Golf v ČR Český raf: Ztracený míč a nalezené klíště aneb Bude antiparazitní obojek pro golfisty?

RafV rámci krize i česká infikovaná klíšťata kvitují záměr ČGF dosáhnout co nejdříve hranice sto tisíc golfistů a již nyní se hladově shlukují na tuzemských hřištích. Kde? Hlavně v rafu kolem dopadových zón a v přilehlých remízkách, kam noví adepti golfu „rozprašují“ své drajvy.

Ale vážně: Když slyšíte o dalších případech, že ten či onen golfista měl problém s klíšťaty, či dokonce onemocněl boreliózu s vážným průběhem, sranda poněkud končí…

Ve výkonnostním golfu Česká republika supervýsledky příliš nemá, ovšem ve výskytu klíšťat držíme evropský rekord! A to jak v jejichž počtu samotném, tak v počtu infikovaných osob boreliózou a encefalitidou. Zhruba do listopadu (!) hrozí golfistům prakticky na všech tuzemských hřištích reálné nebezpečí v podobě setkání s klíštětem.

Největším zdravotním rizikem spojeným s hmyzími přenašeči nemocí a klíšťaty je lymeská borelióza a infekční zánět mozkových blan (encefalitida). Ročně je u nás infikováno kolem 5 000 až 7 000 osob. Pokud není choroba léčena včas, mohou nastat i trvalé následky.

I když Český hydrometeorologický ústav vydává pravidelné týdenní odhady aktivity klíšťat pro jednotlivá území republiky, dá se z dlouhodobého hlediska tvrdit, že v lokalitě drtivé většiny českých hřišť není vzhledem ke klíšťatům po celou sezonu bezpečno.

Čím vyšší je v předpovědi stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, roste i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.

Raf_mapyGolfista je ohrožený druh
V rámci golfové sezony se dlouhodobě jedná nejčastěji o stupeň 5 a 6 (středně velké riziko) nebo 7 a 8 (velké riziko). Vždy se v těchto případech doporučuje použít repelent a nevstupovat do křovin, krajů lesů a bylinné vegetace (většinou vyšší trávy neboli rafu). To je ale někdy pro vyšší hendikepy (někdy i pro profíky a singl hráče) rada nad zlato!

A co zjistíte v recepci klubu, když se zeptáte na výskyt klíšťat v dané lokalitě? Jistě se vám dostane „konejšivé“ odpovědi, ale je otázkou, zda vám takové „uklidnění“ – pokud byste se potkali s infikovaným klíštětem s nejhoršími následky v podobě horeček, těžkých bolestí až po nebezpečí ochrnutí končetin – pomůže. Zdraví máte jen jedno, proto si ho preventivně chraňte bez ohledu na informace recepce!

Proti borelióze sice očkování není možné, ale proti encefalitidě ano. Proočkovanost Čechů i proti klíšťové encefalitidě je přitom velice malá a pohybuje se kolem 16 %. Vakcínou se brání proti encefalitidě jen každý desátý dospělý, dětí je očkována zhruba třetina. Podle údajů ze Státního zdravotního ústavu se za prvních pět měsíců nakazilo lymeskou boreliózou 651 lidí, vážnější klíšťovou encefalitidou onemocnělo od ledna do května (mimo sezonu) 40 lidí. 

Čím více DEET, tím lépe
V dnešní době trh nabízí nespočet repelentů, z nichž každý působí různě dlouhou dobu, některé mohou účinkovat jen po dobu 15 minut, jiné až 15 hodin. Obecně je nejlepší vybírat repelenty obsahující látku zvanou DEET. Přípravek obsahující 23,8 % této látky, je schopen vás kompletně ochránit před hmyzem po dobu zhruba pěti hodin, tedy po dobu jednoho běžného kola golfu. Pro srovnání u přípravků na bázi eukalyptu jsou to cca 2 hodiny, u přípravků na bázi rostlinných výtažků je to zhruba pouze 10 až 20 minut.

DEET je schválen a registrován americkou EPA (Environmental Protection Agency) pro použití v prostředcích k odpuzování hmyzu. Repelentní látka byla vyvinuta na sklonku 2. světové války pro americkou armádu a od roku 1957 je registrována pro veřejné použití. Doba účinku repelentu je závislá na procentuálním obsahu této látky

Nejčastější dotazy ke klíšťové encefalitidě

Není již pozdě na očkování?

