Spa Hotel Ulrika

Velikost gripu 1Daleko za námi jsou naštěstí doby, kdy jsme museli hrávat v letech 70. a 80. minulého století s tím, co jsme horko těžko koupili z druhé ruky nebo získali pracně a za velkých obětí ze zahraničí. A pokud nám ekologičtí fundamentalisté a alarmisté nezakážou golf, budeme se stále častěji ocitat v situaci, kdy si každý může vybrat vybavení odpovídající jeho postavě, vkusu, herní vyspělosti a koupěschopnosti.

Celkově se u nás úroveň golfového vybavení velmi zvýšila a hráči už také občas mění hole jen z rozmaru, z módních důvodů, z touhy po nových hračkách. Nic proti tomu, jen bych chtěl v tomto článku připomenout, že pozornost věnovaná nejvíce přehlíženému detailu vybavení může přinést větší zlepšení hry než drahý nový set. S rostoucí úrovní nabídky golfového vybavení a se zvyšováním povědomí golfové obce o tom, jaký by měl být vztah mezi hráčem a charakteristikami holí, postupně roste obliba fittingu, tedy výroby holí na míru. Většina golfistů už chápe, že člověk o výšce 220 centimetrů by asi měl mít trochu jiné hole než člověk měřící 150 centimetrů. Troufnul bych si říci, že pokud nepřijde nějaká brutální ekonomická krize, poroste u nás soustavně podíl holí pořizovaných na základě odborného fittingu.

Zdá se mi však, že se dosud u nás nevžila dostatečná pozornost pro zdánlivý detail, jakým jsou gripy golfových holí. Většina golfistů zanedbává jejich jednoduchou údržbu, která spočívá v lavóru s mydlinkovou vodou a kartáčku. A ti, kteří nikdy nemyjí gripy, po čase hrají s čímsi, co je natolik slizké, že se to nedá pořádně držet. A onen pocit nejistoty v kontaktu mezi rukama a gripem hole se promítá do celé série možných chyb a zlozvyků v golfovém švihu. Avšak i pečliví golfisté, kteří pravidelně své gripy myjí, si mohou kazit hru tím, že používají gripy nevhodné velikosti. Je to úplně stejné jako korelace mezi výškou golfisty a optimální délkou holí.

Kam vám nevhodné gripy posílají míčky
Příliš tenké gripy vyvolávají v hráčově podvědomí pocit, že musí rukama a prsty vyvinout více úsilí. To následně vede k příliš aktivní práci malých svalů ruky a prstů a celkově to posiluje tendenci rukou počínat si přespříliš aktivně během švihu.
V praxi použití příliš tenkých gripů vede k závažným chybám během švihu. Typickým nešvarem je stranová chyba typu hook neboli přehnané draw. Ale tenké gripy povzbuzující dominantní akci rukou během švihu mohou být rovněž příčinou špatných zásahů míčku na krčku hole zvaných shank. Pokud vím, není v golfu nic strašnějšího. Zde je třeba poznamenat, že příliš tenké gripy jsou obzvláště nebezpečné pro začínající golfisty, kteří v naprosté většině mají tendenci nadužívat akci rukou ve švihu.

Příliš silné gripy naopak zpomalují a snižují podíl akce rukou během švihu. To může snižovat celkovou akceleraci švihu a většinově pak vést k trajektorii zvané slice. Znovu však musím dodat, že tyto zkušenosti nejsou „tvrdá" věda, a nesprávná velikost gripů může působit i jiné, dokonce protichůdné chyby, než bylo uvedeno v této teorii založené na empirických zkušenostech. Souhrnně však lze konstatovat, že nevhodná velikost gripu je vždy do určité míry zdrojem snížení konsistence přesnosti hry. Pokud máte dlouhodobé sklony hrát slice, stojí za vyzkoušení tenčí gripy. Naopak „hukaři" by měli vyzkoušet gripy silnější. Tyto empirické experimenty nejsou nákladné a určitě se vyplatí vyzkoušet různé velikosti gripů a sledovat, jak se to promítá do charakteristik vašeho švihu a dráhy ran.

Jak velký grip?
V obvyklé anglické terminologii, která dosud ovládá náš sport, se gripy v pánské kategorii dělí na standard, midsize a oversize. U ženských holí převládá jedna základní velikost, avšak při fittingu není problém, aby si i golfistky zvolily velikost gripu na míru. Rozhodující rozměr pro stanovení gripu je zobrazen na ilustrační fotografii.

Obecně lze shrnout rady zahraničního tisku do následujících čísel:
Méně něž 17,8 cm = dámský nebo juniorský grip
Od 17,8 cm do 22,2 cm = standardní grip
Od 22,2 cm do 23,5 cm = midsize grip
Cokoliv přes 23,5 cm = oversize grip

Závěrem bych všem golfistkám a golfistům doporučil, aby věnovali svým gripům pozornost a nešetřili na jejich výměně. Obvyklé ceny kvalitních gripů se pohybují mezi 290 a 350 Kč za kus, což při celkových nákladech na hraní golfu opravdu není mnoho. Když si dopřejete nové gripy správné velikosti, do hloubky pochopíte, co měl na mysli Leonardo da Vinci, když říkal: „Jen pozornost věnovaná detailu vede k dokonalosti a dokonalost není detail."

Text: Ondřej Kašina


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Přihlášení Golf NewsPoradna

Může být profík kedíkem amatéra?

Pekne pozdravujem pán Slezák. Prosím Vás môže mi na komerčnom dospeláckom turnaji robiť caddyho môj golfový tréner. N ...

Poradna

Žena, začátečník - nákup holí

Dobrý den, jsem úplný začátečník a ráda bych si pořídila své první vybavení. Na výběr je mnoho možností a nevím jaké. ...

OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...