ilu-prav-lupa-750Možná není na škodu ještě před startem golfové sezony trochu oprášit znalosti golfových pravidel. Pravda, pravidla kopírují historii golfu a stále se vyvíjejí. Reagují na aktuální trendy. Pro někoho můžou být složitá, ale v každém případě není od věci znát aspoň některá základní pravidla. Po prvních pěti nabízíme druhých pět základních pravidel, v nichž je dobré mít jasno...

1. Nehratelný míč
Pokud váš míček skončí v pozici, kterou považujete za nehratelnou, máte tři možnosti, jak takovou situaci vyřešit. Každou z nich řeší pravidlo 19.2 a, b, nebo c. V každém případě si ale budete muset připočíst jeden trestný úder.
Jaké jsou ty tři možnosti? Spustit míč na dvě délky hole, ale ne blíž jamce, druhou možností je vrátit se se zpět v linii jamka – míček jak daleko uznáte za vhodné a dropnout se na délku jedné hole, nebo využít třetí možnost, a to vrátit se na místo posledního úderu a délku hole spustit míček.

2. Není cesty zpět z autu
Vědět, co dělat, když míček skončí mimo hranice hřiště, tedy v autu, je pro začátečníky klíčové. Proč? Protože správným řešení mohou výrazně urychlit hru.
Pokud míč skončí v autu (většinou označeném bílými kolíky), musí být zahrán nový míč z původní pozice a připočíst si jednu trestnou ránu. Pokud se jen domníváte, že míček skončil v autu, pokaždé zahrajte provizorní míč. Vždycky ho ale nahlaste jako provizorní.
Máte pak tři minuty (dříve pět) na nalezení původního míče. Pokud ho naleznete v hratelné pozici a nikoliv v autu, musíte pokračovat původním míčkem.

3. Pozor na nevyžádanou radu
Golf je rozhodně velice společenská hra, ale zároveň také velice samotářská, což se také odráží v pravidlech. Řeč je o tom, v čem můžete při turnaji kolegovi ve flightu radit a v čem už ne.
Nemůžete žádat o radu ohledně výběru hole. Výjimkou je, když hrajete fourball a nebo foursome, to se můžete poradit se svým spoluhráčem, nebo – když ho máte – svého caddieho. Můžete ale směle diskutovat o pravidlech, o vzdálenostech, poloze bankrů, pozici jamky a pokud z odpaliště nevidíte grýn, můžete požádat o ukázání jeho polohy.

4. Správně udeřený míček
Může se zdát, že je to jasné a že je to spíš věcí techniky, ale i tohle řeší pravidla. Například i v těžké pozici musíte míček udeřit hlavou hole. Nelze míček nabrat jako na lžíci, táhnout, tlačit, nebo použít jiný způsob, který by se nedal striktně označit za úder.
I tady pamatují pravidla na případné sankce – po takto „nečistě" zahrané ráně dostanete ve hře na rány dvě trestné, v jamkovce ztratíte rovnou jamku.

5. Zapište správné skóre
Na konci kola se ujistěte a zkontrolujte si, že jste do karty zapsali správné skóre. Toho dosáhnete tím, že si do karty vašeho spoluhráče, s nímž jste si před startem kola kartu vyměnil, zapisujete nejen jeho skóre, ale i svoje. Po hře si pak výsledky vzájemně porovnáte.
Když vše sedí, musí kartu podepsat hráč i zapisovatel. Nesprávně vyplněná karta má tvrdé následky – diskvalifikaci. Své o tom ví i tak velezkušený hráč jakým je Padraig Harrington. Na turnaji v roce 2000 byl diskvalifikován jen pět minut před prvním odpalem finálového kola za podpis nesprávně vyplněné karty. Přitom do finále vstupoval jako lídr s náskokem pěti ran.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...