ilu-advice-750Není to tak docela častý jev, ale může se stát, že golfový míček přežije i několik golfových rund a pak může přijít otázka, kdy je vhodné vyměnit ohraný míček za nový? Profesionálové mají tento proces jednodušší, než rekreační amatérští hráči. Pokud dostáváte míčky zdarma, není problém je měnit i třikrát čtyřikrát za kolo. Drtivá většina amatérů si ale takový luxus dovolit nemůže.

Ve většině případů tak dochází k nasazení nového míčku do hry až v případě jeho nenávratné ztráty. Mohou ale nastat chvíle, kdy zvládnete odehrát s jedním míčkem ne pouze jedno, ale vícero kol. A pak se může stát otázka, kdy vyměnit míček, aktuální.
Univerzální odpověď sice neexistuje, ale pokud je váš míček na povrchu jakkoliv poškozený, je to důvod k jeho výměně za nový. To proto, že takové poškození může výrazně ovlivnit vlastnosti míčku.

MyGolfSpy, společnost, která se zabývá i testování golfového vybavení, provedla zajímavý experiment, který potvrzuje, že poškození povrchu způsobí, že se míček bude chovat jinak, než byste očekávali.
V nejextrémnějším případu letěl míček, který měl na jedné straně obroušené dimply, o 57 yardů níž a také měl výrazně kratší dolet, než nepoškozený míček. I lehce odřený míček má odlišné „letové" vlastnosti. S využitím robota, který odpaloval drivy rychlostí 160 km/h, letěl poškozený míček po dráze, která měla vrchol o celých jedenáct yardů nižší, než míček nepoškozený.

Nejde sice o nějak zcela zásadní rozdíly, ale někdy hraje roli na hřišti každý metr. Takže jaký je závěr a jak často měnit míček?

Pokud má váš míček na povrchu znatelné odřeniny, je na čase ho vyměnit. Poškození může vzniknout od čehokoliv – při ráně z bunkeru, po nárazu do stromu, nebo dopadu ne cestičku. Nebo jednoduše je důvodem opotřebení.
Na druhou stranu samozřejmě platí i to, že pokud jste s míčkem odehráli devět jamek, nebo dokonce celých osmnáct a stále vypadá, že je v pořádku, není žádný důvod ho měnit.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...