parenica-lukas-750Vzpomínáte si ještě na olympijský golfový turnaj před čtyřmi a půl roky? Popravdě řečeno, nemohl bych vám mít za zlé, kdyby se vám toho moc nevybavilo. Na návrat golfu do olympijské rodiny jsme se přitom tolik těšili. Trval déle než celé století a zdál se být logickou volbou, aspoň pro nás, odkojené myšlenkou, že sport pod pěti kruhy je zkrátka nejvíc.

Jenže golfové klání v brazilském Riu bylo nakonec nepříliš chutnou položkou na jinak pestrém olympijském menu. V první řadě za to samozřejmě mohla neúčast předních hráčů tehdejší doby. Důvod? S odstupem času, a hlavně s ohledem na aktuální světovou situaci se může zdát až bizarní. Přední golfové hvězdy se totiž už tehdy bály viru, ovšem toho jménem zika, na který svět mezitím dávno zapomněl – i proto, že planetu mezitím zachvátila pandemie mnohem nebezpečnější.

Jistě, i tak přijela v roce 2016 do Ria spousta skvělých golfistů, a všichni dělali, co mohli, aby svůj sport co nejlépe prezentovali na vůbec nejsledovanější světové akci. Kombinace trochu fádního hřiště a relativně nudného klasického formátu ale nenadchla ani mnohé golfové fandy, o těch ostatních ani nemluvě. Bude to letos lepší?

Otázka bohužel v první řadě zní, zda se do Tokia vůbec sportovní svět sjede. Loni to ze známých důvodů nevyšlo a mám-li být upřímný, značné pochybnosti zatím chovám k vyhlídkám na úspěšné konání her dvaatřicáté letní olympiády i letos. Bez ohledu na pověstnou japonskou pečlivost a zodpovědnost totiž aktuální počty nakažených nemluví právě optimistickou řečí a zdaleka není jasné, nakolik pomohou vakcíny, které se ujaly boje s koronavirem na přelomu roku.

Nicméně zkusme věřit, že vše dopadne dobře. A kdyby ne, můžeme s trochou (hodně černého) humoru možná zemi vycházejícího slunce navrhnout, aby se pořadatelství namísto Tokia ujala Praha. Že je to naprostý nesmysl? To jistě ano, ale pozor – i mezi čtenáři se jistě najdou pamětníci, kterým dojde, že právě rok 2020 byl kdysi termínem, k němuž se upínaly fantaskní olympijské plány někdejšího pražského primátora Pavla Béma.

Nejen z dnešního pohledu to samozřejmě působí jako nejapný vtip. A kdyby snad tehdy někdo Praze pořadatelství opravdu přidělil, byla by skutečně proklatá smůla, že by takový historický okamžik překazila pandemie... Nicméně pro úplný pořádek: pokud by šlo čistě o golf, české hlavní město by určitě mělo světu co nabídnout. Olympijský turnaj v Albatross Golf Resortu nebo na Černém Mostě? Hezké snění, co říkáte?

Jen snít jsme ještě loni mohli také o účasti českého golfisty na mužském olympijském turnaji – a nyní je tahle možnost velmi reálná. Před Ondřejem Lieserem je samozřejmě ještě náročný jarní boj o udržení postupové pozice, ale pokud on i jeho dámská kolegyně Klára Spilková účast v Tokiu vybojují, mohla by to pro nás být ještě lepší podívaná. Držme tedy palce oběma, snad jim to vyjde o poznání lépe než kdysi Praze olympijská kandidatura...

Převzato z časopisu GOLF 1-2/2021


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...