Pavoucek-Dominik-750Začít je potřeba trochu zeširoka. Na Kaskádě probíhal největší turnaj, který letos na hřiště zavítal – Challenge Tour. Dva dny před začátkem jsem si na netu přečetl: „Zúčastní se 16 českých hráčů, profesionálů i amatérů. Jedním z nich je Dominik Pavouček, který se po dvou letech pauzy vrátil ke golfu a už prohání i českou profesionální elitu."

To „vrátil se po dvou letech" mě zaujalo. Takových, kdo dobře hrají, a najednou vynechají dvě sezóny, je pramálo, leda snad kvůli zranění. Rozhodl jsem se vydat se na Kaskádu a dozvědět se něco víc. Přiznám se, že jsem ho do toho dne neznal. Nedokážu sledovat všechno, a tak mi uniklo, že měsíc předtím vyhrál tříkolový turnaj Czech Golf Amateur Tour v Beřovicích a ještě předtím byl dělený čtvrtý na stejném turnaji na Kaskádě. Vždycly první z amatérů, proto získal kartu na dva turnaje Challenge. Na Kunětické Hoře neprošel cutem, zahrál + 7, ale na Kaskádě byl po prvním dnu se 67 ranami (-4) na děleném 14. místě! Mínus 4 složil ze sedmi birdie, jednoho bogey a jednoho dablu, ostatní pary. Na hřišti, ostře nastaveném na mezinárodní túru!

Odpoledne druhého dne jsme seděli u klubovny a já se dozvídal o Dominikově poměrně křivolaké cestě, která ho do té klubovny přivedla. S golfem začal až v době, kdy většina dnešních špičkových hráčů má za sebou řadu let tréninku. Dominik hrál osm let basket, v šestnácti se dostal téměř do reprezentace, ale z nepříliš příjemných důvodů zůstalo u toho „téměř". Frustrace... takhle napruženému mu v babičky na půdě padla do ruky hůl sedmička. Vyrazil s ní s tatínkem na hřiště, že zkusí golf. Je celkem vysoký, tak mu to hned létalo daleko. První den 500 míčků, další dny podobně. Čtyři roky se golfu věnoval, dostal se do reprezentace do 18 let, ale pak už mu rodiče nedokázali vytvořit potřebné podmínky a Dominik se musel začít starat o sebe sám.

Začala další kariéra, dokonce dvě: během dvou let se stal vicemistrem republiky v beachvolejbalu a věnoval se i tancování. Golf hrál sporadicky, vydělával si jako beachvolejbalový trenér, po třech letech ukončil školu, podle vlastních slov se plácal mezi golfem a beachem. Takových předčasných odchodů mladých dobrých sportovců za slávy zažívají spoustu ve všech sportech. Dominikovi pomohla dívka, profesionální beachvolejbalistka, se kterou se seznámil před dvěma lety. „Dala mi nůž na krk, abych si vybral jeden sport. Vyhrál golf.

I díky podpoře jejích rodičů a jednoho známého absolvoval letošní zimu v teple – ve Španělsku a na Tenerife. A i jako amatérovi už mu golf začal něco přinášet zpátky: na zmíněných turnajích Czech Golf Amateur Tour sice nedostal plnou výhru, jako kdyby byl profík, ale i tak to vždycky bylo ke dvaceti tisícům po zdanění. „Za Beřovice by to bylo 55 tisíc...," litoval trošku, že ještě nepřešel mezi profesionály. Přestup už je nicméně na spadnutí, buď koncem července, nebo koncem srpna. Druhý termín by připadl v úvahu, pokud by se dostal do nominace na mistrovství světa nebo divokou kartu na D + D Real Czech Masters – tam jsou pro amatéry tři místa. Nominace by samozřejmě dostaly přednost.

No a jak to dopadlo na Kaskádě – výborně, ale i hodně smutně. V prvním kole hrál odpoledne a turnaj zdržely bouřky, pět jamek dohrával až druhý den ráno. To zažil poprvé v životě a trošku ho to ovlivnilo ve druhém kole. První kolo dohrál za zmíněných mínus 4, nejlepší z českých hráčů, a to ještě na poslední jamce chytil dabláč. Druhé kolo už nebylo tak výrazné, na páté jamce po velké chybě tripl, a když jsme spolu mluvili, nevěděl, jestli projde cutem. O ránu neprošel... kvůli dvěma jamkám, na nichž nachytal pět ran navíc. Nicméně jízda pokračuje, Dominik vzápětí vyhrál o tři rány turnaj české PGA, kde hráli i špičkoví hráči. Na Karlštějně zahrál 66 ran, vyhrál o tři údery, zase přišel asi o 11 tisíc, ale to už zřejmě nebude dlouho trvat... Měli bychom si zvyknout na nové jméno v tom nevelkém rybníku českého profi golfu. Jak to vyjde, je ve hvězdách, ale rozběh je slušný.

Text a foto: Ivo Doušek


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...