Portiva-Sulta-Jakub-750Skupina EAG získala přední evropskou B2B platformu pro trading s ojetými vozy Fastback. Akvizice za vyšší stovky milionů korun ji posouvá mezi technologické lídry na kontinentu. Digitální platforma Fastback má dominantní postavení ve Francii a zemích Beneluxu. Pro EAG představuje vstupní bránu na západní trhy.

Technologický holding EAG ze skupiny Portiva se zařadil mezi celoevropské lídry na poli dodávek softwarových řešení pro automotive. Po loňské akvizici tuzemské jedničky v oblasti prověřování, oceňování a zabezpečování vozidel Cebia nyní do svého portfolia získal také přední evropskou B2B platformu pro trading ojetých vozů Fastback. Ta prostřednictvím svého softwaru propojuje prodávající z řad autosalonů, leasingových společností či autobazarů s profesionálními zákazníky, jako jsou například obchodníci s ojetými vozy.
„Fastback je sám o sobě skvěle fungující a rychle rostoucí firmou s dominantním postavením v zemích Beneluxu a ve Francii. Pro EAG však tato akvizice zároveň představuje ideální způsob, jak rozšířit svoje komplexní softwarové služby na západ, a naopak ve střední Evropě včetně Česka posílit své aktivity," popisuje výkonný ředitel EAG Jakub Šulta.

Uplynulé dva roky podle managementu EAG potvrdily stabilitu holdingu a vzrůstající důležitost digitalizace v segmentu automotive. Všechny společnosti skupiny i přes značnou volatilitu automobilového trhu rostou meziročně dvojciferným tempem. Součástí nejnovější akvizice je také dohoda s prodávajícími, dvěma belgickými zakladateli platformy Fastback, že v managementu společnosti ještě nejméně další tři roky zůstanou, aby pomohli zachovat kontinuitu podnikání a podpořili její další růst.
EAG navíc může těžit z toho, že už nyní patří mezi největší hráče na evropském trhu s daty pro automotive. Kromě společnosti Cebia, internetového portálu pro prodej ojetých vozů koncovým zákazníkům Carvago a nyní nově B2B platformy Fastback patří do portfolia EAG také dva přední dodavatelé softwaru pro autobazary a profesionální zákazníky TEAS a Autosoft.

Akvizicí platformy Fastback si tak holding EAG zajistil další dílek k naplnění cíle pokrývat vlastními softwarovými službami celý životní cyklus automobilu od jeho výběru přes nákup, provoz a servis až po jeho prodej. „Není příliš obvyklé, aby české firmy uskutečňovaly akvizice technologických společností na západě. Při akvizičním procesu v takovém případě hrají důležitou roli nejen finanční možnosti kupujícího. Velký důraz je kladen i na přidanou hodnotu nového vlastníka, například schopnost firmu dále rozvíjet. A my tuto schopnost opakovaně prokazujeme," podotýká výkonný ředitel skupiny PORTIVA Pavel Svoreň.

Po úspěšném pokrytí obchodní vertikály se nyní EAG podle Svoreně bude soustředit zejména na vzájemné integrování služeb ve svém portfoliu a využívání synergií mezi nimi. Pro platformu Fastback, jež dosud sloužila hlavně jako zprostředkovatel nabídky a poptávky, to například znamená, že zákazníkům bude moci nabízet také další služby jako ověřování původu vozidel či řízení dealerství.
„Vstup silného strategického investora, jakým skupina EAG je, umožní další rozvoj a expanzi naší platformy nejen v západní Evropě, ale také na trzích střední a východní Evropy. Důležité je pro nás také rozšíření nabídky Fastback o analytické a datové nástroje skupiny EAG, které dále posílí naši tržní pozici," uvedl Fabrice Bruyére, jeden ze zakladatelů společnosti Fastback.

EAG navíc i do budoucna počítá s akvizicemi dalších evropských softwarových firem na poli automotive tak, aby holding mohl svůj byznys dál dynamicky rozšiřovat na stávajících trzích a vstupovat do nových zemí. Do konce roku 2024 má EAG v plánu zdvojnásobení svého obratu i provozního zisku. Pro samotný letošní rok holding cílí na zvýšení obratu z loňských zhruba 800 milionů korun na více než dvě miliardy. Kromě tržeb navíc rostou také všechny další klíčové finanční a provozní ukazatele. Například EBITDA technologické části skupiny letos přesáhne 200 milionů korun, což představuje téměř čtyřnásobný nárůst oproti roku 2021.

Společně s rozvojem EAG dochází také k významným změnám na akcionářské úrovni. Holding po téměř čtyřech letech opouští jeho spoluzakladatel Jan Kranát, jenž přijal nabídku skupiny PORTIVA na odkup svých 22,5 % akcií. PORTIVA, jež v holdingu původně působila jako finanční investor, tak navýšila svůj podíl již na 72,5 % a stala se majoritním akcionářem. Zbylé akcie vlastní další spoluzakladatelé holdingu, kteří společnost řídí na denní bázi. Konečnými vlastníky EAG jsou Iva Šťastná, Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl.

EAG je holding zaměřený na konsolidaci technologických kanálů a služeb v oblasti automotive. Skupina, pod níž spadá například on-line prodejce ojetých vozů Carvago, přední ověřovatel vozů Cebia nebo softwarové platformy TEAS či Autosoft pro dealerství, servisy a autobazary, vznikla v roce 2019. Jejím dlouhodobým cílem je pokrýt vlastními softwarovými a analytickými produkty celý životní cyklus automobilu od jeho výběru, přes financování, nákup, pojištění, provoz a servis, až po jeho prodej. Majoritním akcionářem holdingu je česká investiční skupina Portiva, minoritními akcionáři jsou zakladatelé skupiny.
Více na https://www.eag.group

Investiční skupina PORTIVA, majoritní akcionář EAG, je středoevropský family office orientující se na energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automotive a investiční fondy. Skupina působí v sedmi zemích střední a západní Evropy. Objem aktiv pod správou skupiny činí k 30. 6. 2022 celkem 9,3 miliardy korun při obratu 1,6 mld. korun a EBITDA 644 mil. Kč.

portiva logo 250

 


Více na www.portiva.cz
PORTIVA, a.s., Moravské náměstí 14, 602 00 Brno
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.portiva.cz


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...