Goosen_RŠance na birdie nespočívá jen v tom, že se snažíte poslat míček co nejblíže jamce. Pokud totiž nekontrolujete délku svých ran, pak ani rovná přihrávka nemusí skončit na greenu. Chcete-li získat vládu nad svými údery, je třeba provést pár úprav. Více už prozradí dvojnásobný vítěz US Open Retief Goosen.

1. Poloha míče
Před každou ránou je třeba posoudit místo, kde míč leží, i místo na greenu, kam budete hrát. Sklon svahu, třebaže je malý, o vaší ráně hodně napoví. Jakmile se rozhodnete pro druh rány, musíte zvolit správnou hůl.
Neřiďte se tím, jakou holí hrají třeba vaši spoluhráči, soustřeďte se pouze na svou hru i vzdálenost. Retief například z 180metrové vzdálenosti bere železo č. 5, ale pokud ho čeká rána do kopce, vezme si o číslo vyšší hůl a zahraje mírný fade. Ve větru, aby udržel míč nízko, zase použije jen tříčtvrteční švih.

2. Kontrola nad úderem
Rány ze vzdálenosti kolem 135 metrů hraje Goosen železem č. 8, ale ať už berete jakékoliv železo, ujistěte se, že nešviháte příliš ploše. Jihoafričan je v závěrečné fázi nápřahu schopen svůj pohyb dokonale kontrolovat.
Jestliže míč odpálíte příliš tvrdě, udělíte mu velké množství rotace, takže vyletí vysoko do vzduchu. Aby míč letěl nízko, vezměte si delší hůl a uchopte šaft trochu níž, tím získáte kontrolu jak nad délkou, tak nad trajektorií letu míče.

3. Posuďte své možnosti
Ze vzdálenosti kolem 90 metrů se nabízí hned několik možností, jak se co nejlépe přiblížit cíli, takže obezřetně vyhodnoťte všechny podmínky, včetně polohy míče a umístění vlajky. Pokud budete hrát proti větru, musíte hrát nízko nad zemí. Takový úder vám pomůže i správně dávkovat rotaci, abyste s její pomocí kontrolovali délku úderu.

4. Umístění míče
Hrajete-li nízko letící ránu, míček si musíte v postoji posunout mírně dozadu a částečně zavřete úderovou plochu hole, naproti tomu chcete-li poslat míč vysoko vzhůru, posuňte ho blíže přednímu chodidlu.

5. Věřte si
Chcete-li dosáhnout délkové konzistentnosti, je potřeba si věřit a soustředit se jen na ránu. Právě v tom amatéři často chybují, zvlášť pokud jsou nervózní třeba z překážky v okolí greenu.

Ať už ale hrajete vysokou či nízkou ránu, nikdy nezapomínejte, že při zásahu míče musí dojít k postupnému přenosu váhy na levou část těla. Těžiště nikdy nesmí zůstat vzadu. V závěrečné části švihu byste pravou patu měli odlepit od země a horní část trupu by měla rotovat směrem k cíli.

Přihrávka v podání Retiefa Goosena

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...