ilu-advice-750Zažil to nejspíš každý golfista. Postavíte se na odpaliště a před vámi je na pravé straně voda, po levé aut, úzká fervej lemovaná řadou hlubokých bunkerů, případně stromy na jedné, či na druhé straně jamky. Totéž může platit i pro další ránu na green, který obklopuje řada všemožných překážek. V takové chvíli se vkrádá do hlavy spousta pochybností, zda se rána podaří, kam míček poletí, ... Co s tím?

V takové chvíli většinou nestačí jen se zhluboka nadechnout a odpálit míček. Zaručený recept, jak zvládnout ránu vyvolávající obavy, sice neexistuje, ale lze použít některý z mentálních triků, které pomohou vyčistit hlavu a zvládnout i náročnou ránu.
Identifikujte cíl své rány

Mějte na odpališti jasno, kam chcete svou ránu hrát. Žádné bezmyšlenkovité napálení míčku někam na fervej. Vyberte si cíl. Nejdřív místo na ferveji, pokud možno, co nejbezpečnější, nejširší s minimem rizik, že míček skončí v některé z překážek. Pak si vyberte konečný cíl, třeba pravý okraj fervejové bunkeru, na který budete mířit. Čím detailnější, tím lépe.

Představte si svou ránu
Když jste si určili cíl, postavte se za míček, zaměřte se na vybrané místo a představte si svou ránu, jak míček poletí. Odborníci tomu říkají vizualizace úderu. Má to několik dopadů. Za prvé vás to nasměruje k pozitivnímu výsledku, a za druhé odvede část pozornosti od přehnaného soustředění na švih. Prostě se před úderem uvolníte.

Zvažte riziko versus zisk
Před každou ranou je důležité vědět, kam míček chci hrát a vědět, co v dopadové zóně všechno je. Zkrátka zvážit rizika versus zisk. Jestli stojí za to pokoušet se dostat míček druhou ranou na green na pětiparu, protože v okamžiku, kdy se to nepovede, reálně hrozí doubole bogey, či ještě horší výsledek. Každá akce má reakci, proto stojí za to zvážit, zda je na místě risk, nebo hra na jistotu.

Poznejte greeny a jejich rychlost i okolí
Každé golfové hřiště je jiné, proto se před každým kolem snažte poznat, jak rychlé jsou místní greeny, jaká jsou jejich specifika a jejich okolí. Zda jsou rychlé, nebo spíš pomalejší? Jak jsou členité. Pokud chcete zahrát co nejlepší výsledek, je důležité se na hru na greenech dobře připravit.

Objevte, kde hrozí trable
Na každém hřišti najdete jamky snazší, ale také obtížnější, takže je důležité vědět, kde můžu zariskovat a hrát odvážněji, a naopak, kdy se držet konzervativní hry. Potíže ale mohou přijít nejen v místech překážek, jakými jsou voda, bunkery. Na to mnozí amatérští hráči zapomínají. Zrovna tak totiž mohou nepříjemně vstoupit do hry i stromy, nebo hluboký rough.

Připravil: Alois Žatkuliak
Ilustrační foto: IngImage


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...