VodaUž jen fakt, že voda je v lidském organizmu nejvíce zastoupenou složkou, poukazuje na její důležitost. Ale nemusíme se ani ocitnout na poušti, abychom zakusili tolik proklamovanou dehydrataci. V tomto článku se zaměříme na stavy poukazující na dehydrataci a jak uhasit žízeň a dehydrataci pokořit.

To, že jsme s trochou nadsázky takovým chodícím barelem s vodou, ještě neznamená, že bychom si příjem vody neměli hlídat. Voda v organizmu je hybatelem mnoha funkcí. Napomáhá trávení a termoregulaci, přivádí do těla důležité prvky a zároveň vyplavuje škodlivé látky. Její nedostatek způsobuje zhušťování tekutin v těle, tím pádem dochází ke snížení tlaku, na což se váže nedostatečné prokrvování částí těla a následné omezení přísunu kyslíku.
Jak jistě tušíte, i nedostatek kyslíku může způsobovat nepříjemné stavy či závažnější onemocnění. Srdce v takovém případě musí vynaložit větší úsilí, aby ke všem buňkám dostalo kyslík a živiny a každá usilovnost navíc něco stojí, v tomto případě dochází k únavě či vyčerpanosti, kterou kofeinové nebo sportovní nakopávače odbourají jen „naoko". A přitom by jen stačilo pořádně se napít čisté vody.

Častokrát pocit žízně není jediným ukazatelem nedostatku vody v těle. Dehydrataci mohou provázet nepříjemné příznaky a zdraví ohrožující stavy. Kromě žízně patří zbarvení moči k nejsnazším detektorům příznaků dehydratace. Pokud je moč tmavší než obvykle a třeba i hustší konzistence, může za to pravděpodobně nedostatečný pitný režim, v horším případě onemocnění ledvin, močového měchýře apod. I když „pěkné" zbarvení moči může způsobit i konzumace rebarbory, červené řepy apod. Pravidelné močení je neméně důležité. Během 24 hodin by měl dospělý člověk močit cca 6–7x. Jestliže se však dospělý jedinec během 12 hodin nevymočil, měl by rozhodně vyhledat lékaře.

Pokud tělo nemá pro svůj provoz dostatek vody, hledá, kde se dá. Tlusté střevo je dobrým zdrojem, avšak poté dochází k zácpě. Tělo tekutiny vstřebává ze všech tělesných tkání a nezastaví se ani před mozkem, což pak způsobuje bolesti hlavy.
Dnes tolik populární dobrá imunita je závislá na dostatečném pitném režimu. Máme-li dostatek tekutin, organizmus snadněji vyloučí toxiny, naopak když je organizmus dehydrován, zvyšuje se koncentrace toxinů. Výsledek si jistě domyslíte sami.
Nedostatek tekutin se v neposlední řadě projevuje i navenek, a to přímo na kůži, která zbytečně vypadá starší a vrásky jsou výraznější. I ten sebelepší hydratační krém nenahradí dostatečné pití vody.

Kdo by to byl řekl, že i za bolesti kloubů může mimo jiné i dehydratace. Tzv. kloubní synoviální tekutina umožňuje kloubům hladký a bezbolestný pohyb. Jestliže dlouhodobě nefandíte pitnému režimu, může dojít k ovlivnění množství zmíněné kloubní tekutiny, čímž se poškodí kloubní chrupavka a ejhle, artróza je na světě. Takže, bolí vás klouby? Zkuste zpytovat svůj příjem tekutin.

Avšak nejen pitný režim má za vinu dehydrataci. I malé dítě ví, že když sní něco slaného, bude mít brzy žízeň. Neméně zajímavé je, že i konzumace potravin s vysokým obsahem proteinů vede k dehydrataci. Je dobré na tento aspekt myslet a případně konzumaci vody zvýšit.

Je to právě čistá voda, která je pro naše zdraví nezbytně nutná a žádný jiný nápoj ji nenahradí. Kolik by se jí mělo vypít záleží na mnoha faktorech (pohlaví, postava, věk, sport, klima apod.), jimž by se měl pitný režim přizpůsobit. Nemělo by se ani zapomínat na to, že žízeň je krajní stav, kdy už tělo bije na poplach. Hasit žízeň slazenými nebo diuretickými nápoji s obsahem kofeinu není vůbec vhodné. A je také dobré vědět, že orosená sklenice piva na 19. jamce zažene žízeň jen zdánlivě. Pokud se chcete po několikahodinové hře opravdu hydratovat, dopřejte si po vypité sklenici piva i sklenici vody. Tak ať je voda vaším věrným souputníkem.

Text: Magda Jochmanová


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...