ZapletalPokud přijmeme tezi, že vrcholem všeho sportovního snažení je úspěch na olympiádě, pak mají mladí golfisté dneška výhodu, že na rozdíl od mnoha předchůdců jejich sen o olympijské medaili nemusí být utopií. Ke splnění sice vede dlouhá a obtížná cesta, ale vede. Pokud však chtějí kdy dosáhnout cíle, musí se v první řadě na cestu vydat. A tady někde by mohly být její začátky.

Kdo jsme, co chceme
Více než 56 tisíc registrovaných hráčů řadí golf v České republice mezi deset nejmasovějších sportů, a protože největším „problémem" dneška je zpomalení růstu (zatímco jinde řeší reálný pokles), existuje oprávněný předpoklad, že si český golf své místo v první desítce udrží i v blízké budoucnosti.

O co širší se pyšníme základnou, o to však užší disponujeme špičkou. Po odstranění všech filtrů se v ní z absolutního hlediska pohybuje pouze Klára Spilková. Ta jediná má více než jen teoretickou šanci na účast v olympijském golfovém turnaji v Riu v roce 2016, zatímco její kolegové z nově vzniklého Czech Golf Teamu mohou mít ve svých tréninkových denících jemně zvýrazněn nejdříve až termín tokijské olympiády v roce 2020.

Co udělat pro rozšíření špičky? Uměle asi nic. Důležité je, aby existovaly struktury, aby byla jasná a spravedlivá pravidla a abychom měli jak dostatek nadšených mladých hráčů, tak rodičů ochotných pro své děti obětovat nejen svůj čas, ale i nějaké ty peníze. Asi by to šlo i bez nich (myšleno peněz, rodiče jsou nenahraditelní), ale s nimi je to mnohem lehčí.

Kde a jak začít
Pokud máte sportovní ambice, pak se pravděpodobnost vašeho úspěchu zvyšuje téměř geometricky v závislosti na věku, a tak je bezpochyby nejlepší pustit se do golfu co nejdříve. Navíc podporu a rozvoj mládežnického golfu mají ve svém vínku všechny golfové kluby, kterých máme více než 170, a díky více než stovce golfových hřišť je i kde trénovat.

Ideální osa by mohla vypadat následovně: první trénink → první turnaj → regionální dětská túra → národní dětské túry a šampionáty → klubová reprezentace → tréninkové centrum mládeže → účast na turnajích a túrách věkově starších kategorií a v zahraničí → regionální tréninkové centrum → umístění na žebříčku WAGR → reprezentace ČR → Czech Golf Team → profesionalizace → a nakonec olympiáda.

Bod zlomu
Klubové tréninky, turnaje a objíždění regionální či národní dětské túry prožívají každoročně stovky a stovky mladých hráčů. Ani členství v TCM (klubových tréninkových centrech mládeže) ještě nemusí znamenat jasnou životní volbu.
„Doopravdy" by to vše ale mělo začít nejpozději výběrem do regionálních tréninkových center (RTC), jakýchsi reprezentačních „předpokojů", kde už všichni golf umí a chtějí ho hrát. A kde o tom, kdo se posune dál, už nerozhoduje jenom samotná chuť trénovat, ale spousta dalších aspektů, mezi které patří psychická odolnost, fyzická dispozice, zdravotní stav a v nemalé míře i štěstí.

Regionální tréninkové centrum
Po roční zkušenosti s fungováním dvou RTC na Zbraslavi a Kaskádě budou v roce 2015 zřízena další dvě RTC. S největší pravděpodobností vzniknou v Plzni a na Kunětické Hoře. V každém ze čtyř RTC budou dvě regionální tréninkové skupiny po 6 až 8 členech – jedna pro hráče od 12 do 15 let, druhá pro hráče od 16 do 18 let.
Hráče do RTC vyberou 3členné komise složené z předsedy příslušné regionální komise mládeže a dvou koučů RTC, které budou vycházet z písemných žádostí hráčů, resp. jejich rodičů o zařazení do RTC. Termín pro podání písemné přihlášky do RTC byl pátek 23. ledna.

Trénink v RTC bude probíhat formou dvoudenních kempů (předpokladem je cca 5 kempů o sobotách a nedělích) zaměřených nejenom na metodiku švihu, ale také na získání informací z dalších sportovních věd: fitness, fyziologie, psychologie, výživy, biomechaniky, course managementu, statistiky, antidopingu aj.

Pro zařazení do RTC je rozhodující věk a hendikep (u věkové kategorie 12–15 let je maximální HCP 15; u věkové kategorie 16–18 let je maximální HCP 7). A samozřejmě již zmiňovaná přihláška, motivační dopis a golfové CV. Přijaté hráče čeká standardní 2letý tréninkový cyklus – tedy s výjimkou mezních věkových kategorií 15 a 18 let.

A stoupáme až na vrchol aneb Kdo je kdo
Největší novinkou tréninkového systému ČGF je založení Czech Golf Teamu. V něm bude probíhat příprava největších českých olympijských nadějí jak pro rok 2016 v Riu (Klára Spilková), tak pro rok 2020 v Tokiu, kde by snad Kláru mohl doplnit někdo ze sestavy Vítek Novák, Šimon Zach, Matyáš Zapletal, Hana Ryšková či Marie Luňáčková.
Hráče zařazené do Czech Golf Teamu čeká individuální tréninkový a turnajový program vedený Keithem Williamsem. Vyžadována bude i jejich účast na reprezentačních kempech, kde by měli především sloužit jako vzory pro mladší hráče.

Druhou největší novinkou je zřízení Komise vrcholového golfu, která bude vyváženě složena jak ze tří „politických" zástupců reprezentovaných prezidentem ČGF (aktuálně Zdeněk Kodejš), předsedou STK ČGF (aktuálně Aleš Libecajt) a sportovním ředitelem ČGF (aktuálně Luboš Klikar); tak ze tří „praktiků" – hlavního metodika ČGF (bude jmenován později), hlavního kouče ČGF (aktuálně Jiří Němeček) a manažera Tréninkového systému ČGF (aktuálně Petr Šavrda).

PERSONÁLNÍ ZAJIŠTĚNÍ
Luboš Klikar
sportovní ředitel ČGF

Petr Šavrda
asistent sportovního ředitele ČGF
manažer Tréninkového systému ČGF

Realizační tým Tréninkového systému ČGF
hlavní metodik ČGF (TBA)
hlavní kouč ČGF (Jiří Němeček)
svazový lékař
kondiční trenér
fyzioterapeut
psycholog
výživový poradce

Keith Williams
ČGF Senior Consultant & CPD Advisor
kouč Czech Golf Teamu
kouč Kláry Spilkové

Jiří Němeček
hlavní kouč ČGF
kouč Reprezentace ČR, A-týmu
kouč Reprezentace ČR do 18 let

Joaquín Millán Navarro
externí kouč (Španělsko)

Ladislav Trubač a Jan Mergl
RTC Západ A

Petr Němeček a Jaroslav Krejcar
RTC Západ B

Václav Raška a Ondřej Špůr
RTC Východ A

John Carrol a Petr Moučka
RTC Východ B

Převzato z časopisu GOLF 2/2015
Text a foto: Josef Slezák
Na ilustrační fotografii Matyáš Zapletal, aktuálně nejlépe postavený hráč na WAGRu


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...