goosen-750Jméno jihoafrického golfisty Retiefa Goosena bezpochyby není žádnému pořádnému golfovému fandovi neznámé, koneckonců, letos jednapadesátiletý hráč je dvojnásobným vítězem US Open z let 2001 a 2004 a během své dosavadní kariéry nasbíral přes třicet turnajových výher po celém světě. Ne všichni ale možná vědí, že profík, kterého loni po právu uvedli do světové golfové síně slávy, si v mládí připsal drsný zážitek, který potká bez nadsázky jednoho člověka z několika milionů - a prožít by ho asi nechtěl nikdo. Přežil totiž shodou šťastných okolností zásah bleskem.

Goosen se zamlada podobně jako většina mladých lidí věnoval spoustě sportů, golf ale patřil mezi ně. A když mu bylo patnáct let, vypravili se s kamarádem jménem Henry na kolech zahrát si partičku na místní osmnáctku - v tehdejší JAR šlo prý mimochodem o hřiště, na kterém při deštivějším počasí rostla tráva a při suchém tam byl spíš písek. Na páté jamce mladou dvojici zastihl déšť a tak se schovali, po chvilce ale pršet přestalo a chlapci se rozhodli kolo dohrát. „Došli jsme na sedmičku a oba zahráli mizerný odpal napravo od ferveje. A právě když jsme se vydali tím směrem, tak se to stalo," líčil po letech samotný Goosen.

Kamarád šel necelých dvacet metrů před ním, když se zničehonic zablesklo. „Henry pak vyprávěl, že se otočil a já tam ležel, černý a skoro bez oblečení, kouřilo se ze mě, a všude byla krev," vyprávěl Jihoafričan. Jeho parťák běžel pro pomoc a naštěstí byl shodou okolností hned ve flajtu za nimi lékař. „Byl tam opravdu doslova během pár minut a přivedl mě zpátky k životu. Já jsem se probral až v nemocnici, zabalený do obvazů a připadal jsem si jako mumie," smál se Goosen, který během svého loňského jmenování do nejvybranější golfové společnosti věnoval golfové síni slávy stylově spálené zbytky svého oblečení, které si po hrůzostrašném zážitku nechal na památku.

A jak to bylo dál? „Skoro bych řekl, že moji kariéru ten zásah bleskem vlastně nakopl, něco jako znamení shůry. Od té doby jsem hrál golf pořád už jenom lépe a lépe," uzavřel s úsměvem jedenapadesátiletý profesionál. Zda by ovšem podobné znamení shora byl některý golfista ochoten přijmout v zájmu vylepšení svých schopností, o tom lze asi s úspěchem pochybovat...

Připravil: Lukáš Pařenica; foto: pgatour.com

Zdroj:
https://progolfnow.com/2019/06/12/golf-hall-of-fame-retief-goosen/
https://twitter.com/GolfHallofFame/status/1268208243798614016


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...