Ke svým 56. narozeninám dostal dárek v podobě zvolení novým prezidentem České golfové federace. V době, kdy vznikal tento rozhovor, měl za sebou téměř čtyři měsíce na pozici prvního muže českého golfu, takže už skončilo i těch pověstných sto dní hájení. A protože se blížil konec roku, byl to ideální čas ohlédnout se a popovídat si s Vratislavem Jandou o prvních měsících prezidentování.
První otázka sice není nijak originální, ale je nasnadě. Co vám ukázaly první měsíce v roli prezidenta ČGF?
Ukázaly to, že administrativní aparát, který vede generální sekretář Aleš Libecajt, pracuje kvalitně. Jsou to profesionálové, kteří vědí, co dělají, a posouvají golf kupředu. Také mi ukázaly rozdílnou chemii „kolem stolu" v rámci výboru, který rozhoduje o dění ve sportovním golfu. Ale to je přirozené. Všichni se znají, nový jsem přišel pouze já a Karel Čelikovský, který ale působil ve výboru už dříve, zatímco já přišel z negolfového prostředí.
Zkuste se ohlédnout za prvními třemi čtyřmi měsíci spíš pocitově. Jaké byly?
Jako když přijdete do nové práce. Poznáváte lidi, prostředí, kolegy, sžíváte se se zaběhlými systémy, případně když máte šanci, můžete i některé měnit. Samozřejmě, pakliže je považujete za méně efektivní. Ale shrnuto, vnímám předchozí měsíce velmi pozitivně. Sto dní hájení už mám za sebou, a tak je třeba přikročit od slov k činům a začít naplno pracovat.
Máte už jasno v tom, co je potřeba změnit? Nebo už jste něco změnil?
Především jsem řekl, že do konce roku nebudu dělat personální změny. To je první věc. Za druhé, že se pustím do jednoho z cílů, který jsem si vytyčil, a tím je změna mediálního obrazu českého golfu v české společnosti. Musíme se podívat hlouběji na marketingovou a PR práci federace.
Takže dosud to bylo špatně?
Ne, nekritizuji tým, který tam je. Máme mediální komisi a klobouk dolů, co všechno dokázali udělat. Na druhou stranu si ale nejsem jist, že ve 21. století je možné dělat kvalitní PR nadšením volených funkcionářů. Myslím, že tohle je úkol pro profesionální tým, a na to se s kolegy v příštím období soustředíme. Přesněji řečeno, bude to jedna z věcí, na které se zaměříme.
Nic proti tomu, co říkáte, ale nestalo se z termínu mediální obraz českého golfu už tak trochu zaklínadlo?
Ale on skoro žádný neexistuje, není. Když to dělají volení nadšenci – a je super, že je máme – je to problém, protože nikdy předtím nedělali marketing. To je stejné, jako byste mě nechal řídit autobus. Nejspíš bych ho ani nerozjel. Máme tady super strategie, hezky napsané, ale jejich exekuce pokulhává. Znovu opakuji, nechci nikoho kritizovat, ale ty strategie nikam nemíří, a hlavně nejsou měřitelné. Když dělám marketingovou strategii, tak musím vědět, odkud a kam se chci posunout, kde začínám v lednu a kde chci být v květnu. Mám na to nějaké finanční prostředky a chci mít tolik a tolik výstupů, tolik kontaktů a tak dál. To ví každý markeťák, to jsem nevymyslel já. To jsou principy, jakými by se měla prezentovat každá úspěšná organizace. A to golfová federace jako pátý nejpočetnější sportovní svaz v Čechách rozhodně je.
Objevilo se něco, co vás překvapilo mile, a naopak něco, co pro vás bylo nemilým zjištěním?
Už jsem o tom mluvil, mile mě překvapilo to, že lidé, kteří tvoří administrativní aparát ČGF, jsou profíci. Navíc profíci, kteří to dělají rádi, rozumí tomu a žijí pro federaci. Nemilé překvapení by pro mě bylo, kdyby se mi nedařilo prosazovat dlouhodobé cíle. Ale tam ještě nejsme. Takže s otázkou na nemilá překvapení bych ještě počkal. Položte mi ji za rok.
Už dvakrát jste zmínil tým lidí, který na federaci pracuje. Jsou to lidé, o které se můžete opřít ve své další práci?
Ano, takhle to je. Jsou to profesionálové a spolupracuje se mi s nimi velice dobře. Doposud to platilo bez výjimky.
Ptám se na to i proto, že vaše vítězství ve volbách bylo pro mnohé překvapením. Ale zatímco vy jste byl úspěšný, nikdo z vašich plánovaných spolupracovníků už nikoliv. Byl to pro vás důvod se zabývat i tím, jak vše bude dál vyvíjet?
Máte pravdu v tom, že jsem po volbách zaslechl cosi o Pyrrhově vítězství, ale na takové spekulace jsem už opravdu velký kluk. Pohybuji se 35 let v byznysu a vím, že vždy musíte hrát s kartami, které máte. Volby takhle rozhodly a já to respektuji. Mám kolem sebe konkrétní kolegy a s nimi budu jako profesionál spolupracovat. To, že spolu nejezdíme na dovolenou, to je jedna věc, ale po profesionální stránce nemohu proti nikomu nic říct. Kdyby mě tohle mělo rozhodit...
