Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly, energie a třeba i trochu zhubnout? Jednou z možností je intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie (IHHT) – neboli kyslíkový trénink. Tato unikátní metoda vychází z osvědčeného výškového tréninku astronautů, pilotů a vrcholových sportovců.
Intervalový trénink hypoxie vznikl v 80. letech 20. století a sloužil pro výcvik pilotů a kosmonautů k bezpečnému přizpůsobení metabolických procesů probíhajících v těle při pobytu ve vysokých nadmořských výškách. Protože dokáže pozitivně ovlivňovat velké množství tělesných funkcí, začala se tato metoda před lety využívat nejen při tréninku vrcholových sportovců, ale také jako léčebně-relaxační, kdy pomáhá k celkovému ozdravění a omlazení organismu.
„Podstatou metody IHHT je aktivace a regenerace mitochondrií, což jsou jakési „elektrárny" každé lidské buňky, které poskytují energii pro všechny reakce a metabolické procesy probíhající v našem těle. Při střídavém vdechování vzduchu s nízkým a vysokým obsahem kyslíku dochází v organismu k odstavení starých vyčerpaných mitochondrií a ke zvyšování produkce těch mladých a zdravých," vysvětluje podstatu intervalové hypoxicko-hyperoxické terapie Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls.
A jak probíhá samotná kyslíková kúra? „Velice příjemně, vsedě nebo vleže. Pouze odpočíváte a přes dýchací masku střídavě vdechujete vzduch s nízkým a vysokým obsahem kyslíku," popisuje lékař s tím, že jedna kúra trvá 30 až 40 minut a zpravidla se provádí v rámci jednotýdenní až dvoutýdenní léčebné série.
IHHT – výzva pro „gaučové povaleče"
Pojem „couch potato" už zdomácněl i v české mluvě jako „gaučový povaleč". Označuje ty, kdo se málo pohybují a rádi a často tráví čas na gauči doma před televizí, což přináší řadu zdravotních rizik. Proto se dnes mluví o syndromu gaučového povaleče, odborně nazývaném metabolický syndrom (kombinace obezity, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny tuků v krvi a narušeného metabolismu cukrů), který zvyšuje riziko infarktu a mozkové mrtvice.
Dokonce se mluví i o tzv. genu gaučového povaleče, tedy o genetické predispozici k pasivnímu životnímu stylu, který mohou dědit děti po svých rodičích. Lidé tak mohou mít větší sklony k nedostatečné fyzické aktivitě a trpět nedostatkem energie. I tady pomáhá intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie.
„Bylo prokázáno, že IHHT zlepšuje fyzickou výkonnost, optimalizuje okysličení tkání, může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a snížit krevní tlak, stejně jako podpořit redukci hmotnosti. Dokáže simulovat účinky fyzické aktivity, aniž by bylo nutné skutečně cvičit. Pravidelný kyslíkový trénink může pomoci kontrolovat a korigovat systém odměňování v mozku tak, aby byla fyzická aktivita vnímána jako příjemnější. A právě k tomu se postupně snažíme dopracovat, protože ta je pro náš život nezbytná," doplňuje Peter Gartner.
Konzultace s odborníky
Podle odborníků intervalová hypoxicko-hyperoxická terapie podporuje mimo jiné tvorbu nových červených krvinek, normalizuje krevní tlak, zlepšuje výkonnost dýchacích cest a funkci plic, posiluje imunitní systém a zvyšuje výkonnost při sportu. Je také vhodným pomocníkem při léčbě obezity, chronické boreliózy a pro rychlejší zotavení po operacích a nemocech. Stejně tak napomáhá kvalitnějšímu spánku a hormonální rovnováze... „Před zahájením IHHT je ovšem vždy důležité vyhledat odborníky, s nimiž před první terapií vše důkladně zkonzultujete a pod jejichž dohledem budete v průběhu celé ozdravné kúry," zdůrazňuje Peter Gartner z Park Igls.
Komu IHHT pomáhá
1. lidem s chronickými onemocněními: zlepšení příznaků chronických onemocnění (cukrovka, kardiovaskulární a respirační onemocnění) a podpora imunity
2. lidem s metabolickým syndromem: snížení vysoké hladiny cukru v krvi, vysokého krevního tlaku, boj proti obezitě aktivací metabolismu tuků
3. sportovcům: zlepšení fyzické výkonnosti, regenerace po cvičení i vytrvalosti
4. seniorům: zlepšení okysličení tkání, kvality spánku a celkové fyzické výkonnosti a kondice, zlepšení nálady díky stimulaci serotoninu a dopaminu
5. pasivním lidem: přijetí aktivnějšího životního stylu a vytvoření si zdravějších návyků
Kdy se IHHT nedoporučuje
• akutní infekční onemocnění
• nesnášenlivost hypoxie (nedostatku kyslíku v krvi)
• polycytemie (příliš mnoho červených krvinek)
• akutní dýchací obtíže
• epilepsie
• srdeční arytmie a voperovaný kardiostimulátor
• těhotenství
Text: Natascha Kames, foto: Park Igls
Přihlášení Golf News
Kontakty
Redakce
Inzerce na www.golfinfo.cz
Inzerce v týdeníku Golf News
Inzerce v časopise Golf
Advertising in Golfinfo.cz in English
Advertising in Golf News in English
GOLF magazine profile in English
Profil časopisu Golf
Profil a ceník Ročenky Golf 2025/26
Profil Hot Travel Revue 2025
Profil Hot Equipment Revue 2025
Profil Hot Wellness Revue 2025
Austerlitz Golf Trophy 20.- 23.5.2025
Czech PGA Tour 2025
World Corporate Golf Challenge
Národní finále 13.8.2025
Kaskáda Golf Trophy 2.-5.10.2025
Grandfinále Czech PGA Tour 2025
CCB, spol. s r. o.
Okružní 19
638 00 Brno
šéfredaktor: Josef Slezák
e-mail: golfinfo@golfinfo.cz
mobil: +420 604 210 053
tel.: +420 545 222 774
RSS Sitemap Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2024. Všechna práva vyhrazena.
Zásady zpracování a ochrany osobních údajů.