Gaggenau-Hanak

Day bunkerKdybychom byli neomylní, pak bychom neustále nacházeli střed ferveje, jenže občas se stane, že míček skončí v rafu nebo v písečné pasti. Co v takovém případě dělat? Rozhodnutí, jak postupovat, může mít velký dopad na vaše skóre. Dobří hráči nemusejí být nutně nejlepší ve hře z těchto nepříjemných pozic, ale obvykle zvolí řešení, kterým zmenší riziko ztráty. Jason Day vám proto poradí pár fíglů, jak si zachovat naději na dobrý výsledek.

1. Ošidná rána z bankru
Jednou z nejobtížnějších ran v golfu je úder z písku, kdy míček uvízne poblíž hrany bankru a vy musíte zaujmout postoj mimo bankr, tedy nad míčkem. I v takovém případě ale existuje recept, jak z pasti uniknout. Důležité je získat takový odstup, který vám zajistí dostatečný prostor pro švih, respektive pro volný pohyb paží i loktů. Většina amatérů v takovém případě zaujímá standardní postoj, což jim nenabízí dostatek prostoru k manévrování, zůstávají vzpřímení a snaží se míček „vyhrábnout" ven.

Musíte na to ale jít jinak. Zvětšete sklon páteře, snižte se více v kolenou, takže paže se dostanou níž a zároveň získáte dostatečnou stabilitu. Během švihu se celé tělo musí otáčet, takže v závěrečné fázi míří na cíl.
Neméně důležité je zahrát ránu s potřebnou sebedůvěrou, švihněte razantně, pro lepší kontrolu mírně otevřete hlavu hole, jinak docílíte jen slabého kontaktu a výsledkem může být další rána z písku.

2. Rána z rafu
Jestliže váš míček uvízl v rafu, vyberte si nejprve podobné místo a zkuste si z něho zahrát pár cvičných švihů. Nezkoušejte cvičné švihy poblíž místa, kde leží váš míč, snadno byste jím mohli pohnout, takže byste obdrželi trestnou ránu.
Nyní přichází ke slovu výběr hole. Počínejte si chytře. Pokud je míček v hustém, vysokém rafu, raději volte hůl s větším loftem (např. wede), abyste jej s jistotou vyhráli. Volte přitom nejkratší cestu na fervej, aby i případná horší rána měla naději na úspěch. Naopak v případě, že míček leží v nižší trávě, vezměte si o číslo delší hůl, neboť raf hůl zpomalí, což vám nějaké metry ubere.

Hrajete-li železem, míček si umístěte do středu postoje, případně mírně dozadu. Získáte tak i větší stabilitu. Při hře hybridem míček posuňte lehce vpřed. Zápěstí při nápřahu zalomte trochu dřív a uchopte hůl trochu níž i silněji, abyste zamezili obalení trávy kolem krčku, což má za následek zavření hole. Postačí tříčtvrteční nápřah, váhu držte na přední noze. Cílem je dosáhnout čistého kontaktu. Je-li míč hodně zanořený, použijte švih ve tvaru „V", délka rány se sice trochu zkrátí, ale pravděpodobnost, že vyváznete z problému, se zvýší.

3. Jak neztrácet koncentraci
O výhře či porážce často rozhodují detaily. Kdo nedokáže udržet koncentraci v rozhodujícím okamžiku, ten obvykle končí v propadlišti dějin. A je jedno, zda se jedná o vnitřní či vnější vlivy. Nenechte se rozhodit.
Jednou z nepříjemností může být třeba listí ze stromů napadané na greenu. Má rada je jednoduchá – ignorujte ho. Držte se své obvyklé rutiny, která vás mentálně na úder připraví, a počínejte si tak, jak jste zvyklí při každém patu.

Foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

První dohraný míček nebyl vytažen z jamky před dohráním dalšího

Dobrý den. Dohrál jsem míček do jamky. Nežli jsem ho stačil vyndat spoluhráč také doputoval do jamky. Oba jsme byli n ...

Poradna

Garmin Approach S 60 versus Garmin Fenix 3

Dobry den. Mate zkušenosti s golfovou aplikaci (módem) u hodinek Garmin Fenix 3? Jaky je rozdil oproti specializovany ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...