Korda GMR 250Narodila se v USA, ale v mládí reprezentovala Českou republiku. Ovšem když jí bylo patnáct let, rozhodla se, že změní barvy a bude bojovat za svou rodnou zem. Jessica Korda tohoto kroku rozhodně nelituje, za Atlantikem totiž její kariéra nabrala hodně zajímavý směr.

Narodila se v Bradentonu na Floridě. Přestože převážnou část mládí trávila v USA, až do roku 2008 reprezentovala české barvy. „Měli jsme domluvené, že se v patnácti rozhodnu. A jelikož téměř celý rok žiju v Americe, mám americké kamarády a cítím se tam prostě jako doma, vybrala jsem si americké občanství," vysvětlovala důležitou životní změnu. „Bylo to jen na ní. Musel bych spadnout z kokosu na hlavu, abych ji do něčeho nutil. Kdyby se rozhodla reprezentovat Kongo, budu ji podporovat," dodal její otec Petr Korda, někdejší úspěšný tenista.
Není divu, že i Jessica koketovala s tenisem. „Je spousta důvodů, proč jsem ale nakonec dala přednost golfu. Na tenisu se mi moc nezamlouvalo běhání a pocení," usmála se. „S pocením to však není moc slavné ani při golfu. Musíme hrát i při vysokých teplotách, a tak se tomu neubráníte," dodává v současnosti jedna z nejlepších amerických golfistek. „Když se podívám zpětně, věřím, že jsem se rozhodla správně."

Golf poprvé okusila v pěti letech v akademii Davida Leadbettera na Floridě. „Maminka mě přihlásila do spousty sportů a golf byl jedním z nich. Ze začátku mě ale moc nebavil, přišel mi nudný," vzpomíná. Zlom přišel, když se jí ujala trenérka Tracy Little. „Díky ní se pro mě golf stal zábavou. Myslím, že pro děti je nejdůležitější, aby se sportem bavily a pomalu pak objevovaly i soutěživou stránku. Našla jsem si spoustu kamarádů a začala se golfu více věnovat," vysvětluje Jessica, která pochází z ryze sportovní rodiny.
Její o pět let mladší sestra Nelly se rovněž vydala golfovou cestou a aktuálně má na kontě dva tituly z LPGA Tour. K hodně zajímavé kariéře má nakročeno i devatenáctiletý tenista Sebastian.

Petra Kordu a jeho děti pojí ještě jedno – australské Melbourne a místní Australian Open. To tenisové v roce 1996 vyhrál Petr a letos na něho v soutěži juniorů navázal syn Sebastian. Golfové zase v roce 2014 ovládla Jessica a v únoru se dočkala i Nelly, která tak dovršila originální rodinný Korda Slam. „Jsem teď šťastná a spokojená, že už jsem taky členem tohoto zvláštního klubu. Vypadá to, že je tady v Austrálii něco speciálního ve vzduchu, něco, co nám sedí," smála se mladší z obou sester.

Osudové US Open
Ale zpátky k Jessice. Ta už v roce 2008 startovala na US Open, kde obsadila dělené devatenácté místo. „Tehdy jsem si uvědomila, jak chci naložit se životem," přiznala zpětně. O pět let později byla na stejném turnaji dokonce sedmá, na ANA Inspiration a Women's PGA Championship už se dokázala vyšplhat na čtvrté místo a na Women's British Open jednou skončila pátá. Na premiérovou výhru z majoru ale čeká. „To je něco, o čem sní každá hráčka," zmínila už před lety.

Profesionálkou se stala v roce 2010 a během první sezony na LPGA Tour odehrála patnáct turnajů. „První rok na Tour byl hodně špatný. Jen stěží jsem udržela kartu na LPGA. Byla jsem prostě šťastná, že můžu na Tour vůbec hrát, šťastná, když se mi podařilo projít občas cutem," vzpomíná.
Zato druhý rok začala nejlépe, jak mohla – triumfem v Austrálii, k němuž jí pomohl proměněný osmimetrový pat na druhé jamce šestičlenného play-off. „Stála jsem tehdy vedle Britanny Lincicome a ona do mě strčila a řekla mi: dýchej, protože už jsem začala pěkně rudnout. Byla jsem tak nadšená a unesená, že jsem zapomněla dýchat. Vůbec jsem nedoufala, že se mi podaří proměnit takový pat. V tu chvíli jsem byla naprosto uchvácená tím, co se mi podařilo," přiznala Jessica.

Náročné operace
Další dva tituly přidala v roce 2014, kdy ovládla Pure Silk-Bahamas LPGA Classic a Airbus LPGA Classic. O rok později triumfovala na Sime Darby LPGA Malaysia a minulý rok přidala pátý titul na Honda LPGA v Thajsku. „Nemůžu tomu uvěřit, zkoušela jsem být klidná, ale byla jsem nervózní. Kdysi jsem tu hrála svůj první turnaj jako nováček LPGA... Tento týden mi vyšel náramně," radovala se.
K triumfu přitom došla jen krátce poté, co podstoupila náročný zákrok, který pomohl vyřešit její přetrvávající zdravotní problémy. „Prodělala jsem dvě operace úst. Mám v obličeji spoustu šroubků a pořád nic necítím. Na hřišti jsem ale bolest nevnímala."

