ilu-prav-lupa-750Golfová pravidla se mohou leckomu zdát až příliš složitá. Natolik, že mohou některé zájemce o golf dokonce odradit. Nicméně není důvod k obavám. To proto, že je důležité znát především ta základní pravidla. A ta až tak složitá nejsou. Nicméně před začátkem sezony není na škodu si je připomenout. Tady je prvních pět základních pravidel, která je dobře znát...

1. Počet holí v bagu
Správný počet holí v bagu je 14. Samozřejmě jich může být méně, ale rozhodně ne více během soutěžního kola. Proto si před turnajem zkontrolujte a přepočítejte hole v bagu. Jinak to může vyjít hodně draho – za každou jamku, kterou jste odehráli s vyšším počtem holí, inkasujete dvě trestné rány.
Stojí za to hole pečlivě přepočítat. Své o tom ví třeba i Ian Woosnam, který na The Open v roce 2001 vstupoval do finálové rundy jako lídr, ale měl v bagu o jednu hůl navíc a dostal penalizaci v podobě dvou ran. Takže neudělejte stejnou chybu.

2. Hrajte ze správného odpaliště
První odpal sebou nese nejen trauma první rány a s ní spojenou jistou nervozitu, ale také možnost odpálit míček z nesprávné pozice. Takže se vždy ujistěte, že odpalujete ze správného místa – obvykle platí, že profesionálové z bílých, muži ze žlutých a ženy z červených odpališť.
I tady se za chybu platí. Za odpálení míčku mimo správné odpaliště následuje trest dvou ran ve hře na rány. Ale pozor! Postoj můžete zaujmout mimo vymezené odpaliště!

3. Pozor na hru nesprávným míčem
Možná to zní banálně, ale stát se to může lehce. Proto si svůj míček označte. Vyhnete se riziku, že omylem budete hráč míčkem, který není váš. Za hru v jamkovce vás to bude stát jamku, ve hře na rány penalizaci v podobě dvou trestných ran.
Pokud si nejste jisti – třeba, když míček leží v roughu – oznamte svým partnerům ve flightu, že míček musíte identifikovat. Pečlivě místo označte, míček zvedněte, ale nečistěte. Po identifikaci vraťte míček do původní pozice.

4. Pravidla na greenu
Na greenu platí hned několik specifických základních pravidel, které musíte dodržovat. Míček na greenu můžete zvednout, ale předtím musíte jeho pozici omarkovat, např. mincí. Míček pak můžete zvednout i očistit. A poté opět uložit na stejné místo.
Golfisté dnes mohou opravit prakticky všechna poškození na greenu, jako jsou stopy po dopadu míčku, stopy po botách, nebo od holí, či vlajky, případně od zvířat. Ale pozor! Nesmějí se opravovat provzdušňovací otvory, nebo přirozené povrchové nedokonalosti.

5. Hrajte míček, jak leží
Vždycky hrajte míček z pozice, do jaké dopadl. Pokud vám to pravidla neumožní jinak. V případě, že se míček zastaví a pak s ním pohnou přírodní síly, jako je vítr, či voda, musí jej hráč normálně hrát z nového místa. Pokud se ale míček v klidu pohne jakýmkoliv vnějším vlivem, nebo ho někdo zvedne, musí se vrátit na své původní místo.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...