mba banner

Prestwick-250Open Championship, mimo Britské ostrovy známé též jako British Open, turnaj patřící mezi největší golfové podniky, který každoročně láká ty nejlepší hráče světa, toužící dotknout se poháru pro vítěze, přitahuje tisíce návštěvníků a další miliony diváků u televizních obrazovek. Vloni se teprve podruhé v historii a po bezmála sedmi dekádách vrátil do Severního Irska... My se ale vydáme ještě dál proti proudu času a pak zase zpátky do přítomnosti, abychom společně navštívíli místo, kde se nejstarší major zrodil. Není to svěží mořský vzduch, co ono hřiště dokonale obklopuje. Celá osmnáctka se totiž topí v závoji tkaném z ryzí legendy. Těšte se na kotel hrozící co chvíli vybouchnout pod návalem atmosféry, jež na vás dýchá od úvodní až po heroickou závěrečnou jamku. Golf v epickém měřítku, přesně takový se servíruje v Ayrshire na západním pobřeží Sktoska, v Prestwicku.

Milovníci hry v té nejčistčí formě si pochvalují svérázné hrbolky a dolíky rozeseté po zvlněných fervejích zakončených v závěru modelovanými greeny. Typický linksový povrch, strach nahánějící bankry a zvýšený tep na každém odpališti, jakmile se ve větru zavlní vzrostlý raf. Tak to tu leží naservírováno už po řadu desetiletí. Cardinal, Himalayas, Elysian Fields nebo Sea Headrig, jména jamek důvěrně známá generacím golfistů... Prestwick a jeho kolekce těch nejpůvodnějších jamek!

Historie hřiště není spjata se jménem nikoho menšího než Toma Morrise staršího, jehož do těchto končin pozval roku 1851 plukovník Fairlie z Coodhamu. Tehdy Toma přetáhl ze St. Andrews, aby se posléze staral o greeny a výrobu holí i míčů. Ještě předtím však musel jamky navrhnout. Prestwick se tak stal prvním z řady hřišť, nesoucích rukopis legendárního hráče.
Ve stejném roce (1851) byl sedmapadesáti členy založen klub, jehož historie je vyryta do kamenné mohyly označující první odpaliště tehdy dvanáctijamkového hřiště. Právě na tomto místě odstartovalo o devět let později úvodní Open Championship.

Je pozoruhodné, že na několika původních greenech se stále hraje. Sedm z nich stále najdeme na svém místě, podobně jako bankr Cardinal, jehož název je odvozen od nosu kardinála... Mnich z Crossraguel Abbey, což je nyní ruina poblíž hotelu Turnberry, tu hrál zápas, aby vyřešil nesmiřitelný spor s lordem z Culzean, a v sázku dal svůj nos! Odtud už byl k pojmenování záludné písečné překážky přetínající fervej třetí jamky jen kousek...
Hrob Willieho Campbella, tak se pro změnu jmenuje bankr dělící dráhu šestnáctky, kde Willie, vedoucí hráč Open roku 1887, nechal čtyři rány... a svou šanci dokonale pohřbil.

A víte, že Elysejská pole nenajdeme jen v Paříži? Tvoří i část fervejí východně od potoku Pow k severnímu potoku Dow, začínají na šestce a táhnou se až po devítku. V „pohoří" Hartz, tedy na ferveji třináctky, se zase kvůli své malé postavě čas od času ztrácel sekretář Harry Hart.
Golfový místopis pak praví, že na sedmácté jamce se Alpy, jak se jamka nazývá, jen těsně dotýkají Sahary... A tak bychom mohli jít kousek po kousku, co jamka, to poutavý příběh, o šťastných odrazech, zklamaných nadějích a možná i o krásném zakončení v podobě birdie na závěrečném a na zdejší poměry milosrdném čtyřparu.

Z historie Open
Obraťme list a vydejme se 160 let zpátky. V říjnu roku 1860 se v Prestwicku postavilo na start osm golfistů, aby se mezi nimi rozhodlo, kdo se stane šampionem roku. Turnaj byl zorganizován při příležitosti předčasného skonu Alana Robertsona ze St. Andrews, zesnulého v roce 1859 ve věku třiačtyřiceti let.
Šlo o jednoho z prvních golfových profesionálů, vydělávajícího si v duchu doby sázkami při hře, činností kedíka a výrobou i opravou golfových holí a míčů. Souputníci jej považovali za nejlepšího hráče té doby. Traduje se, že pokud hrál v golfu o peníze, nikdy nepoznal porážku.