Není. Očkovat proti klíšťové encefalitidě lze v průběhu celého roku. Existují dvě očkovací schémata pro chladné a teplé měsíce roku. 

Kde v ČR se mohu nakazit?
Téměř 90 % ČR je endemickou oblastí, tj. oblastí se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat.

Existuje proti tomuto onemocnění léčba?
Léčba neexistuje, léčí se pouze příznaky onemocnění (např. bolest hlavy, teplota, otok hlavy apod.)

Jak se před onemocněním chránit?
Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. A samozřejmě prevence – klíště „nechytit“.

Kde se lze nechat očkovat?
Očkování provádějí praktičtí lékaři nebo očkovací centra.

Koho je vhodné očkovat?
Očkovat lze děti od 1 roku, dospívající a dospělé. Golfisté by se měli počítat do „ohrožené“ skupiny.

Zásady aplikace repelentů na golfovém hřišti

 • Repelent nanášejte pouze na exponovanou kůži a oblečení, nikdy pod oblečení. Hrajete-li v krátkých kalhotách, aplikujte odpuzovač na ponožky
 • Repelent nikdy nenanášejte přes poraněnou, podrážděnou kůži.
 •  Repelent nesmí přijít do očí a úst, kolem uší jej nanášejte šetrně. Sprej nejprve nastříkejte do dlaní a poté naneste na obličej. Pokud používáte na bagu navlhčený ručník, dejte pozor, abyste si po otření rukou od repelentu následně neotřeli obličej a oči!
 • Používejte jen takové množství repelentu, které pokryje exponovanou kůži a oblečení.
 • Při návratu ze hry ošetřenou kůži omyjte mýdlem a vodou, zvláště pokud je repelent používán vícekrát denně či po několik následujících dnů.
 • Při výskytu vyrážky či jiné nežádoucí reakce repelent ihned smyjte vodou. Při vyhledání lékařské pomoci je nutné vzít repelent s sebou.
 • Není vhodné používat kombinované přípravky na opalování s repelentními účinky. Obvykle je totiž nutná častější aplikace opalovacích přípravků než repelentů.
 • Při současném užití opalovacího přípravku jej naneste první a následně aplikujte repelent. Je možné, že účinnost opalovacího přípravku bude snížena. 

Bude antiparazitální obojek pro golfisty?
Nebude. Soustřeďme se v současnosti na jedinou prevenci – očkování. Neochrání nás sice proti borelióze, ale i efekt proti encefalitidě je smysluplný. A snažte se na hřišti žádné klíště nechytit!

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné pro všechny golfisty České republiky, neboť ta leží v nejrizikovějším pásmu výskytu většinou infikovaných klíšťat. Zpravidla lze očkováním chránit děti starší 1 roku. Ukazuje se, že nejméně se nechávají očkovat senioři (méně než 10 % věkové kategorie 60+). Přitom právě pro ně bývá onemocnění leckdy fatální. Obecně lze doporučit očkování komukoli, naléhavě pak všem, kteří hrají a pohybují se v regionech s největším výskytem infikovaných klíšťat.

Proti encefalitidě se očkuje celoročně. Je-li to možné, doporučuje se zahájit očkování v době chladných měsíců (zima) tak, aby se ochrana vytvořila ještě před golfovou a klíšťovou sezonou. Již první dvě dávky chrání většinu (až 95 %) očkovaných osob. První dvě vakcíny zajistí ochranu minimálně 12 měsíců, což je dostatečné pro první sezonu klíšťat po očkování dvěma dávkami. Pro další setrvání ochrany je nutné dokončit schéma očkování podle doporučení výrobců.

Do golfového průmyslu se zatím nepromítly snahy například elektrických nebo elektrochemických odpuzovačů, jak jej známe především ze zmíněných antiparazitálních obojků pro psy. V golfu se také objevují zatím sporadicky speciální tkaniny znesnadňující pohyb klíšťat od dolních částí nohou nahoru po člověku. Po hře kromě kontroly nezapomeňte pečlivě zkontrolovat kalhoty a především ponožky, kde se může klíště uchytit. Podle zkušeností se při praní oblečení na 40 °C klíšťata nezničí, při šedesátce už ano.

