ilu-advice-750Proč 14? Proč ne třeba 10, nebo naopak 20? Maximální počet holí, které můžeme mít v bagu během soutěžních turnajů, byl stanoven na 14 už v roce 1939. Jak se ale zdá, nikdo vlastně neví, proč byl vybrán právě tento počet. Není to až tak nic neobvyklého, protože v golfu se leckteré normy staly spíš náhodou.

Hraje se osmnáct jamek, protože hřiště Old Course v St. Andrews bylo kdysi zkráceno z původních 22 jamek na osmnáct. Průměr jamky také není dán nějakým letitým zkoumáním, ale prostě rozměrem prvního „vykrajovače jamek" použitého v Royal Musselburgh v roce 1829. Postupně se to stalo normou.

Podobný příběh by mohl platit i u počtu holí v bagu, které můžete mít při hře podle pravidel v bagu. Byly doby, kdy někteří golfisté nosili v bagu až 31 holí, což bylo R&A příliš, a tak tehdejší předseda podvýboru pro golfové míčky R&A Robert Harris navrhl omezení na 14 holí. To bylo přijato v roce 1938 USGA a rok nato i R&A.

Proč ale právě čtrnáct? Už tehdy se zdálo, že jde o náhodné číslo. A nic se na tom do dneška nezměnilo.

Můžete hrát s menším počtem holí. V tom vám nic nebrání. Tresty jsou ale tvrdé, pokud jich máte v bagu víc než povolených čtrnáct a během kola se na to přijde. Ve hře na rány dostanete dvě trestné rány za každou jamku s větším počtem holí, ale s maximálním počtem čtyř trestných ran. Ve hře na jamky přijdete maximálně o dvě jamky.

Řada golfistů nosí v bagu i méně holí, většina ale drží maximálně povolený počet. Nicméně ruku na srdce, využijete všechny? Někteří hráči mění počty i „strukturu" holí podle hřiště, které je právě čeká, nebo podle toho, jak se posunuje jejich herní výkonnost.
Někdy méně může být i více. Podle mnohých expertů a golfových trenérů není od věci vyrazit minimálně čas od času na hřiště jen s půlsetem holí. Přinese to nejen lehčí bag, ale také to podle trenérů opráší schopnosti trefovat stejnou holí různé vzdálenosti. Minimálně za zkoušku to stojí.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...