Po jeho skonu se členové Prestwick Golf Club usnesli na tom, že je třeba zorganizovat soutěž, aby se rozhodlo, kdo se po něm stane šampionem. V řádném termínu se premiérové Open Championship uskutečnilo v Prestwicku 17. října 1860 a hrálo se dle pravidel uvedeného klubu. Osm profesionálů bojovalo o pás z červené marocké kůže se stříbrnou, ornamenty zdobenou přezkou v ceně pětadvaceti liber, což uhradili členové klubu.
Pás nakonec skončil na bedrech Willie Parka z Musselburghu, který na 36 jamkách, hraných po tuctu na tři kola, zaznamenal 174 ran. O dvě rány tak zastínil místního reprezentanta Toma Morrise staršího. Dlužno dodat, že celé klání probíhalo v kvapíkovém tempu, neboť na to, aby hráči odehráli šestatřicet obědem proložených jamek, potřebovali jen čtyři a půl hodiny! Zkuste to porovnat se současnými profíky...

Rok nato se šampionát otevřel hráčům z celého světa, takže někteří historici považují za první skutečné Open až klání hrané v roce 1861... V Prestwiku se o titul bojovalo do roku 1870, kdy potřetí v řadě zvítězil syn Toma Morrise, takže si dle pravidel mohl ponechat červený pás pro vítěze. Je všeobecně známo, že se kvůli absenci ceny pro šampiona ročník 1871 neuskutečnil...
Roku 1872 hostil Open znovu Prestwick, tehdy však padlo rozhodnutí o rotaci turnaje. Vedle Prestwicku se účastníci přesunuli do St. Andrews a Musselburghu, kde hrávali členové Honourable Company. Každý z klubů přispěl částkou ve výši 10 liber na nákup nové trofeje, jíž byl i nám důvěrně známý Claret Jug, pohár ve stylu džbánu používaného v 19. století k servírování klaretu, suchého červeného vína vyráběného v oblasti Bordeaux.

Tom Morris mladší byl první, jehož jméno bylo vyryto na cenu oficiálně zvanou Trofej golfových vítězů. Vyhrál počtvrté v řadě, čímž se počtem výher dotáhl na svého otce, tvůrce prestwické dvanáctky. Právě Morris junior má „na svědomí" hned několik významných počinů, které se zapsaly do historie Open.
Ve věku pouhých 17 let a 156 dní zůstává nejmladším šampionem, při svém triumfu z roku 1868 tehdy udolal svého otce. Postaral se také o první hole in one i albatross, chcete-li double-eagle, na 578 yardů dlouhé úvodní jamce prestwického hřiště. Neuvěřitelné, uvážíme-li, že hrál tzv. gutty míčkem, který zdaleka nelétal tolik jako ty dnešní.
Původní skórekarty zachycující tyto magické momenty patří mezi největší skvosty klubového archivu v Prestwicku, kopii pásu z červené marocké kůže pak můžete obdivovat ve foyer klubovny.

Rozšíření hřiště a ústup ze scény
V roce 1882 hřiště rozšířili na osmnáct jamek, některé z původních přitom tvoří jeho součást dodnes. Sedmnáctka, tehdejší dvojka z dvanáctijamkového kurzu zůstává v nezměněné podobě tak, jak ji hráli účastníci premiérového Open, pouze je o ni díky vzrůstající péči a všeobecnému pokroku postaráno lépe. Patrně jde o vůbec nejstarší existující jamku Open Championship.

Celkem hostil Prestwick v letech 1860 až 1925 slavné Open čtyřiadvacetkrát a byl svědkem bitvy těch nejlepších hráčů 19. a 20. století včetně otce a syna Morrisových, Willie Parka i Willie Auchterlonieho. Nejvíce však ční jméno Harryho Vardona, který tu vybojoval tři z rekordních šesti titulů. A možná by jich bylo více, kdyby jeho kralování nepřerušila I. světová válka...
Naposledy sem turnaj zavítal roku 1925, kdy triumfoval Američan Jim Barnes a odvezl si prize money ve výši 75 liber. Jen ikonické St. Andrews je na tom co do počtu uspořádaných Open lépe, když má o pět zářezů více.

Jak se turnaj těšil rostoucímu zájmu fanoušků, začalo tu být těsno. Prestwick nebyl s to nabídnout dostatečný prostor, který by pojal a ubytoval davy, a proto se vzdal svého místa v seznamu hřišť, po nichž nejstarší major světa rotuje. Nic to však nemění na tom, že v očích mnoha golfistů světa zůstává hřištěm, jež si touží alespoň jednou v životě zahrát.
Důkazem, že nic neztratil ze své sportovní hodnoty, budiž pořadatelství několika národních amatérských podniků z nedávných let, před sedmi lety tu proběhlo British Ladies Open Amateur Championship ve hře na rány (2013), o rok později hostili jubilejní sté Scottish Ladies Amateur Championship. Z dalších událostí jmenujme British Boys nebo se tu osmkrát uskutečnilo Scottish Amateur Championship.

