Ales-Wolf Daniel-SkoumalBrněnští podnikatelé Daniel Skoumal (27), na fotografii první zprava, a Aleš Wolf (30) se zabývají tzv. M&A poradenstvím, které spočívá v prodeji společností. Součástí jejich práce je i nalezení vhodného investora a zprostředkování úspěšného prodeje společnosti. O to vše se postará jejich poradenská společnost Foyo business s.r.o., pohybující se na trhu již od roku 2012.

V roce 2017 vstoupili do společnosti LeaseBack a.s., která přichází se zcela novým segmentem podnikání v Česku. Ten zatím není nijak etablovaný a poskytuje lidem příležitost být jeho součástí. Přesněji se jedná o „zpětný leasing" nemovitostí. Abychom se dozvěděli více, sešli jsme se se CEO Alešem Wolfem.

Můžete laikům vysvětlit, jak funguje „zpětný leasing" nemovitostí v praxi?

Primárně nakupujeme nemovitosti od lidí, kteří se nachází v tíživé životní situaci. Ve výši jejich dluhu odkoupíme dům, ve kterém mají možnost po dobu 4 let bydlet. Po uplynutí této doby jim nemovitost prodáme zpět za předem domluvenou cenu.

To zní skoro jako dobročinnost, v čem je háček?

Po dobu 4 let nám bývalí vlastníci platí nájemné a nemovitost prodáváme zpět s 20% navýšením. To je náš zisk. Oproti jiným společnostem jsme ale hrdí na to, že má Leaseback morální hranice. Držíme se jasných pravidel. Prioritně si prověřujeme, zda lidé budou schopní platit nájemné. Pakliže jsou, dům od nich odkoupíme.

Není to riskantní? Co když se stane, že lidé nejsou schopni splácet?

Zatím mohu říct, že aktuálně téměř 100 % lidí nájem platí. Za celou dobu našeho fungování se nám stalo pouze dvakrát, že jsme dům museli prodat někomu jinému než původním majitelům. Jde nám i o to, že chceme lidem pomoct. Proto dáváme klientům čas čtyři roky, jelikož po třech letech jsou čistí v bankovních registrech a mohou si vzít půjčku a dům koupit zpět. Setkáváme se s dost pozitivními reakcemi.

Takže jste do této společnosti vstoupili kvůli tomu, že chcete pomáhat lidem?

Do Leasebacku jsme vstoupili kvůli tomu, že máme za sebou několik investorů z minulosti a víme, že jejich pomocí a pomocí našich znalostí jsme schopní Leaseback posunout do několikanásobně vyšších čísel. Viděli jsme v tom příležitost, je to bezpečné, zajištěné a má to velký potenciál budoucího růstu.

Zaměřujete se na konkrétní regiony? Máte nějaký systém v nákupu nemovitostí?

Nevybíráme si regiony, nákupy se uskutečňují všude po republice. Máme tři marketingové kanály, jeden z nich je systém na hledání nemovitostí v insolvenci a exekuci. Dále vlastní marketing na webu nemovitostnaleasing.cz a primárně síť poradců po celé republice, kteří řeší finance či nemovitosti.

Nákupy takových nemovitostí vyžadují vysoké investice. Jakým způsobem hledáte investory a zajišťujete kapitál?

Kapitál je potřeba neustále. Máme obrovské množství poptávky po naší službě a kupujeme 2 až 3 nemovitosti měsíčně. Potenciál nákupu je však zhruba na deseti nemovitostech měsíčně. Investory zatím máme, ale budeme se více věnovat jejich aktivnímu vyhledávání.

Sehnat takového investora může být problém. Co by ve vašem případě mohlo být pro investory zajímavé?

Pro investory je zajímavá zejména zástava nemovitosti, což se oproti dluhopisům, směnkám a akciím velmi liší. Dle našeho názoru je zástava nejsilnější instrument zajištění. A také to, že lidé si v dnešní době kupují nájemní nemovitosti proto, aby je vlastnili a pronajímali. My v Leasebacku za ně přebíráme starosti, kdy se nemusí starat o revize, o výběr nájmu a mají mnohdy vyšší výnos, než kdyby si nemovitost koupili sami. Průměrný výnos našich akcionářů se pohybuje mezi 5–6 % ročně.

Více informací:
Více na http://www.foyo.cz

Převzato z časopisu GOLF 6/2018


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...