Co s přisátým klíštětem?
 • Vždy je důležitá prevence, používejte vhodný oděv a repelenty.
 • Pokud objevíte přisáté klíště, je třeba jej co nejrychleji vytáhnout. Čím delší doba přisátí, tím vyšší riziko přenosu různých nemocí (nejen boreliózy).
 • V bagu nebo v autolékárničce (nebo požádejte v recepci klubu – jen nerozumný klub není na tuto situaci připraven) mějte připravenou speciální pinzetu. Pořídíte ji do 100 Kč.
 • S klíštětem nekruťte, ničím ho nemažte. Uchopte ho pinzetou co nejblíže kůži a opatrně ho vykývejte a vytáhněte.
 • Ranku důkladně desinfikujeme běžnými jodovými přípravky (např. jodisol).
 • Klíště zlikvidujte spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu. V žádném případě ho nerozmačkávejte, neboť střevní obsah i trus jsou infekční!
 • Také ho lze uschovat do pevně uzavíratelné lahvičky nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do speciální laboratoře, kde zjistí, zda bylo nakažené. Lze to doporučit, především pokud bylo přisáté delší dobu (víc jak 6 hodin), pocházelo z oblasti s vyšším výskytem nákazy, jste-li těhotná nebo máte sníženou imunitu, příp. cukrovku. Laboratoř vydá doporučení k preventivnímu podání antibiotik, najde-li v klíštěti bakterie, ale toto doporučení není pro lékaře závazné. 

Kolik stojí očkování?
Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje v rozmezí 400–500 Kč v závislosti na typu komerční vakcíny a formě, tj. zda je dětská nebo dospělá. K ceně je třeba připočíst náklady na očkování a případné před-vakcinační vyšetření. Celková částka zpravidla nepřesáhne 700 Kč. Některé zdravotní pojišťovny zčásti nebo kompletně očkování hradí.

Kompletní očkování proti encefalitidě nepřesáhne 200 Kč za rok. Očkovat lze jakoukoliv z komerčních vakcín, jež jsou u nás k dispozici (FSME-Immun nebo Encepur). Minimální ochrana po očkování přetrvává po dobu nejméně 3–5 let, poté je třeba provést přeočkování. Klinické údaje očkování vakcínou FSME-Immun i Encepur prokázaly i delší dobu ochrany, a tak výrobci umožnili provádět každé další přeočkování (kromě prvního) v pětiletých intervalech. Vzhledem k tomu, že osoby starší 50 nebo 60 let mohou mít již „unavený“ imunitní systém, výrobci doporučují přeočkování těchto osob každé 3 roky. Ochrana po očkování nastupuje do 14 dní po očkování. 

Více informací o klíšťatech, onemocněních i očkování na www.klistova-encefalitida.cz a www.borelioza.cz

Předpokládaná doba účinnosti repelentů

 • <2 hodiny venku 2–4 hodiny venku 5–8 hodin venku
 • <10% DEET ~15% DEET ~20–50% DEET
 • <10% icaridin ~15% icaridin
 • <10% IR3535 ~15% eukalyptový olej (PMD) ~15% IR3535
  Zdroj: lekarnici.cz
Průběh encefalitidy je jak sázka do rulety
„Klíšťová encefalitida nemá vyhraněný klinický obraz, je stejný jako u každé jiné neuroinfekce. Musí se brát v potaz přisátí klíštěte, sezona, inkubační doba a jiné. Pacient by nikdy neměl lékaři údaj o přisátí klíštěte zatajit, neboť je to z hlediska diagnostiky velice důležité,“ upozorňuje odborná lékařka MUDr. Bohumila Svačinová.

„Po přisátí klíštěte se od 2 dnů do 21 dnů objeví chřipkové projevy jako teplota, slabost nebo bolesti svalů. Jestliže se v této době nezareaguje léčbou, dojde k rozvinutí choroby – zánětu mozku a mozkových blan, to znamená obrnám, například lícního obličejového nervu a končetin, v těžším stádiu může docházet k závratím, bezvědomí a někdy i smrti,“ varuje Svačinová.

O klíšťatech (pro nezadané) s úsměvem aneb Co takhle aplikovat nové golfové pravidlo:
 Po hře je hráč povinen se zapisovatelem zkontrolovat výsledky a podepsat skóre kartu. Se zapisovatelem opačného pohlaví a odpovídajícího věku je pak povinen projít inkriminovaná místa těla spoluhráče a na recepci podepsat, že žádné klíště nebylo ze hřiště přineseno.

Publikováno v časopise Golf, text a foto: Jan Bělohubý


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...