Spa Hotel Ulrika

Bolivie 5O Bolívii toho moc nevíme, snad jen, že je to třetí nejchudší země Jižní Ameriky a že zdejší prezident je šéfem všech svazů pěstujících koku, ze které se vyrábí kokain. Tyto dvě skutečnosti dohromady vypovídají na jedné straně o obrovské chudobě lidí, na druhé straně o neuvěřitelných boháčích. Je to krásná země, najdeme tu Salar de Uyuni, obrovské solné jezero, barevné pouště, památky starší než Machu Picchu, džungle s největší diverzitou rostlin a živočichů na světě. A je tu nejvýše položené hlavní město na světě s nejvýše položeným golfovým hřištěm světa.

Golf v La Paz vznikl již v roce 1912, když Angličané, kteří stavěli železnici a ve svém volnu se nudili, přivezli z vlasti svůj oblíbený sport. Původní hřiště se nacházelo v nadmořské výšce 4 092 metrů na El Altu a jeho devět jamek se rozprostíralo na ploše 130 hektarů. Nemělo ale trávu, nýbrž písčitý povrch, žádné stromy, neustálý vítr a teploty jdoucí do mínusů. Tedy spíše utrpení než radost ze hry.

Bolivie 1Později se milovníci golfu rozhodli koupit pozemek v Mallasa a zřídit hřiště tam. Golf klub v La Paz byl oficiálně založen roku 1940. Ale ani tentokrát jim štěstí příliš nepřálo, dokonce to vypadalo, že se příroda staví vyloženě proti. La Paz má velice málo zeleně. Je to město vysekané do kamene, s domy přilepenými na skalách.
Nezapomínejme, že se pohybujeme ve výšce čtyř kilometrů nad mořem. V takové výšce už rostou jen přesličky a mech. Žádný trávník, který vysadili, se neujal. Přes spoustu vrtů nenašli v zemi ani kapku vody. Ale zakladatelé odmítli vzít „ne" od přírody jako odpověď.
Nejprve bylo nutné vyčistit pozemek od všudypřítomných kamenů a bylo třeba přivést vodu. O to se postaralo potrubí z 12 kilometrů vzdáleného Chouqeapo. Trávník je původem argentinský, neboť tamní podmínky jsou podobné jako zde. Postupné vysázení stromů napomohlo zabránit erozi půdy a silnému větru. Nejprve umístili prvních devět jamek, aby hřiště později rozšířili na osmnáctku. Nejen o tom všem jsem hovořila s generálním ředitelem GCLP Alexisem Garcíou Valdézem.

Byl jste španělským golfovým reprezentantem, zkušeností tak máte dostatek. V čem spatřujete rozdíly mezi golfovými hřišti v Evropě a v Bolívii?

Jednak v počtu, v Bolívii máme málo golfových hřišť. Ta stávající vznikla namáhavou prací lidí, kteří toužili hrát golf, a musela se adaptovat na geografické, sociální a ekonomické podmínky země. Naše golfové hřiště vyniká nad ostatními v zemi. Díky strategickému plánu z let 2014 až 2024 se stále zlepšuje, vytvořili jsme nové bankry, rozšířili jsme laguny hrací plochy, reformovali systém zavlažování, zlepšili zázemí a založili golfovou akademii, fitnesscentrum a tenisové kurty.
Ve Španělsku hraje golf 350 000 lidí na 400 hřištích, zatímco v Bolívii napočítáme jen 1 500 golfistů a devět hřišť, což je nesrovnatelné. Naše prostředky na údržbu jsou limitované, to mimo jiné dává našemu golfovému hřišti a klubu mnohem vyšší hodnotu.
Od mého příchodu do vedení klubu se změnilo mnohé od způsobů řízení a údržby hřiště. Za svých osmnáct let působení v managementu různých španělských klubů jsem nikdy nemusel čelit tolika výzvám. Podmínky byly tak odlišné, chyběly prostředky, stroje, materiály a specifické produkty údržby, musel jsem změnit to, co jsem se naučil v pohodlí golfového světa v Evropě.

Co je specifické pro golfový klub v La Paz?

Bezpochyby naše historie (Pozn. autora: 20. října slaví 106. výročí.) a poloha v unikátním prostředí mezi Andami, na nichž leží věčný sníh. Jsme v krajině kontrastů, ve výšce 3 420 metrů nad mořem, které dohromady nabízejí neopakovatelný zážitek ze hry, jaký nepocítíte na žádném jiném místě světa. Nacházíme se na nejvýše položeném soutěžním golfovém hřišti. K tomu je přidán velkolepý design, perfektně integrovaný v životním prostředí, par 71 a více než 6 900 yardů. Hřiště je úzké a velmi zábavné a nabízí šest tříparů, sedm čtyřparů a pět pětiparů. Zvláštností je vlastně devatenáct jamek, protože dvanáctá jamka, par 3, má dvě jamky, které střídáme každé tři měsíce. Nesmím zapomenout na naši slavnou lunární jamku s výhledem na Valle de la Luna, měsíční krajinu.

