kryKdyž mé rameno po drsném pádu na lyžích ani po roce nepřestávalo bolet, začala jsem přemýšlet, kde najít toho pravého ortopeda. Naštěstí jsem si vzpomněla na kryoterapii – a tedy poslední pokus před lékařskou pomocí.

Kryokomora je malá místnost, často o rozloze sotva jednoho metru čtverečního, do které různými otvory proudí vzduch ochlazený na 110 stupňů pod nulou. Stačí pobýt tři minuty. Začala jsem shánět aktuální informace o podobných zařízeních a zjistila jsem, že i golfisté už přišli kryoterapii na chuť.
Rickie Fowler a Jordan Spieth rádi navštěvují kryokomoru v luxusním španělském resortu Camaril Golf & Wellness, aby svému tělu dopřáli hlubší regeneraci. Také dvojnásobný vítěz major turnajů Ir Padraig Harrington na tuto metodu spoléhá, a to do té míry, že si nechal ve svém domě postavit vlastní kryokomoru.

Co opravdu dokáže studený šok?
Kryoterapie – lečba chladem – je moderní rehabilitačně-léčebný postup, který spočívá v krátkem, většinou tříminutovém pobytu v kryokomoře při velmi nízkých teplotach (-110 až -130 °C). Kryoterapie způsobuje intenzivni prokrvení kůže a svalů, aktivuje metabolismus, snižuje bolesti kloubů a páteře, zvyšuje pohyblivost a fyzickou odolnost. Zároveň podporuje protizánětlivé procesy v těle. Neexistují pro to žádné lékařské důkazy, ale poptávka přesto roste. V současnosti představuje kryoterapie i nedílnou součást rehabilitace vrcholových sportovců.

Jak to probíhá?
V rámci přípravy se zjišťují případné fyzické potíže a vyškolení zaměstnanci vás informují o případných rizicích. Vyplníte dotazník o svém zdravotním stavu a jde se na to. Těhotným ženám, lidem s nemocným srdcem nebo klaustrofobikům se tato metoda nedoporučuje. To je pochopitelné, vezmeme-li v úvahu, že malý prostor je vystaven vysokému podtlaku. Procedura probíhá pod dohledem a může být kdykoli přerušena nebo zrušena. Svléknete se do prádla, dostanete rukavice, čepici, ponožky, dřeváky a roušku. Odložíte brýle, hodinky a šperky.
Suchý chlad působí osvěžujícím a vitalizujícím dojmem. Na kůži není cítit žádná bolest ani píchání, spíše chladivý závan, který se rozprostírá po odhalených částech těla. V komoře panují teploty kolem -110 °C, místy mohou dosáhnout až -180 °C. V některých zařízeních jsou komory dvě: nejdříve se ochladíte v komoře s vyšší teplotou (kolem 70 °C) a pak vstoupíte do hlavní kryokomory.

Zachovejte chladnou hlavu
Vstoupíte do komory s tlumeným světlem, rozezní se hudba. Doporučuje se provádět lehké pohyby kloubů, od kroužení rameny po zvedání chodidel. Dýchání by mělo být nanejvýš mělké. V místnosti cirkuluje studený suchý vzduch, na stěnách komory se vytváří jemná vrstvička ledu. Na displeji nad dveřmi vidíte hodiny, jak vám odpočítávají tři minuty. Pak komoru opustíte. Pod kůží se rozlévá příjemné brnění, tělo intenzivně produkuje endorfiny, serotonin a melatonin. Chladový šok je znát.
„Pokud chcete zhubnout, počkejte zhruba tři hodiny do dalšího jídla. Tělo se zahřeje zevnitř a spaluje přitom tukové buňky," radí odborník. Dává to smysl. „Většina lidí se k nám vrací hned po první návštěvě," zdůrazňuje.

Fáze ochlazení
Po terapii by bylo kontraproduktivní dát si horkou sprchu. Jinak není třeba nic zvláštního dodržovat. Mnoho sportovců chodí na terapii před tréninkem nebo závodem. Obvykle se jejich výkon zlepší. Každé tělo nicméně reaguje jinak.
Já se cítila po terapii skvěle. Po několika minutách při pokojové teplotě se dostaví reakce, která je vyvolána rychlejším průtokem krve, a způsobí zřetelně stoupající hladinu energie. Doporučuje se pohyb, tak jsem šla domů pěšky a svižným krokem.
Na recepci jsem si zkušebně koupila pět terapií, které jsem absolvovala během jednoho měsíce. A rameno? Skoro bezbolestné.

KDY KRYOTERAPIE POMŮŽE?
• Úleva od bolestí: Nervová zakončení jsou dočasně znecitlivěna, což má protibolestivý účinek. To pomáhá zejména při akutních zraněních, zánětech nebo svalových bolestech.
• Protizánětlivé účinky: Extrémní chlad podporuje prokrvení a okysličení tkání a také může pomoci podpořit přirozené zbavování těla zánětů, které se v postižených oblastech tvoří.
• Zlepšení celkové výkonnosti organismu
• Pozitivní účinky na pleť
• Během kryoterapie se vytváří kolagen, čímž se zpružní pokožka. Díky protizánětlivému účinku je vhodná při léčení neurodermitis nebo psoriasis.
• Vhodné při revmatických potížích, revmatoidní artritidě: Dochází k úlevě od bolesti, zmírnění otoků a zlepšení funkčnosti kloubů.
• Regenerace svalů: Kryokomora dokáže regenerovat svaly, klouby a pohybový aparát celkově, proto se cítíte volněji nejen po fyzické stránce, ale i po psychické. Kryoterapie je často nedílnou součástí rehabilitace vrcholových sportovců, kteří ji užívají především pro regeneraci svalů a kloubů při velké fyzické zátěži.
• Kryosauna a bioregenerace: Při léčbě chladem dochází ke zpomalování stárnoucích a degenerativních procesů (především zpomalení degenerace pojiva – kosmetický efekt polaria), normalizují se metabolické procesy (indikace pro pacienty s nadváhou a obezitou, kontrola celulitidy), dochází k oddálení únavy, zrychluje se regenerace po zátěži jak psychické, tak i fyzické.

Text: Natascha Kames
Foto: Pexels


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...