Black Stork

Zaboreny micTo nejhorší, co může v chipování nastat, jsou špatně rány z nepříjemných pozic v hlubokém rafu nebo naopak z velmi krátce střižené ferveje. Naštěstí existují techniky, jak se z nich dostat. Vybrali jsme pro vás tři efektivní tipy a postupy, jak na takové údery vyzrát.

Krátce střižená fervej
Chipy z takové pozice jsou obtížné, protože existuje vysoké riziko tenké rány, tedy takzvané „topinky". A topnuté chipy jsou docela destruktivní. Mají totiž příliš dlouhou dráhu a většinou skončí v pozici, kterou jsme si vůbec nepřáli. Velmi snadno vám tak naroste skóre. Proto není divu, že řada amatérů hraje tyto údery ve strachu.

Jak tento chip odehrát?
- Zahrajte míček v postoji odzadu – téměř za zadní nohou. To vám umožní hrát více shora a sníží se pravděpodobnost tenké rány.
- Doporučuji zahrát nízkou příhru s doběhem (chip and run), kdykoliv je to možné. Preferujte železo č. 7. Vyžaduje menší nízký nápřah, než kdybyste zvolili vysokou příhru wedží. Špatně odehraný chip and run je velmi podobný dobře odehranému chip and runu. Špatně zahraná vysoká wedge, na kterou potřebujete větší nápřah, vás často stojí další rány.
- Nechte váhu na přední noze (cca 70 %). Ruce by měly být před míčem, přičemž šaft hole směřuje k levému boku.

Hluboký raf
Když naleznete míček v vysoké trávě v okolí greenu, podívejte se, jak je míček zanořený. Důležité je především správně odhadnout, kolik je pod ním trávy.

Míček je v rafu zavrtán hluboko
- Pokud je míček v hlubokém rafu, nejdůležitější je dobrý kontakt. Jestliže by se hůl dostala do husté trávy příliš brzy, nebudete schopni mu udělit zpětnou rotaci, tudíž ani ovládat délku rány.
- Hrajte míček směrem k zadní části vašeho postoje – mírně vzadu od středu postoje. Váhu přesuňte jako obvykle vpřed, nohy i boky mějte otevřené.
- Oproti standardním chipům je třeba, aby zápěstí bylo aktivní a pracovalo poměrně brzy v nápřahu. Při samotném odpalu se soustřeďte na podseknutí míčku. Dobrým tipem je během cvičného švihu v nápřahu otočit palce směrem k obloze.
- Otevřete úderovou plochu hole (jako byste chtěli odehrát lob).

Míček v rafu sedí na trávě
- Může se zdát, že tento chip je jednodušší, ale pozor – mnoho hráčů se holí dostane pod míček a vlastně ho nikam neodpálí.
- Neotevírejte úderovou plochu jako u předchozího tipu, nechte hůl standardně, případně jen mírně otevřenou.
- Odehrajte míček od středu postoje.
- Ruce a zápěstí by měly zůstat poměrně pasivní v průběhu celého švihu.
- Sebevědomě míček odpalte.

Autor: Pete Styles je anglický profesionál s déle než patnáctiletou trenérskou praxí. Golf učí v Trafford Golf Centre v anglickém Manchesteru nebo online na stránkách free-online-golf-tips.com.

Odkaz na článek: www.gryyny.com/instruction/113/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf News

Poradna

Úleva od psychického překážení

Hráčův míč leží jen několik centimetrů vedle spinkleru. Sprinkler mu ale nepřekáží ani v postoji ani ve švihu, pouze ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...