Vincentka-golfinfo

KoronDnes tolik skloňované viry, bakterie, ale i kvasinky či další mikroorganismy nás provázejí odjakživa a každému musí být jasné, že budou našimi souputníky navždy. To, že je okem nevidíme, neznamená, že s námi nejsou. Ba naopak, velmi často s námi komunikují a dávají nám najevo, jaký životní styl provozujeme. Teď k nim navíc přibyl nováček, koronavirus.

Těmto souputníkům se daří podle toho, co děláme. Jelikož s nimi žijeme v symbióze, jakékoli narušení rovnováhy mezi nimi způsobuje různá onemocnění. Aby se nějaký infikovaný vetřelec, třeba vir, dostal do organizmu, musí prolomit imunitní systém, čímž naruší zmíněnou rovnováhu. Oslabený organismus je těmito vetřelci lehce napadnutelný, stejně jako hrad s pootevřenou bránou. To se pak v dobytém hradě snadno zabydlí, a když i v tomto případě obránci nezapracují, začnou se viry množit.
V této době je korunovaným králem virus s příznačným názvem korona. Teprve čas zřejmě ukáže, nakolik byl závažný. Jedno je jisté, máme nového souputníka a měli bychom se, nejen na něho, patřičně připravit. Nebo necháme bránu do hradu otevřenou?

Všeobecně vzato, každá změna ročního období může přinášet změny pro naše zdraví. Příchod chladného počasí, sucho apod. způsobují vysychání sliznic horních cest dýchacích, což virům a bakteriím usnadňuje vstup do organismu. Proto můžeme v určitá roční období pravidelně pozorovat tzv. chřipková období.
Tohle je každému jasné, avšak málokdo ví, že pokud dochází ke skokovým změnám vnějších podmínek, imunitní systém potřebuje dostatek času na aklimatizaci. V tomto mezidobí může být imunitní systém v oslabení a pro viry a bakterie to představuje ideální příležitost, jak se dostat do těla.

V dnešní době jsou na náš imunitní systém kladeny vysoké nároky, neboť se musí neustále potýkat s výkyvy prostředí, kdy například pobýváme venku, pak přijdeme do budovy, kde se dostatečně nevětrá nebo je puštěná klimatizace, třeba i se zaneseným rozvodem vzduchu, pak se setkáme s množstvím lidí, tudíž lze bez nadsázky říct, že si dopřáváme pořádnou virovou či bakteriální „koupel". Pokud je někdo navíc již „vlastníkem" nemoci, mohou se v chřipkovém období její projevy zhoršit, a to včetně nemocí, které by si běžný laik s chřipkovým obdobím ani nespojoval.

Jak omezit riziko nákazy
Je třeba chránit ty nejvíce ohrožené, což jsou v současné „korunované" situaci především senioři. Proto je třeba s nimi v této době omezit styk na minimálně nutnou dobu. Dnes více než kdy jindy by mělo platit, že pokud se necítíte dobře, zůstaňte raději doma. Prospějete tak nejen svému okolí, ale hlavně sobě. Samozřejmě platí, že máte-li závažnější potíže, je lepší se domluvit na dalším postupu s lékařem telefonicky. A tím, že budete omezovat čas strávený v davu lidí, můžete využít k odpočinku a nabrání nových sil a třeba i k vytvoření nových, pro život kvalitnějších návyků.

Jak posílit imunitu
Golfisté a jejich pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu mají k posílení imunity velmi dobře našlápnuto. Pokud k tomu přidají i dobrou náladu, mají napůl vyhráno. Sluníčko s jeho dávkou vitamínu D nám v boji s viry také hodně pomůže. Nemělo by se zapomínat ani na dostatečný přísun vitamínů a minerálů z rostlinné stravy. Velmi prospěšné jsou i kvašené potraviny.
To je výčet preventivních opatření, které každý lehce zvládne. Avšak nemůžu opomenout otužování. Mnozí jsme docela zhýčkaní a dobrovolně se vystavovat chladu... brrr. Sice pro někoho možná nepohodlná metoda, ale k nezaplacení. Jelikož ten, kdo se pravidelně otužuje, trénuje svou imunitu na výkyvy počasí a teplot. A dobrá imunita je základ pro kvalitní život. Tolik opakované slůvko „prevence" by nemělo zůstat v kategorii klišé. Přát si vzájemně zdraví nestačí. Je potřeba pro zdraví něco dělat. Naši souputníci nikdy nespí, tak bychom neměli zaspat ani my. Budííííííček!

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...