Ping G30Jste příznivcem značky PING? Pokud ano, pak mám pro vás dvě zprávy, jednou dobrou a jednu špatnou. Začněme tou špatnou. Záviděli vám kolegové ve flajtu váš neskutečně tolerantní drajvr G25? Jednu z nejoceňovanějších holí letošní sezony? Už nebudou. A ta dobrá zpráva? Ta potěší právě vaše parťáky pokukující po novém drajvru. G30 je totiž ještě tolerantnější!

Drajvr
Nejcharakterističtější rys nejtolerantnějšího drajvru představují hřebínky, které výrobce označuje jako turbulátory, termín důvěrně známý konstruktérům letadel. Umisťují se na povrch křídel nebo ocasních ploch, kde mění laminární proudění na turbulentní a tím vylepšují letové vlastnosti.

V případě golfové hole tak na korunu usadili šest hřbetů. Ty mírní odpor vzduchu, neboť ten se díky turbulátorům „přilepí ke koruně" (Na spodní část drajvru se vzduch „lepí" velmi dobře, tudíž tam výběžků není třeba.), což podstatným způsobem vylepšuje aerodynamiku – zatímco reálný objem hlavy drajvru činí 460 cm3, přispěním výčnělků šviháte holí o 100 kubických centimetrů menší. Vyšší rychlost hole podmiňuje délku ran, kromě toho pomáhají při založení – díky nim hůl snáze vyrovnáte požadovaným směrem.

Co činí drajvr G30 jedničkou z hlediska tolerance, byste sotva rozeznali v rukou – pouhé 4 gramy hmoty, které ušetřili použitím líce z nového materiálu (T9S obsahuje 9 % hliníku a je lehčí a pevnější než líc G25 z titanu 8-1-1.). S tím souvisí přesunutí těžiště níže a dozadu – výsledkem je snížení rotace a také vyšší moment setrvačnosti spojený se zmiňovanou tolerancí v případě zásahů mimo střed úderové plochy.

Drajvr se nabízí ve třech loftech (9°, 10,5° a 12°) s možností úpravy v rozsahu +/-1° (celkem 5 poloh), standardně na obráceně vyváženém šaftu TFC 419D (flexe Soft R, R, S a X). Kromě toho výrobce uvádí na trh ještě model G30 SF Tec (Straight Flight Technology). Jak už jeho název napovídá, pomáhá napřímit nežádoucí šlajs, případně fade. Tato verze je k dostání ve dvou loftech, a sice 10° a 12°. V nabídce se dále objevuje Tour verze, celá řada je v prodeji i v dámském provedení.

Ping G30 HFervejová dřeva a hybridy
I v případě fervejových dřev osadili korunu turbulátory, kde napomáhají zvýšit rychlost hlavy hole, nicméně nejpodstatnější roli z hlediska výkonu hraje úderová plocha z karpenterové oceli 475. Ve srovnání s předchůdcem je o 44 % pevnější a dále tenčí, takže míči udělíte vyšší rychlost. Zvýšením patky se zvětšil povrch líce, která se při impaktu víc ohne.

První fervejová dřeva řady G s možností úpravy loftu se nabízejí ve třech konfiguracích, a sice č. 3 (14,5°) s těžištěm posunutým jako u drajvru, což podporuje vyšší odpalový úhel, méně rotace a nárůst odpouštění, č. 5 (18°) a 7 (21°) s těžištěm posunutým mírně vpřed, aby snížili spin a nabídli pronikavý let míče.

Hybridy opatřili novou tepelně zpracovanou lící z nerez oceli 17-4 s bezmála o pětinu vyšší pevností. Kýžený efekt v podobě delší carry se skutečně dostavil. Menší hlava je dostatečně aerodynamická, tudíž zde nenajdeme turbulátory, plošší horní část a vyšší patka propůjčují holi při založení hranatější vzhled. Na výběr máte z loftů 17°, 19°, 22°, 26° a 30° s progresivně usazeným těžištěm pro optimalizaci trajektorie ran. Dřeva i hybridy osadili šafty TFC 419F a TFC 419H s flexí Soft R, R, S a X.

Ping G30 IŽeleza
Třebaže vizuální podobnost s G25 tato železa nezapřou, objevíme spoustu odlišností. Výrobce nesledoval obecný trend – tenčí, nepodepřená líc vedoucí k vyšší rychlosti míče, potažmo délce ran – i tak je ovšem úderová plocha tenčí než u předchozí řady. Za účelem lepší kontroly i konzistence líc podpírá osvědčený dolaďovací port (CTP), jenž také snižuje těžiště, takže hůl více odpouští. S tolerancí souvisí i obecná snaha o rozmístění hmoty po obvodu.

Priorita zněla přidat nějaký ten metr navíc, což není jednoduché, pokud nepoužijete podstatně pružnou úderovou plochu. Jako berlička posloužilo mírné prodloužení šaftů i dílčí posílení loftů. Současně však usilovali o zachování tolerance srovnatelné s G25, proto museli přistoupit hned k několika úpravám. Prodloužili čepel, což je nejmarkantnější u želez od č. 4 po č. 7, hlubší podřezová dutina umožnila snížit těžiště, s jehož posunem níž a hlouběji souvisí i širší spodek – výsledkem je vyšší moment setrvačnosti.
Železa jsou k dispozici v setu od č. 4 až po čtyři wedge (PW, UW, SW a LW), standardně na grafitových (TFC 419i, flexe Soft R, R a S) i ocelových (CFS Distance, flexe Soft R, R, S a X) šaftech.

Více o výrobci a jeho produktech zde 

Foto: výrobce


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...