Jeden rok pomalu končí a vás čeká, řečeno sportovnější terminologií, první úplná sezona. Máte už jasno, jaké budou vaše první kroky?
Ze všeho nejdřív se budeme muset srovnat bohužel s pandemií. Vidíme, že čísla rostou, takže v tuto chvíli něco zásadního plánovat lze nutně s otazníkem. Na druhou stranu musíme vědět, co máme dělat, když žádné komplikace nebudou. Pro mě hlavním highlightem nebude sportovní golf. Ten vede sportovní úsek v čele s předsedou STK a panem Lubošem Klikarem, což jsou další profíci, z nichž mám radost. Jasně, můžeme se bavit o novém regionálním uspořádání, o jeho revizi, ale jinak vše jede. Pro mě je důležité odstartování dvou systémových projektů.
Jakých?
První projekt je zaměřený na to, abychom byli schopni se ucházet o dotační tituly, které jsou vypsané ať již Národní sportovní agenturou nebo některými z ministerstev, jako jsou zemědělství, životní prostředí nebo místní rozvoj. Mít pro to připravené projekty a dokázat do toho zapojit členskou základnu. Druhým projektem je už zmíněný mediální obraz. Bez něho nemohu chodit a nabízet ČGF jako produkt, když ani nevím, co nabízím. Máme dneska nějaký počet partnerů, což je skvělé, a kdybychom je neměli, bylo by to složité. Ale do budoucna se budu snažit najít další partnery pro ČGF. Takže partneři jsou vlastně už třetím projektem. Tím druhým je mediální obraz.
V minulosti pokulhávalo i propojení amatérského a profesionálního golfu, respektive ČGF a české PGA. Bude užší kontakt také jedním z vašich cílů?
Mým programem bylo zachovat činnost stávající ČGF a přičlenit do téhle golfové rodiny také Asociaci golfových hřišť AGH a českou PGA. Chci říct jednu věc. Za ty tři měsíce jsem oběhl spoustu státních úřadů, oslovil ministry a jejich náměstky s různými podněty, navazoval kontakty. Zatímco pro ČGF jako sportovní svaz je partnerem NSA, olympijský výbor a Česká unie sportu, tak partnerem pro jednání například s ministerstvy zemědělství, pro místní rozvoj a životní prostředí může být právě AGH za podpory ČGF. I proto, že musíme počítat se zásadními změnami v hospodaření hřišť v důsledku dopadů Zeleného údělu a dalších regulatorních reakcí na změny klimatu. Musíme tuto situaci uchopit jako příležitost. Tohle období musíme překlenout společně.
Neodrazuje vás poněkud fakt, že spolupráce, či nespolupráce ČGF a PGA je tak trochu evergreenem českého golfu?
Ano, to asi je. Ale na druhou stranu musím říct, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí. Jestli je to opravdu evergreen a nic se nezmění, tak si zopakuji cvičení, které už absolvovali moji předchůdci. A to nechci. Nebo budu věci pojmenovávat a budu je měnit. A to chci.
S dovolením odbočím od práce. Co vy a golf?
Tak kvůli tomu, že mám rád golf a rád ho hraji, jsem kandidoval. Jsem nadšeným amatérským golfistou. Upřímně řečeno, nejvíc by se mi líbilo jen hrát golf, ale ono to nejde.
Jak často se dostanete na hřiště?
Tak jednou za čtrnáct dní. Samozřejmě bych nejradši hrál každý druhý den, ale jak už jsem říkal, bohužel to nejde.
Jestli se mohu zeptat, jaký máte handicap?
Upřímně řečeno ani přesně nevím, ale je to nějak kolem 14. Teď si uvědomuji, že jsem letos asi nehrál ani jeden handicapový turnaj. Marně pátrám v paměti. Nejdřív byla pandemie a turnaje nebyly, pak byla kampaň a objížděl jsem hřiště, pak volby, pak srpen a nějaká dovolená a teď jsem si v září způsobil úraz a jsem po operaci menisku. Takže jsem odehrál snad jen jeden nebo dva turnaje. V tomto směru mám velký dluh.
Máte v Česku nějaká svá oblíbená hřiště, nebo nejste vybíravý?
Nejsem vybíravý. Mám domovský klub v Hodkovičkách a na Konopišti, takže to jsou logicky moje preferovaná hřiště, ale jak jsem v rámci kampaně objížděl republiku – objel jsem zhruba 90 hřišť z těch 106 – tak musím říct, že jsem byla nadšený z toho, jak krásná, kvalitní a skvěle vedená hřiště u nás máme. Je neuvěřitelné, co se za posledních patnáct dvacet let podařilo udělat.
Převzato z časopisu GOLF 11-12/2021
Za rozhovor děkuje Alois Žatkuliak
Foto: ČGF/Zdeněk Sluka
KDO JE VRATISLAV JANDA?
Šestapadesátiletý právník, manažer a diplomat, který v minulosti působil v Evropě, Asii a Americe. Pracoval v nejvyšším managementu nadnárodních společností British American Tobacco a Nestlé, věnuje se korporátní komunikaci a vztahům mezi státní správou a subjekty, které zastupuje.
< Předchozí | Další > |
---|
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.