Kolik pracovníků vaše hřiště potřebuje?

Údržba hřiště je komplikovaná. Má rozlohu 46 hektarů, leží ve vysoké výšce, k tomu přičtěte nerovný povrch, změny teplot a málo vody. Tráva je vysoce odolná, adaptovaná na obtížné podmínky. Na údržbu máme jednadvacet lidí.

V České republice máme 109 golfových klubů a hráčská základna je velice široká. V Bolívii je hraní golfu stále luxusní záležitostí. Odkud berete reprezentanty?
Jak jsem řekl, v zemi máme devět hřišť, šest osmnáctijamkových a tři devítijamková v pěti městech (v La Paz je pouze jedno) a k tomu 1 500 golfistů v celé zemi. Golf je stále hra pro menšiny, ale federace s podporou St. Andrews se svými programy zavádí golf mezi ty, kteří si nemohou dovolit stát se členem klubu. Díky tomu základna neustále roste. Vytvořili jsme první národní golfový program ve školách, máme golfovou a tenisovou akademii, což nám umožní v roce 2019 uspořádat meziškolní golfový turnaj.

Jak pracujete s dětmi? Jakých soutěží se mohou zúčastnit?

Tradiční golfová škola klubu byla přeměněna v roce 2015 na golfovou akademii pro děti do 18 let, otevřenou pro veřejnost. Děti hrají každý měsíc místní turnaj a v průběhu roku šest celostátních soutěží po celé zemi. To jim umožňuje nominaci na golfové turnaje mládeže v Jižní Americe. V roce 2019 bude náš klub organizovat Jihoamerický golfový turnaj mládeže.

Kolik zahraničních návštěvníků přijede za rok? Kolik byste jich rádi přivítali?

V současnosti přijíždí v průměru 550 hráčů ročně. Zájemce by se měl obrátit na klub, který mu nabídne hrací čas, a to hlavně ve všední dny, protože víkend je vyhrazen členům. Naším cílem je v příštích pěti letech dosáhnout průměru 2 000 hráčů ročně. Přejeme si, aby každý, kdo přijde do La Paz jako turista nebo z pracovních důvodů a je golfista, nenechal si ujít příležitost hrát na nejvyšším golfovém hřišti světa.

Jaké jsou podmínky a ceny klubového členství?

Žadatel musí podat žádost s podporou nejméně tří členů klubu, stát se akcionářem (10 000 USD), zaplatit poplatek za příjem (8 000 USD) a roční poplatek (1 800 USD).

Proč by si k vám Evropané měli přijet zahrát?

Hraní v našem klubu představuje jedinečný zážitek. Z technického hlediska hra v nadmořské výšce 3 400 metrů umožňuje odpálit o dvacet až pětadvacet procent dál, kromě toho si hráči mohou zlepšit tempo švihu. Ten je totiž třeba zpomalit kvůli menšímu odporu vzduchu.
Pokud jde o životní prostředí, naše hřiště má unikátní ekosystém v La Paz, v okolí žije velké množství ptáků, místních i migračních, a zvířat, je také zelenými plícemi města. Stačí si všimnout na fotografiích zeleného ostrova uprostřed vyprahlého bolivijského Altiplana. Hrajete obklopeni Cordillerou Real de los Andres, Královským pohořím And, pokrytým věčným sněhem. Hory dosahují výšky přes 6 000 metrů, což činí naše hřiště jedinečným.
Nakonec nabízíme hráči kompletní balíček zahrnující moderní vybavení zrekonstruované před dvěma lety, místní a mezinárodní kuchyni a kedíky 1. kategorie.

Převzato z časopisu GOLF 11/2018
Text a foto: Marta Guzman

 

Bolivie 3UŽITEČNÉ INFORMACE
LA PAZ GOLF CLUB
Adresa: La Paz Golf Club, Zona de Mallasilla s/n, Bolivia
Tel.: +591 2 2745124
Web: www.lapazgolfclub.com
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 71
Délka (yardy): 7 013 (zlatá) | 6 107 (bílá) | 6 728 (modrá) | 5 583 (červená)
Green fee: 400 Bs. (po–pá) | 560 Bs. (so–ne, sv.)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...