Lékaři jí nejprve zlomili nos a následně i na pěti místech čelist. V obličeji má 27 šroubků, konečně už ale netrpí bolestmi, křečemi ani poruchami spánku, což se negativně projevovalo i na její kariéře. „Teď spím perfektně. Předtím jsem nemohla spát na bocích, musela jsem spát vsedě. Teď mohu spát, jak se mi zachce," dodávala s úlevou.
„Vyhrát takový turnaj je snem každé golfistky. Mít pět titulů na LPGA Tour je prostě bomba, ale v žádném případě tímto vítězstvím moje mise nekončí. Teď budu ještě hladovější po titulech," radovala se Korda, o jejíž operaci veřejnost nevěděla. O to více pak všichni byli překvapeni, když ji viděli zpátky v akci.
„Dívám se na své fotky a nemám pocit, že bych to byla já. Nevím, kdo to je. A když se pak dívám na své staré fotky, tak na nich si také nejsem podobná," přiznala a pokračovala, „myslím, že největším šokem bylo podívat se do zrcadla. Nevíte, na koho se díváte. Přináší to spoustu otázek a směsici emocí. Byl to pro mě totální šok. Teď se učím znovu smát, pokouším se naučit pohybovat horním i dolním rtem. Být sama sebou je nyní docela složité."

Trocha kontroverzí
Šestadvacetiletá golfistka ale občas dokáže poutat pozornost i jinak. Například na konci letošního července, kdy startovala na Evian Championship. Během druhého kola však pokazila ránu na desáté jamce a pořádně si ulevila. „P***, v***!" zakřičela. Měla však smůlu, slova zachytilo vysílání Golf Channelu a její výrok se stal v České republice velmi populárním.

Před šesti lety dokonce během turnaje vyhodila kedíka. Na US Open tehdy postoupila do třetího kola a po dvou dnech dělila páté místo, jenže v sobotu se jí zrovna nevedlo a po první devítce měla na kontě už 40 ran. Na jedenáctém odpališti se tak rozhodla k razantnímu kroku a rozloučila se s Jasonem Gilroyedem.
„Měli jsme sem tam několik sporů a já nebyla ve správném rozpoložení. Věděla jsem, že potřebuju něco změnit a získat pohodu. Vždyť jde o US Open, je to těžké a prostě to nefungovalo," zdůvodnila své netradiční řešení krizové situace.
„Na Jasonovi mi hodně záleží, je to skvělý chlap, ale tak to prostě v životě chodí. Nejsem typ člověka, který by takové věci bral na lehkou váhu," dodala. Změna se ale vyplatila, novým kedíkem se stal její přítel Johnny DelPrete, po jehož boku se znovu zvedla, vrátila se nahoru a v Sebonacku nakonec skončila sedmá.

Sesterská rivalita?!
Jessica byla v polovině září osmnáctou nejlepší hráčkou světa. Její mladší sestra Nelly figurovala na desátém místě. A tak každého určitě napadne, zda mezi nimi nepanuje rivalita. „Samozřejmě, ale je to spíš přátelské. Každá chce druhou porazit, ale zároveň chceme, aby se té druhé dařilo. Přeju jí jen to nejlepší," uvedla Nelly.
A dobrý vztah mezi oběma sestrami potvrzuje také Jessica: „Když se jí nedaří patování, jdeme na putting green a tam si spolu sedneme. Stejně je to i naopak. Buď přijde na driving, případně si spolu promluvíme v šatně o samotě," prozradila a spokojeně dodala, „takové pouto, které je mezi námi, jen tak někdo nemá. A my jsme šťastné, že to tak je."

O rodinné idylce se rozpovídal i otec obou golfistek. „Navzájem se motivují, ale když se jedné nedaří, trápí to i tu druhou," uvedl. Obě teď za sebou mají účast na Solheim Cupu, kde navázaly na Anniku a Charlottu Sörenstamovy. Ty se v roce 1998 staly prvními sestrami, které si na tomto podniku společně zahrály. Tehdy ale na výhru nedosáhly, stejně jako sestry Kordovy, které kapitánka Juli Inkster spárovala do foursomů a obě společně válely. Jenže ani jejich bodový přísun na celkové vítězství nakonec nestačil. Tentokrát se radovala Evropa, kterou Jessica před lety vyměnila za USA.

Převzato z časopisu GOLF 10/2019
Text: Petr Sobol, foto: Globe Media/Reuters

STRUČNÁ VIZITKA
JESSICA KORDA
Datum narození: 27. února 1993
Místo narození: Bradenton, USA
Bydliště: Bradenton, USA
Pro od roku: 2010
Vstup na LPGA Tour: 2011
Počet profesionálních výher: 5 (LPGA Tour – 5)
Umístění na světovém žebříčku (k 16. 9. 2019): 18.
Umístění na finančním žebříčku LPGA tour (k 16. 9. 2019): 31.
Týmové soutěže: Solheim Cup (2013, 2017, 2019), International Crown (2018)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...