Adamstal 1 250Spousta lidí ho zná, klenot Golfclub Adamstal v zalesněných kopcích předhůří Alp jihozápadně od Vídně, ale ne všichni znají jeho historii. Adamstal je život dvanáctinásobného mistra Rakouska v rallye, lyžařského reprezentanta, nadšeného golfisty a šarmantního hostitele Franze Wittmanna (69). Tady jsou jeho kořeny, tady vybudoval dílo, jež ho přesahuje. Pro golfisty hotspot první kategorie.

Kdysi byla cesta do údolí Adamstal obtížná. Jedinou možnost představoval koňský povoz po úzkých lesních cestách. Hluboké lesy inspirovaly Franzova dědečka, v roce 1915 koupil kus pozemku, postavil pilu a se synem Franzem obchodoval se dřevem. Pak ještě přibyl hotel. Takže to bylo víc než jen srdeční záležitost, když se současný majitel areálu se sedmadvaceti jamkami, hotelem a klubovnou v 90. letech pustil do zvelebování „svého" Adamstalu. Co bylo předtím jen úročiště pro unavené měšťáky, je dnes druhé nejoblíbenější hřiště Evropy. Ale stále zde platí původní slogan resortu: Golf v místech, kde sídlí ticho.

Nešlo by to bez rodiny
Franzově manželce Rolandě (52) bylo sedmnáct, když se vdávala za synka z pily. „Všichni si mysleli, že žertujeme, když se rozneslo, že tady chceme stavět hřiště," vzpomíná. Ale Wittmannovi mají už po generace tvrdé palice, a Rolanda nebyla jiná. Zatímco Franz harcoval po světě po rallye, řídila Rolanda pilu, vychovávala děti Franze juniora, Julii a Sebastiana a v začátcích řídila i výstavbu prvních jamek. „Franz byl vizionář a já pragmatik," vysvětluje s úsměvem. Při všem jim byli oporou Rolandiny rodiče, obzvlášť ve chvílích, kdy přišla při autohavárii o život Julia.
Adamstal je dodnes velice rodinný podnik. Rolanda tahá po všechny roky, co od otevření hřiště uplynuly, za nitky z pozadí, syn Franz (35) je dva roky šéfem hřiště GC Schladming, které Wittmannovi těsně předtím přikoupili, a Franz senior se může trvale věnovat rozvoji Adamstalu. A nejen to, angažuje se v golfu všestranně, od roku 2010 do 2017 byl dokonce prezidentem Rakouského golfového svazu.

Adamstal 2 250Franz a golf
Jak vlastně přišel Franz Wittmann ke golfu? „Při přípravě na jednu rallye na Novém Zélandu běžel v televizi stále golf. Bylo to nedaleko, zašel jsem se na ty borce podívat, ohromně mi to zaimponovalo, tak moc, že jsem to musel hned sám vyzkoušet – a ono to šlo!"
Golf ho rychle přitáhl do svých tenat, propadl mu a každou volnou chvíli začal využívat k tomu, aby proháněl malou bílou kuličku krajinou a trefoval se do často až příliš malé jamky. „Z rallye rovnou za rodinou, pak hned na pilu – a už čekal golf. Rychle jsem pochopil, že se ze mne stal golfový blázen."
A začal přemýšlet, jak dostat golf do svého území. Kromě něj nikdo nevěřil, že by se do úzkého údolí mezi strmými svahy vešlo byť jen několik jamek. Ale ten nápad mu nedal pokoj, a tak se začal během krátkých návštěv doma ze světových rallye scházet s krajinovými architekty, vyjednával s ochránci přírody. Napřed chtěl tři jamky, pak devět... A najednou dostal zelenou.

V roce 1995 otevřeli v bočním údolí prvních devět jamek. To ale brzo přestalo stačit. Franz chtěl něco pořádného. A tak se pustili do dalších devíti... Tentokrát už šplhaly jamky do dříve nepřístupných prudkých strání. Pracovala i rodina, ale hlavně stroje, hřiště si místy vyžádalo velké přesuny zeminy. Klubovna byla v té době jen něco jako bouda, v jaké se prodávají párky, tak se pustili i do ní a vybudovali ji do současné podoby, včetně dobré restaurace. Pověst o golfu nádherných lesích se rychle šířila; už během dvou let, kdy se hrála jen první devítka, vyskočil počet členů na tři stovky, většinou z Vídně a okolí.

Rallye
Franz začal s rallye v roce 1971. Jablko nepadlo daleko od stromu, tatínek byl do motorsportu blázen, už jako malé dítě směl Franz sedět otci na klíně při cestách na mši, takže brzo byl nejpilnějším návštěvníkem kostela z celé obce. A říká, že už v šesti letech jezdil tatínkovým starým Mercedesem po dvoře.
Když byl o něco starší, vydával se Volkswagenem „Broukem" nahoru, na dnešní druhou devítku, na současné patnácté ferveji měl svou dráhu. Jezdil čím dál víc, stal se z něj velký závodník, ikona rakouské rallye, má na kontě 79 vítězných soutěží, dotáhl to ke dvanácti titulům mistra Rakouska, čtyřikrát vyhrál naši Barum Rallye, jako první privátní jezdec vůbec vyhrál i jednu rallye seriálu mistrovství světa.

