okV dnešní době se již téměř nikdo neobejde bez nejrůznějších elektronických zařízení, jako je počítač, mobil apod. Mnohdy není úniku a častokrát jsme si na tento typ světa zvykli tak, že už některé věci pokládáme za samozřejmé. Někteří z nás už došli tak daleko, že třeba na krásu lesa koukají přes mobil. Ale příroda s dlouhodobým, a tedy nepřirozeným zíráním do moderních výdobytků nepočítala. Pakliže se chcete dozvědět, co všechno to může způsobit a jak si oči chránit, čtěte dál.

Leckdo ještě pamatuje časy, kdy při průniku televizorů do našich domácností se říkávalo: Nedívej se tolik na televizi, ať si nezkazíš oči. Nutno dodat, že v našich končinách nějaké zkažení očí tenkrát příliš nehrozilo, protože se vysílaly vesměs nezáživné programy. Stejná poučka se aplikovala i na čtení, kdy se tradovalo, že se při čtení kazí oči. Je zřejmé, že jakákoli nadměrná námaha očí, notabene ještě za nevhodných světelných podmínek, kvalitu zraku podkopává.

Než přejdeme k podstatě věci, je třeba alespoň rámcově osvětlit, jak oko pracuje. Jedním z důležitých faktorů je tzv. akomodace oka, tedy zaostřování na dálku a na blízko. Zaostřování napomáhá pružnost čočky, která je v normálním stavu plochá a podlouhlá a umožňuje pohled do dálky. A právě pohled do dálky je přirozeným stavem, jelikož jsou akomodační svaly zcela uvolněné. Při pohledu na blízko, tedy při čtení nebo při práci na počítači apod. se čočka zakřiví a dochází tak k námaze akomodačních svalů.
A zde je zakopaný pes. Pokud se zmíněné svaly používají intenzivně, dochází časem k určité strnulosti, která vede ke zpomalení zaostřování jak na dálku, tak na blízko a může dojít k tzv. dvojitému vidění a dost možná i ke krátkozrakosti, jak některé studie naznačují (i když příčiny myopie nejsou dosud stále objasněny).

Slyšeli jste už někdy termín „kancelářské oko"? Jedná o další negativní jev související s používáním elektronických zařízení. Tento syndrom se vyznačuje řezáním a pálením očí s pocitem cizího tělesa v oku. Pokud něco takového zažíváte, rozhodně je dobré zavčas navštívit lékaře, protože dochází k osychání rohovky a tvorbě vláken na jejím povrchu.
Jedním z důvodů je, že málo mrkáme. Jak banální, a přesto tak důležité. Přirozené mrkání udržuje oko vlhké a přispívá k tvorbě slzného filmu. Sami si udělejte průzkum a zjistíte, že při práci na počítači mrkáte méně. Když se k tomu připočte často vyskytující se klimatizace, která oči vysuší raz dva, pak je na zmíněný syndrom krásně zaděláno.

Na závěr se podívejme na to, co očím škodí, a do seznamu přidám i body, které nejsou tak známé a dost možná se jeví jako nesouvisející:
- dlouhodobý pohled na obrazovku počítače, mobilu apod.
- nemrkání
- modré světlo vyzařované elektronickými zařízeními
- vysoká soustředěnost na práci
- pohled na rychle střídající se různě barevné a tvarované objekty
- nevyhovující dioptrie
- časté tření očí (může poškodit rohovku či do oka zavléct infekci)
- kouření
- dlouhodobé používání jedné řasenky (bakterie, riziko oční infekce)
- konzumace jednoduchých cukrů, bílé mouky, umělých sladidel, alkoholu apod.

TIPY NA UDRŽENÍ OČÍ V KONDICI
- Při používání elektronických zařízení si dělejte časté pauzy a myslete na to, že máte mrkat (klidně i na své kolegy, když to vašim očím pomůže). Během pauzy nechte oči odpočinout tak, že se zahledíte do dálky, nejlépe do nějaké zeleně nebo alespoň na oblohu.
- Monitor počítače mějte ve vzdálenosti natažených paží. Menší obrazovky (mobil, tablet apod.) používejte jen minimálně a v nejnutnějších případech.
- Vhodné osvětlení místnosti je základ. Preferuje se přirozené světlo. Vyvarujte se tmy s bodovým osvětlením sledovaného objektu (typicky kniha osvícená lampičkou). I při sledování televize si rozsviťte nějaké světlo.
- Na mobilu si nastavte světelný filtr, který minimalizuje modré světlo. Můžete si případně pořídit brýle s filtrem modrého světla.
- Dostatečný spánek (7–8 hodin) a vyvážená strava
- A samozřejmě hrajte golf!

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...