airlines Open z Final Series Race to Dubai. Tehdy třiadvacetiletý šampion získal přes milion dolarů a mimo jiné si připsal skalp Tigera Woodse.
I když francouzský mušketýr působí sebevědomě, v posledním kole se mu rozklepala kolena. Zahrál nejhorší výsledek dne. Jeho náskok byl ale tak velký (před posledním dnem pět ran), že už si triumf nenechal vzít. „Na osmnácté jamce se mi chtělo brečet," soukal ze sebe.
Následně si užil radost se svými krajany, kteří ho polili vítězným šampaňským. „Vůbec teď nevím, co se děje. Tolik jsem se soustředil na svou hru, že mi nedošlo, že jsem vyhrál tak velký turnaj. Jsem ohromně šťastný," dodal v euforii a posunul se na šesté místo žebříčku Race to Dubai. V probíhající sezoně na žádný triumf zatím nedosáhl, vítězství byl ale blízko na švédském Nordea Masters. Hrající kapitán Miguel Ángel Jiménez ho povolal také na EurAsia Cupu a Dubuisson jeho důvěru nezklamal.

V elitní společnosti
I když byl v letošním roce na golfové scéně už docela „známá firma" a na kontě měl jeden profesionální triumf, stále mu chybělo prorazit na majoru. Když na Masters neprošel cutem, odjížděl z turnaje s pocitem, že na žádném z podniků velké čtyřky neproklouzl do víkendového programu. To se změnilo až na US Open, kde skončil osmadvacátý. Pak přišlo Open a devátá příčka. Na PGA Championship skončil dokonce sedmý! Pokud bude v nastoupeném trendu pokračovat, pak se příští rok máme na co těšit.

Dubuisson2Dubuisson o sobě dal ale pořádně vědět už na jamkovce ze seriálu World Golf Championship. V dramatickém finále sváděl napínavý boj s Jasonem Dayem, který využil svých předností a zkušeností, aby se nakonec radoval z vítězství. Šest jamek před koncem vedl o tři rány, ještě dvě jamky před finišem o dva údery, jenže Francouz se vrátil na sedmnáctce do hry díky birdie. A jelikož Day zapsal na poslední jamce bogey, šlo se do play-off.
Australan rozhodl až na páté jamce. „Victor předvedl neskutečné zmrtvýchvstání. Nikdy jsem neviděl nikoho tak mladého, snad jen v případě Jordana Spietha a dříve Tigera Woodse, s takovým odhodláním. Mohl jsem pouze překvapivě kroutit hlavou, protože několikrát už byl prostě v koncích. Turnaj už měl být dávno můj," uznal kvality soupeře Day. Victorův recept byl jednoduchý: „V závěru jsem hrál s pocitem, že už nemám co ztratit."

Převzato z časopisu GOLF 10/2014
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
VICTOR DUBUISSON
Datum narození: 22. dubna 1990
Místo narození: Cannes, Francie
Bydliště: Antibes, Francie
Pro od roku: 2010
Na EPGA Tour od roku: 2010
Profesionální vítězství: 2 (EPGA Tour – 1, ostatní – 1)
Umístění na světovém žebříčku: 23. (k 15. 9. 2014)
Pořadí v Race to Dubai: 8. (k 15. 9. 2014)
Týmové soutěže
Ryder Cup 2014
World Cup (Francie) 2013
EurAsia Cup (Evropa) 2014

Amatérská kariéra
Počet vítězství: 4 (2006 French Amateur, 2008 Mexican Amateur, 2009 European Amateur, Trophée des Régions)

Týmové soutěže
Jacques Léglise Trophy (Kontinentální Evropa) 2006
Eisenhower Trophy (Francie) 2008
Bonallack Trophy (Evropa) 2010


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...