Fenix3Bájnému Fénixovi se připisuje řada magických vlastností. Tak třeba: nelze ho najít, kdo by se mu pokusil ublížit, je odsouzen k věčnému zatracení a jako symbol vládne neuvěřitelnou mocí. Netroufám si hádat, kde Garmin hledal inspiraci pro pojmenování svých GPS hodinek, jedno je však jisté, jejich třetí řada Garmin fénix3 nabízí až neskutečné množství funkcí.

Uvádět jejich výčet by vydalo na samostatný několikastránkový článek, ba co víc, fénix3 postihují až extremně široké rozpětí sportů. Běh či chůze už jsou klasika a sotva by vás v takovém případě přiměly k nákupu. Tento „svalovec" však jde mnohem dál! Plavání v bazénu i na otevřené vodě, běžky, kolo venku i uvnitř stejně jako běh, turistika... Budiž, řeknete si. Jenže zbystřete, v nabídce totiž figurují triatlon, lezení nebo trailový běh. A teď ta největší pecka, fénix zmapuje i vaše lyžařské či snowboardové radovánky. Teď už vám nic nezabrání v tom, abyste své parťáky ohromili informací, jakou rychlostí se ženete sjezdovkou. Další plus spočívá v možnosti doplnit nad rámec nabízených aktivit i své vlastní.
A protože jsme golfisté, integrovali také golfovou GPS, to už ale jen tak na okraj mezi námi, golfisty..., kteří určitě ocení funkce jako teploměr, kompas nebo barometr, takže počasí, respektive informace o blížící se bouřce máme hned po ruce (nebo spíš na ruce).

Něco málo k ovládání a prvnímu nastavení. Nejsem příznivec manuálů, a tak na rovinu sdělím, že by člověk uvítal intuitivnější ovládání. K němu slouží hned pět tlačítek a některé z funkcí v menu vyžadují trochu detektivnější práci, než najdete, co potřebujete. Na druhou stranu tlačítka jsou dostatečně velká, vyžadují silnější stisk, tudíž nehrozí samovolné spuštění či nežádoucí vypnutí.
Displej je čitelný, řada funkcí je pro větší přehlednost znázorněna barevně. Potřeba dostat na displej více dat za současného zachování jejich čitelnosti se promítla do celkového rozměru hodinek (51×51×16 mm, displej 218×218 px), který je na můj vkus možná až příliš velký, nicméně na rozměry i hmotnost (70 g) si zvyknete rychle.

Pokud jde o trénink, dostáváme se k úvodu článku – fénix3 má skutečně neuvěřitelnou moc. A sice nadchnout vás pro sportovní aktivitu, neboť ji dokáže doslova rozložit na prvočinitele. O svém výkonu získáte zcela precizní informace. Vše vychází z tepové frekvence. V závislosti na ní můžete sledovat efektivitu tréninku (vyjádřeno hodnotou od 1 – nejnižší – do 5), pracovat v příslušné zóně podle toho, co tréninkem sledujete. Samozřejmě získáte data o vzdálenosti, rychlosti, profilu trati včetně převýšení, kaloriích, kadenci... U podobných zařízení vyšší třídy je už standard i vyhodnocení VO2 max, fénix3 je ale zase o krok vpředu a nabízí k tomu i regeneračního asistenta,tedy odhad času,který potřebujete ke zotavení organismu. Podobně jako u některých dalších produktů výrobce neschází monitoring spánku.

Při množství funkcí, jež přístroj nabízí, se logicky vnucuje otázka stran výkonnosti baterie. A ani tady fénix3 nezklame. Pominu možnost, že jej budete využívat víceméně jako hodinky, v případě zapnuté GPS i za současného sledování tepu hravě vydrží bezmála 19 hodin. Značka ideál. Skvělé je zejména monitorování trasy pomocí GPS a její následné zobrazení. Řada aktivních sportovců to dosud řešila pomocí mobilních aplikací, ovšem při rozměrech současných mobilů to není zvlášť pohodlné... – opět bodík k dobru pro hodinky.
Mám-li přece jen zmínit alespoň jednu výtku, pak je to snímač tepové frekvence, který bych u tak high-endového produktu považovala za součást standardního balení. Na druhé straně se sluší dodat, že je kompatibilní s mnoha snímači od Garminu, a tak pokud jste už některé z hodinek používali dříve, máte o starost méně.

Sečteno podtrženo, Garmin fénix3 předčily mé očekávání. A to vůbec neřeším vzhled, který si můžete upravit k obrazu svému, takže vás nezklamou ani ve společnosti, nebo fakt, že hodinky snadno propojíte s telefonem. Žádné hodinky sice nenahradí trenéra, který nad vámi bude "stát s bičem", ale jste-li dostatečně motivovaní, jsou tyto hodinky vynikajícím pomocníkem, který vaše výkony posune na vyšší úroveň. Tréninkový deník, který si s jejich pomocí můžete tvořit, vás provede historií. Díky tomu máte dokonale zdokumentované veškeré tréninkové jednotky i nárůst výkonnosti, případně vám odhalí slabiny i oblasti, kde je potřeba zvýšit aktivitu. Data leze skupinově sdílet, což ocení trenéři pracující se sportovci prostřednictvím individuálních plánů. Své svěřence tudíž mají neustále pod kontrolou. Nehledě na to, že poměřování se s ostatními může posloužit coby cenný zdroj inspirace.

Ukažte mi pravověrného sportovce, který by jim odolal! V takovém případě si vážně koleduje o věčné zatracení!

Více informací na www.garmin.cz

Foto: výrobce


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...