Lyže a lyžaři
Franz měl úspěchy i na lyžích, závodil v rakouské špičce, dvakrát vyhrál s týmem Adamstalu mistrovství světa týmů ve Ski + Golf v Bad Gasteinu, z té doby mu zůstala spousta lyžařských kamarádů, kteří k němu dodnes jezdí hrát golf. Z velkého výčtu namátkou Franz Klammer, Karl Schranz, Leonhard Stock, Hans Enn, Michaela Dorfmeister...
Ke svému golfovému umění je Franz střízlivý. „Golf je stálá výzva. Nikdo nemůže říct už to umím, každá rána, každý pat a každé hřiště je jiné." Hraje stále rád, nehraje jen doma, jako bývalý prezident rakouských golfistů je všude vítán a zván. „Víc než svého vlastního golfu (HCP 13) si vážím atmosféry v Adamstalu, dobrých vztahů mezi námi hostiteli a hráči, kteří se sem opakovaně vracejí."

Adamstal 4 rest 250Češi
Hráči se sem vracejí skutečně rádi, klubové atmosféry se jen dotknou, pak už je pohltí ta nesmírně atraktivní osmnáctka. Vlastně tady mají jamek devatenáct, to proto, že osmnáctá končí vysoko nad údolím. Přidali tedy devatenáctou jamku, třípar do velké hloubky, aby byl sestup ke klubovně zábavnější. Na téhle jamce se hraje o oběd, o kafe, rozhodují se nerozhodnutá klání...
Jezdí sem i spousta českých hráčů, Adamstal má u nás vysoký kredit. Franz si našinců váží, říká, že jsou dobří hráči, slušní, rádi posedí po hře a neutíkají hned zpátky do práce, pro resort jsou jejich návštěvy důležité a vždycky vítané. Hraje se tady i několik českých turnajů ročně, asi největším z nich je tradiční turnaj moravských seniorů s víc než stovkou účastníků.

Adamstal 3 desitka 250To malé něco navíc
V půli hřiště, u desátého odpaliště, je chatička, v ní vládne maminka paní Rolandy. Každé ráno sem na bugině vyveze čerstvé zásoby chleba, špeku, tlačenky a dalších pochutin. Každý flight, který se zde zastaví a posedí, si může nabrat co chce, k tomu nápoje včetně domácí bezinkové limonády. Vedle na stolečku decentně leží miska, do které se dávají dobrovolné příspěvky na mládež Adamstalu. Kdo nechce, nemusí, ale do celkové atmosféry ten příspěvek, tu dvě eura, tam pět či deset, jak kdo, vysloveně zapadá.
Adamstal je pěkný na jaře, které sem přichází s odpovídajícím zpožděním, krásný je na podzim, když se listy velkých stromů obarví všemi barvami, které si člověk jen představí, ale víc než jiná hřiště je plný v parném létě, kdy jsou hřiště v nížině vyschlá: tady je díky okolním kopcům vždycky o pár stupňů chladněji a o několik tónů zeleněji než kde jinde. Hráči to vědí a stahují se sem ze svých vyprahlých domovských klubů...

Adamstal 5 ubyt 250Ubytování
Proti klubovně Adamstalu je původní technická budova, kde vybudovali před několika lety deset menších, příjemně komfortních pokojů. Jsou očíslovány od jedné do deseti a v každém z nich jsou fotky z příslušné jamky.
Tato kapacita samozřejmě nestačí, další možnosti nabízí blízký Hainfeld, dobrým a už ne tajným tipem jsou dva levnější moderní hotely Smart Liv´in. Jeden je v městečku Laabnerhof, 15 kilometrů od hřiště, druhý, otevřený na podzim 2018, se nachází v Böheimkirchen, odtud je to do Adamstalu ješě příjemných třicet kilometrů. Hotely mají se hřištěm uzavřené partnerství, při noclehu zde platíte snížené green fee.

UŽITEČNÉ INFORMACE
GOLFCLUB ADAMSTAL
Adresa: Golfclub Adamstal, The Leading Golf Courses, Gaupmannsgraben 21, A-3172 Ramsau, Austria
Tel.: +43 2764 3500
Web: www.adamstal.at
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Championship Course
Počet jamek: 18 | Par: 70
Délka (m): 5 919 (bílá) | 5 582 (žlutá) | 5 188 (modrá) | 4 807 (červená)
Green fee: 70 € (od 14.00)/85 € (po–pá) | 80 € (od 14.00)/95 € (so–ne), gurmánská runda s tříchodovým menu od 14.00: 85 € (po–pá) | 95 € (so–ne), early bird do 9.00 vč. snídaně před hrou: 70 € (po–pá) | 80 € (so–ne)
Wallerbach Course
Počet jamek: 9 | Par: 35
Délka (m): 5 338 (bílá) | 4 952 (žlutá) | 4 622 (modrá) | 4 366 (červená)
Green fee: 40 € (po–ne) | 35 € (po–ne)/v doprovodu člena GC Adamstal

Vzdálenosti
Praha–Adamstal 318 km, 4 h
Brno–Adamstal 200 km, 2,5 h
Vídeň–Adamstal 70 km, 1 h

Balíčky GC Adamstal
• po–pá: 1 noc, 1x green fee devítka Wallerbach, 1x green fee Championship Course 18 jamek + bugina 129 €/os. (možno i ne–po s devítkou v neděli)
• po–pá: 2 noci, 1x 9 + 2x 18 jamek 239 €, víkend 269 €
• sólo pokoj + 10 €/noc
• Jen nocleh ve dvoulůžkovém pokoji 80 €/2 os.
• Jen nocleh v jednolůžkovém pokoji 50 €

Převzato z časopisu Golf
Text: Ivo Doušek, foto: Golfclub Adamstal


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...