OdpalisteZrychlení hry, možnost utkat se rovnocenně se svými soupeři napříč generacemi, plynulý růst herních dovedností a tím i větší motivace. Je právě tohle vaším cílem a patříte k těm později narozeným, nebo naopak k těm dříve narozeným, ale s hrou teprve pozvolna začínáte?

Pokud zní odpověď „ano", trenér David Golc přichází s odpovědí a nijak se netají tím, že inspirací mu je systém označovaný jako Longleaf Tee. Ten je založený na systému více odpališť, jež lépe zohledňují výkonnost hráče. V případě mládežnických soutěží je takový koncept znám například ze série US Kids.
Také v případě slavkovského profesionálního trenéra vyšel první impuls od dětí, kterým se věnuje už několik let, nicméně koncept shledává užitečným i v případě začínajících nebo seniorských golfistů. Zároveň jde o řešení nabízející lék na jeden, vlastně dva z nejpalčivějších problémů současného golfu. Jedním z nich je úbytek hráčů, druhým časová náročnost, jež je považována za jednu z příčin úbytku golfistů.

„Pokud mohu soudit, motivace dětí by v případě korespondujících odpališť vzrostla. Hra ze vzdáleností odpovídajících jejich reálné výkonnosti je pro ně zajímavější, protože se dostanou na „velké" hřiště a hrají skutečný golf, navíc s růstem herních dovedností se postupně posouvají na vzdálenější odpaliště, což vnímají pozitivně," argumentuje David Golc.

Některá hřiště jsou obtížná, některé jamky mohou být příliš dlouhé, komplikace může působit nastavení hřiště. To všechno klade nároky na odpovídající tempo hry, v případě dlouhých hřišť méně zdatní golfisté přijdou zkrátka, pokud jde o skóre.
Nemáte-li k dispozici více odpališť korespondujících s herní vyspělostí, sami limitujete možnost zaplnit hřiště. Ekonomika provozu je přitom neúprosná. A to už nemluvíme o zdlouhavém hledání míče, které hru brzdí a může další golfisty odradit od častější hry.

Systém Longleaf Tee vychází z vybudování sady odpališť na základě korelace mezi vzdáleností, jíž golfista dosáhne drajvrem (carry) a další holí v bagu. Od túrových hráčů až po nadšené amatéry vykazuje systém pozoruhodnou konzistenci. Takto mají v USA nastavených osm sad odpališť, jež jsou znormována a lépe zohledňují reálnou výkonnost hráče. Postupně, jak vaše výkonnost roste/klesá, volíte odpovídající kameny.
Longleaf Tee je praktický a jednoduchý zároveň, stačí zapomenout na tradiční a tak vžité rozdělení pánská/dámská i na obecně používané barvy odpališť. Prostě hrajete z takových vzdáleností, jaké prozrazuje váš drajvr. Aby bylo možné určit, z jakých vzdáleností máte na daném hřišti odpalovat, k tomu by postačilo na drivingu vyznačit mety od 100metrové vzdálenosti výše v daných intervalech. Vaše odpaliště následně určí vzdálenost dosažená drajvrem.

Snadno namítnete, že stávající podoba čtyř (bílá, žlutá/modrá, červená), respektive dvou (žlutá/červená) sad odpališť je dostačující, ostatně i červená a modrá odpaliště jsou znormována pro muže a naopak, nicméně Longleaf Tee myslí i na děti, začínající hráče nebo na seniory, kteří se postupem doby zkracují, avšak stále touží v rámci rekreační hry svádět vyrovnané bitvy s ostatními. A právě takovým hráčům systém nabízí řešení. Nehledě na to, že může být atraktivnější pro nové golfisty, kteří jsou zárukou dalšího rozvoje golfu.

Zavedení nového systému automaticky vnucuje otázku: Kolik to bude stát? V krajním případě, tedy pokud se rozhodnete pro vybudování klasických odpališť, se bez investice neobejdete, nicméně nemusí být tak zle. David Golc nabízí výrazně spořivější alternativu.
„Není třeba budovat klasická odpaliště, postačily by i kolíky v příslušných vzdálenostech, samozřejmě v odlišných barvách než ty tradiční, vyznačující na hřišti délku ke greenu. V rámci turnaje vše můžete vyřešit třeba pomocí dočasných odpališť, ale děti si všechno pamatují a v případě změn by vás hned upozornily, že minule byly značky jinde...," vyznává se z vlastních zkušeností.
Zároveň zdůrazňuje, že není potřeba takto vytvořené kameny normovat, nejde primárně o úpravu hendikepu, ale o zpříjemnění hry dětem, seniorům i zatím méně zkušeným hráčům.

A v čem David Golc spatřuje hlavní výhody? „Jednoznačně v urychlení hry, odpadnout může i zdlouhavé hledání míče. Tím se zvýší průchodnost hřiště. Hra je také zábavnější, v takovém pojetí má golf mnohem větší šanci stát se rodinným sportem. Začínající hráči možná ztratí zbytečné obavy a rychleji se do hry vpraví."

Zdroj: David Golc


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...