masBolesti svalů a kloubů postihnou alespoň párkrát v životě každého člověka. Někdy jde o chvilkové přetížení, jindy o akutní blokády, poúrazový stav nebo chronické potíže. Vždy je ale dobré situaci řešit. Na jaké specialisty a s jakými problémy pohybového aparátu se obracet?

Maséři, rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti – mnoho lidí vidí tyto profese jako jednu a tu samou. Jedná se však o různé obory, jejichž správné rozlišení může vést k rychlejší pomoci.

1. MASÉR
S bolestí, která je nelimituje, zamíří většina lidí jako první k masérovi. Masážní služby jsou dobře dostupné, kapacitně výrazně převyšují počty vysokoškolsky vzdělaných fyzioterapeutů, takže objednat si termín v řádech hodin nebývá složité. Vybírat lze z různých typů masáží. Sportovní se hodí po výkonu, regenerační uvolní ztuhlé svaly ze sedavého zaměstnání, relaxační nebo s lávovými kameny zase působí proti stresu.
„Všechny tyto masáže jsou skvělé na uvolnění svalů i jako doplněk ke zdravotnímu cvičení, ale někteří lidé je chybně vyhledávají v domnění, že jim pomohou od bolestí zad či hlavy. To žádná ze jmenovaných druhů masáží primárně neumí, není to ani jejich funkce. Trpíte-li akutní nebo chronickou bolestí, pak zde masáž nepomůže. Klient pocítí jen krátkodobou úlevu a problém se brzy vrátí, jelikož příčina, obvykle založená na svalové dysbalanci, zůstala neřešena," uvádí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Kdy navštívit: ztuhlá šíje a krk, regenerace svalstva po zátěži (sportovním výkonu i dlouhodobém sedu), jako doplněk k fyzioterapii, kdykoli pro fyzickou i psychickou relaxaci

2. FYZIOTERAPEUT
Fyzioterapeutů pracuje v Česku kolem 8 300. Jde o univerzitní obor, ve kterém se studenti tři až pět let detailně věnují pohybovému aparátu, celoživotní vzdělávání je nicméně pro profesi fyzioterapeuta nezbytné. Právě dosažená kvalifikace a další absolvované kurzy mohou být vodítkem při výběru toho pravého odborníka. Úkolem fyzioterapeuta je ve spolupráci s pacientem určit jádro problému a sestavit léčebný plán s cíli, kterých by se mělo dosáhnout. K tomu využívá různé metodické koncepty – například dynamické neuromuskulární stabilizace (zkratka DNS) dle prof. PeadDr. Koláře, měkké a mobilizační techniky dle MUDr. Lewita, mechanickou diagnostiku a terapii (MDT) dle McKenzieho, metodu Ludmily Mojžíšové, Vojtovu metodu a spoustu dalších.

K fyzioterapeutovi může pacienta odeslat praktický lékař, stále více lidí ale vyhledává jeho pomoc přímo, aby zkrátili dobu čekaní na minimum. K fyzioterapeutovi můžete jít také preventivně bez zjevné bolesti, chcete-li žít zdravě a správně se hýbat, při vstupním vyšetření vám provede kineziologický rozbor a navrhne fyzioterapeutické cvičení na míru.

Kdy navštívit: problémy se svalovým a kosterním aparátem, bolesti kloubů, pocity brnění, akutní blokády páteře, migrény, neplodnost, podezření na nesprávný psychomotorický vývoj dítěte, vadné držení těla, plochonoží a další

3. REHABILITAČNÍ LÉKAŘ
Spíše než k masérovi má fyzioterapeut blíže k rehabilitačnímu lékaři. I ten je tu pro pacienty s bolestmi pohybového aparátu, navíc je oprávněn předepsat poukaz pro návštěvy rehabilitačního zařízení, smluvně spjatého se zdravotními pojišťovnami. Dále může pacienta odeslat na jiná vyšetření, jako jsou rentgen, magnetická rezonance, CT vyšetření, laboratorní vyšetření nebo ho může odkázat na ortopeda, neurologa, gynekologa a v případě potřeby další rehabilitace také na fyzioterapeuta. Celé toto „kolečko" po doktorech, včetně objednací lhůty k rehabilitačnímu lékaři, nezřídka sahá do měsíců. Aktivní člověk, který se chce uzdravit co nejdřív, si tak raději zařídí kvalitní fyzioterapii jako samoplátce a ihned začne rehabilitovat. Motivovaný pacient, který přijde včas, zná a dodržuje režimová opatření, se uzdraví výrazně dříve než ten, který se dostal do péče fyzioterapeuta o několik týdnů později nebo se neřídí doporučením terapeuta.

Více informací na www.fyzioklinika.cz

Připravila: Eliška Crkovská


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
350 Kč,-

Zahájen prodej voucherů 1fee2hráči na sezonu 2024, které umožňují na vybraných hřištích ve vymezeném čase po uhrazení jednoho fee hru dvěma hráčům. S ...