Mickelson Amy Reuters 750Je velmi pravděpodobně nejlepším levorukým golfistou historie, i proto se mu přezdívá jednoduše Lefty. Během dosavadní kariéry vyhrál 44 turnajů PGA Tour včetně pěti majorů, jen na tom nejslavnějším z nich, proslulém Masters v Augustě, si navlékal zelené sako hned třikrát. Phil Mickelson slaví 16. června velké životní jubileum a my vám při příležitosti jeho padesátých narozenin nabízíme to, co na něm fanoušci milují snad nejvíc: nejlepší humorné historky spojené s jeho jménem. A že jich není málo! O Mickelsonově bohaté golfové kariéře se dočtete na jiném místě této strany, během ní ale proslul také jako velký bavič, svéráz... a někdy také poněkud jako lakomec a škudlil. V posledních letech je navíc velmi aktivní na sociálních sítích, fandové si zamilovali také jeho twitterový účet. Historek o Philu Mickelsonovi je všude na internetu plno: vzpomínají na ně soupeři, kedíci a koneckonců i sám legendární hráč. Jaké jsou ty nejproslulejší příběhy spojené s Leftyho jménem?

1. SÁZKA O PŮJČENÝ DOLAR
Před Masters v roce 2014 hrál Mickelson v Augustě rutinní úterní tréninkové kolo společně s Jasonem Dufnerem, Rickie Fowlerem a Dustinem Johnsonem. Na tříparové šestce zahrál první ránu mimo green a chystal se zachraňovat par, když za ním na galerii jeden z postarších fanoušků začal chmurně prorokovat, že tohle up&down Philovi nevyjde. Mickelson to nerad slyšel, slovo dalo slovo a nakonec došlo na sázku o symbolický jeden dolar.
Pointa? Hned dvě. Zaprvé, stařík na tribuně to odhadl správně, Lefty par nezachránil. Ale co víc, ukázalo se, že ačkoli se sází, nemá u sebe ani vindru! K pobavení okolních fanoušků ale nezůstal vítězi nic dlužen. Na zaplacení si vypůjčil – pomohl prý kedík Jasona Dufnera. Že z toho jeho parťáci v tréninkovém flightu měli náramnou legraci, je asi zbytečné dodávat...

2. FILMOVÉ TRIKY NAŽIVO
Hollywoodský snímek Zelený svět (v originále Tin Cup) s Kevinem Costnerem v hlavní roli znají určitě mnozí golfoví fandové. Zahrál si v něm právě i Mickelson, a nebyl by to on, aby během natáčení nedošlo na nějaký ten hec. „O jedné pauze mezi záběry jsme objevili opravdu vysokánskou borovici a někdo přišel s nápadem, že Mickelsonovi nabídneme sázku, jestli ten strom dokáže míčkem přehrát," vzpomínal herec Cheech Marin, který hrál ve filmu Costnerově postavě kedíka.
Kousek prý vyžadoval doslova filigránskou ránu, která musela jít prakticky kolmo nahoru, a tak se do jackpotu proti Leftymu rychle sešlo několik stodolarovek. „Mohlo tam být dobře dvanáct set dolarů. Mickelson si to pohledem přeměřil a naprosto neskutečným flop shotem ten strom přehrál. Míček ještě ani nedopadl na zem, zatímco on už měl těch dvanáct stovek ze stolu shrábnutých v kapse!" smál se ještě po letech herec.

3. KOUZLO S ODPALIŠTI
Americký profík Colt Knost se jednou přimotal k Mickelsonově typickému golfovému klání o peníze ve hře dva na dva. „Byli jsme tam my, Ben Crane a pak nějaký spisovatel s dost vysokým handicapem. Phil trval na tom, že on musí hrát s Benem, takže ten chlapík zbyl na mě. Navrhli jsme ale, aby mohl aspoň hrát z kratších odpališť, protože hrál drajvrem ani ne dvě stě metrů," líčil Knost.
Mickelsonovi to prý sice zpočátku moc nevonělo, ale nakonec souhlasil. „Na prvním odpališti to měl spisovatel o dobrých třicet metrů kratší, už na druhé jamce byla ale mezera o něco menší, a když jsme přišli na čtyřku a na pětku, ta zpropadená odpaliště byla skoro úplně u sebe! Zírali jsme na sebe s Cranem... a pak nám to došlo!" řehtal se Knost.
Lišák Mickelson prý prostě nenápadně zavolal na recepci a navedl jednoho ze zaměstnanců hřiště, aby na jeho přání posunul příslušná odpaliště dozadu a soupeři tak neměli výhodu! „A nám nezbylo, než uznat, že tohle na nás prostě zahrál hodně zkušeně," dodal oproti Leftymu o víc než patnáct let mladší krajan.

4. PONÍŽENÍ GOLFOVