soketMilé golfistky a milí golfisté, dnes vám budu vyprávět smutný, ale pravdivý příběh. Chtěl bych se s vámi podělit o kolaps, který potkal jednoho z hráčů na MMČR v Karlových Varech. Budeme mu říkat třeba Stanley.

Po druhém kole, které jsem měl již za sebou, jsem odešel sledovat ostatní hráče. Seděli jsme s kamarády na obvyklém místě mezi greeny 2 a 7, kde je dobrý přehled o tom, co se na hřišti děje. Stanley, musím podotknout, výborný amatérský hráč, o kterém chci psát, dohrával jamku č. 2. Což je par 5. Druhou ranou ležel asi 20 metrů před greenem a chystal se na přihrávku. Rutinní úder, kterých už odehrál stovky. Odpálil míček a zahrál shank (soket).
Je to situace, která každého hráče překvapí a do určité míry i znejistí. Míč od hole odletěl ostře doprava a skončil v pravém bunkeru. Abych to neprodlužoval, z bunkeru do lesa za greenem, z lesa pak do levého bunkeru (myšleno po směru hry) a odtud na podobné místo, kde se chystal původně na třetí ránu. Kdyby to nebylo tak smutné, bylo by to veselé. Poté chip a putt.

Je zbytečné líčit emoce, které prožíval. Stačil jeho pohled, který vyjadřoval vše. Zoufalství, zmar, prosbu o pomoc. Nevím, jak si počínal v dalších kolech, pokud ještě pokračoval. Vzpomínka na tuto bolestnou podívanou mě přivedla na myšlenku, abych si s vámi trochu o tomto úderu popovídal a prozradil vám, jak se takové rány vyvarovat.

Většina golfistů se často vyděsí jen při vyslovení slova soket. Pouhá představa může být pro spoustu hráčů spouštěčem pro zahrání tohoto úderu. V mé praxi se stávalo, že jsem viděl hráče zahrát tento úder jen proto, že ho zahrál spoluhráč.

Soket je rána, kterou zahrajete, pokud trefíte míček krčkem hlavy hole. Jak jistě víte, je to místo, kde končí patka hole a začíná shaft. Tento úder se vám může přihodit z několika důvodu:
• Dráha hole jde extrémně in-to-out (zevnitř ven) a hlava hole se zavírá, nebo je dráha hole extrémně out-to-in (zvenku dovnitř).
• V obou případech míček zamíří téměř kolmo doprava. Problémem jsou paže, které jsou dále od těla, než byly při založení. Samozřejmě soket může být způsoben samotným postojem, který je příliš blízko míče. Hráč tak nenechá dostatečný prostor pro paže, které tak nemohou volně prošvihnout.
• Pro mnoho hráčů je to jednoduše váha, která se posouvá dopředu k míči směrem do špiček prstů u nohou. Posunem váhy dopředu jsou vrženy paže a hlava hole dále od těla.

Instinktivní reakce hráčů na soket bývá posunout postoj dále od míče. Domnívají se, že tím zahrají míč spíše špičkou hlavy hole. Tak to bohužel nefunguje. Problém to naopak ještě zhorší. Postoj dále od míče vytvoří pocit, že na míček nedosáhnou a posunou váhu ještě více do špiček prstů u nohou.

Jak se tohoto úderu zbavit?
Nejdříve je nutné naučit se správný postoj. Následně pracovat na váze, která bude posouvána směrem k patám chodidel.
• Vzdálenost od míče je rozhodující. Správné vzdálenosti dosáhnete tak, že založíte nejdříve hůl za míč. Konec gripu byl měl být svisle pod bradou, zhruba ve vzdálenosti dlaně od stehna.
• Při založení uvnitř bot zvedněte prsty u nohou nahoru. Takto odpalujte míče. Tímto cvičením přestanete posouvat váhu směrem dopředu do prstů u nohou.
• Stejně tak můžete při založení podložit špičky bot golfovým míčkem. Cvičení bude mít podobný efekt.
• Uvolněte intenzitu sevření golfové hole. Pokud držíte hůl příliš pevně, hlava hole se nemůže v průběhu švihu volně pohybovat – otevírat a zavírat.
• Následně zapracujte na úpravě dráhy švihu pomocí cvičení, při kterém při založení za míček položíte ještě jedem míček těsně nad konec úderové plochy založené hole. Zahrajte ránu a pokuste se odpálit míček tak, aby se míč umístěný nad špičku hlavy hole nepohnul. Přivoďte si pocit paží blíže u těla a kontaktu s míčem více na špičce hlavy hole. Pokud budete trefovat oba míče současně, pokračujte ve cvičení a znásobte úsilí podržet paže u těla a zasáhnout míček na špičce hole. Toto cvičení už pomohlo mnoha hráčům a opravdu funguje. Tak to nevzdávejte a zbavte se jednou pro vždy úderu zvaného soket.

Golfové mýty ve výuce golfu
Traduje se, že obvykle stačí jediná univerzální rada, která vám pomůže zásadním způsobem zlepšit herní výkonnost a stát se úspěšným golfistou. Existuje celá řada golfových trenérů a hráčů, kteří prohlašují, že ji znají a mají.
Už jen sama existence tolika zaručených, univerzálních rad je podivná a ze zkušenosti víme, že nic takového neexistuje. Například tip, který potřeboval Greg Norman ve stresových situacích, aby nepushoval míče doprava, je naprosto odlišný od tipu pro Toma Lehmana, který mu ve stejných situacích pomáhal předcházet pull-hookům.
Přestože všichni chceme věřit tomu, že občas stačí jeden „univerzální tip", aby to fungovalo. Omyl, nic takového, co nám pomůže jednoduše dosáhnout úspěchu, bohužel neexistuje. Každý hráč musí správně identifikovat příčinu svého problému a věnovat hodně času jeho odstranění.

Ing. Martin Peterka, B.Sc.
PGA GB & I
www.pcga.cz
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Text: Martin Peterka, foto: Annie Krčmářová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...