Jihozápad země golfu zaslíbený
V prvních šedesáti letech konání turnaje, kdykoliv se akce odehrávala v Ayrshire na jihozápadě Skotska, zavítala do Prestwicku, což se změnilo v roce 1923, kdy do hry poprvé vstoupil Royal Troon. Tam se fanoušci vydali celkem devětkrát a mezi vítězi tohoto podniku z Royal Troon najdeme velká jména jako Bobby Locke, Arnold Palmer, Tom Watson nebo Henrik Stenson. Tato osmnáctka je vůbec považována za jeden z nejtěžších testů v rámci Open.

Třetím z hřišť této oblasti, jemuž se dostalo pocty hostit nejstarší major, je Turnberry, ležící 40 kilometrů jižně od Prestwicku. Šampionát tu proběhl čtyřikrát a momentálně se členové R&A zdráhají posvětit tu další ročník kvůli několika kontroverzním výrokům současného majitele, amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Hřiště s ikonickým majákem nám každopádně naservírovalo nezapomenutelné zážitky. Fanoušci si okamžitě vybaví nefalšovanou bitvu mezi Jackem Nicklusem a Tomem Watsonem z roku 1977, jež vstoupila do dějin pod názvem Souboj na slunci.
Watson tehdy získal druhý ze svých pěti vavřínů z Open a na stejném hřišti byl blizoučko šestému triumfu o více než tři desetiletí později, čímž by vyrovnal Vardonův rekord v počtu výher. Nadto se ve věku 59 let mohl stát nejstarším držitelem majoru. Zůstalo však jen u přání, proti byl jeho krajan Stewart Cink, který oblíbenému Watsonovi sebral radost v rozehrávce.

Dnešní Prestwick
Prestwick Golf Club si zakládá na vyhlášené vstřícnosti a vřelém přijetí všech golfistů tak, aby se během své návštěvy cítili stejně jako členové klubu. Dočasní návštěvníci si tak mohou užívat takřka všech výsad a prvotřídního servisu, včetně zpřístupnění hlavního salonku, tzv. Smoke Room.
Hosté často ani neskrývají překvapení nad tím, že jim je umožněn vstup do klubovny. Právě tady na vás dýchne historie klubu maximální silou. V podstatě jediné, oč jsou žádáni, je respektování pravidel golfového klubu, s čímž souvisí předepsaný dress code jak na hřišti, tak v prostorách klubovny.

Celá tato oblast Skotska dokonale reprezentuje historii golfu, až Augusta National ji překonala, pokud hovoříme o četnosti pořádaných majorů. Ať tak či onak, na pobřeží Ayrshire napočítáme téměř padesátku hřišť, od nejslavnějších hostících Open až po linksy obklopující menší města, která si uložíte do paměti.
Prestwick sám o sobě ztělesňuje historii golfu, místo, kde se rodila legenda Toma Morrise staršího i jeho syna, folklór i tradice, svatostánek, kde se formovala hra a kde spatřilo světlo světa Open. Dovedete si představit lepší důvod pro svou návštěvu?

Převzato z časopisu GOLF 4/2020
Text: Petra Prouzová, foto: Mark Alexander


UŽITEČNÉ INFORMACE
PRESTWICK GOLF CLUB
Adresa: Prestwick GC, 2-4 Links Road, Prestwick, Ayrshire KA9 1QH, Scotland
Tel.: +44(0)1292 477404
Web: www.prestwickgc.co.uk, www.ayrshiregolfscotland.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 262 (černá) | 5 980 (bílá) | 5 638 (žlutá) | 5 253 (modrá) | 4 951 (červená)
Green fee: hlavní sezona (kolo/den): 195 £/270 £ (po–pá) | 225 £/300 £ (ne), vedlejší sezona (duben a říjen): 160 £ (po–pá) | 210 £ (ne), mimo sezonu (listopad–březen): 110 £ (po–pá) | 130 £ (ne) (Pro návštěvníky jsou k dispozici v pracovní dny rána a odpoledne, v neděli a ve svátky jsou startovní časy k dispozici omezeně, soboty jsou pro návštěvníky zavřené.)
Vyžadovaný HCP: 24 (muži) | 28 (ženy)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
interior 2020

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...