ilu-advice-750Zažil to nejspíš každý golfista. Postavíte se na odpaliště a před vámi je na pravé straně voda, po levé aut, úzká fervej lemovaná řadou hlubokých bunkerů, případně stromy na jedné, či na druhé straně jamky. Totéž může platit i pro další ránu na green, který obklopuje řada všemožných překážek. V takové chvíli se vkrádá do hlavy spousta pochybností, zda se rána podaří, kam míček poletí, ... Co s tím? V takové chvíli většinou nestačí jen se zhluboka nadechnout a odpálit míček. Zaručený recept, jak zvládnout ránu vyvolávající obavy, sice neexistuje, ale lze použít některý z mentálních triků, které pomohou vyčistit hlavu a zvládnout i náročnou ránu. Nabízíme jejich druhou várku...

Berte v potaz povětrnostní podmínky
Každý, kdo někdy hrál ve větru, dobře ví, jak velkou spoušť může na hřišti a při hře natropit. Takže ještě před úderem vezměte v úvahu, jak mohou podmínky ovlivnit vaši ránu, a co byste měli udělat. Třeba napálit nízké: žihadlo" pod větrem. Pak už stačí vybrat tu správnou hůl a jít na to. Trénovat rány do větrného počasí se vyplatí, když takové dny přijdou, budete mít proti ostatním výhodu.

Počítejte s převýšením jamky
Mnohé současné dálkoměry sice už započítávají do délky ran i převýšení, což vám dává výhodu v tom, že sáhnete po té správné holi. Pokud hrajete „na oči", pak musíte převýšení jamky započítat do své hry sami. Takže jestliže hrajete obvykle sedmičkou železem kolem 140 metrů, ale hrajete na vyvýšený green, sáhněte pro delší hůl.

Eliminujte nebezpečí
Pohled z odpaliště může leckdy vyvolávat obavy, ale je důležité vědět, na které straně jamky číhá větší nebezpečí. A potom hrát na tu bezpečnější stranu. Prostě vyhýbat se potížím. Hrát bezpečné rány je jedním z nejbezpečnější duševních triků. Lze ho provést tak, že prostě míříte pryč od jakéhokoliv nebezpečí.

Ujistěte se, že míříte správným směrem
Není nic horšího, než odpálit ránu a okamžitě si uvědomit, že letí špatným směrem, protože jsem prostě špatně stál. Takže součástí rutiny před každým úderem by mělo být i zarovnání správným směrem. Věnujte tomu chvilku.

Vycházejte ze své hry
Každý hrajeme golf na nějaké úrovni. Máme své silnější, ale slabší rány. Samozřejmě, jednou za čas se nám může povést rána, která zaskočí vás i vaše spoluhráče, ale povede se třeba jen jednou hru, či za měsíc. Takže vždy sázejte na své silné stránky a vyhýbejte se ranám, které nemáte pod kontrolou. Místo hrdinských ran hrajte na jistotu, trefujte ferveje, čímž zvyšujete šanci, že zahrajete nižší číslo.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...