Kovanda-250Čech rovná se konzervativní investor. Více než padesát procent svých peněz mají totiž Češi uloženo na svých běžných účtech, dokládají to údaje ministerstva financí z konce loňského roku. Zbytek svých prostředků drží na termínovaných vkladech, stavebním spoření, životním pojištění, ale také v penzijních fondech. A i přesto, že výše uvedené poukazuje na to, že risk běžně není nic pro české investory, v posledních letech stoupá popularita pravidelného investování do podílových fondů. Na konci loňského roku takto investovalo 12,4 procenta Čechů, což bylo více, než třeba do stavebního spoření nebo životního pojištění.

cf-1-650

________________________________________
GRAF: Rozložení úspor českých domácností na konci roku 2018
Zdroj: MF ČR

Dá se tedy očekávat, že letos se poměr prostředků investovaných do fondů ještě zvýší. Alespoň to naznačují aktuální údaje Asociace pro kapitálový trh (AKAT), podle kterých majetek Čechů v podílových fondech v prvním čtvrtletí letošního roku poprvé překonal půl bilionu korun (přesně 511,1 miliardy korun). „Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o více než 38 miliard korun a určitě není bez zajímavosti, že nejvíce z této částky investují běžní investoři, tedy fyzické osoby, které drží 70 procent prostředků, zatímco na právnické osoby připadá zbylých 30 procent," dokládá hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda.


Češi jsou spořiví
Z řady průzkumů je patrné, že Češi jsou zvyklí odkládat si peníze stranou na horší časy. Úspory si tvoří většina domácností, a proto se v současné době vklady v bankách blíží částce 2,5 bilionu korun. Kovanda ale upozorňuje, že většina k tomu využívá běžné účty nebo další, podle něj, ne příliš výhodné formy spoření. „Lidé mají peníze uložené na svém běžném účtu, kde jim ale kvůli inflaci mizí. Ani odkládání prostředků do penzijních fondů není kvůli nízkým úrokovým sazbám příliš vhodné." Díky státní podpoře si ale svou popularitu podle Kovandy udržuje stavební a penzijní spoření.

cf-2-650
________________________________________
GRAF: Rozložení finančních aktiv domácností ve ke konci roku 2018
Zdroj: OECD


Roste obliba investičních fondů
Podíl investičních fondů oproti jiným finančním nástrojům sice stoupá, ale investiční apetit Čechů za Západem zatím zaostává. „Podíl hotovosti a nízkoúročených vkladů na celkových finančních aktivech tvoří v České republice 51 procent a řadíme se tak na šesté místo v rámci zemí OECD. Například v Británii představují hotovost a nízkoúročené vklady pouze čtvrtinu finančních aktiv, a ve Spojených státech amerických dokonce pouze třináct procent," říká Kovanda. Dodává ale, že Češi už si začínají uvědomovat, že investice do fondů není spekulace, a také že dnešní situace je naprosto odlišná od té v 90. letech. „Lidé v Česku již chápou, že investování je dlouhodobější záležitost a uvědomují si také, jaký je vztah mezi výnosem a rizikem."

Podle něj je proto důležité si hned na začátku definovat svá očekávání. „Pokud chceme minimalizovat riziko, musíme si vybrat kvalitní a ověřené finanční instrumenty s dlouhodobým výnosem. V tomto ohledu proto řada Čechů stále sází na tradiční spořící účty, nebo stavební pojištění, kde se nemusí obávat rizika díky pojištění vkladů. Jenže spořící účty dnes nemají prakticky žádný výnos a stavební spoření má zase nevýhodu vázací lhůty, takže příslušené prostředky nemáte, na rozdíl právě od těch ve fondech, tak rychle k dispozici," vysvětluje.

Některé fondy navíc nabízí i možnost pravidelného investování. Například v tom pod značkou CZECH FUND je to možné již od 500 korun měsíčně. Tímto způsobem tak může investovat prakticky každý. I přes zřejmý nárůst obliby Čechů v pravidelné investování do podílových fondů, je ale v jejich investičním chování stále znát určitá opatrnost. Podle Kovandy v popředí stojí především smíšené fondy, které investují často do konzervativních státních dluhopisů v kombinaci s akciemi, případně podnikovými dluhopisy. Pětinu aktiv pak mají Češi přímo v akciových fondech a další pětinu v dluhopisech.

cf-3-650

Lukáš Kovanda je hlavní ekonom značky investičních podílových fondů CZECH FUND, která se zaměřuje na komerční nemovitosti, především retailového charakteru. Portfolio tohoto speciálního fondu se skládá z více než 20 nákupních center či obchodních zón, situovaných zejména v regionech po celé České republice. V loňském roce měl fond výnos +4,43 procenta a od spuštění zhodnotil investice o +18,20 procenta (v období od 23. 2. 2016 do 30. 6. 2019). Hospodářské noviny ve spolupráci s Institutem strategického investování letost ocenily nemovitostní fond pod značkou CZECH FUND jako druhý nejlepší v Česku z hlediska dlouhodobého zhodnocení. Zároveň je také třetím největším tuzemským nebankovním nemovitostním fondem.

Zdroj: TZ, CZECH FUND


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2025, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...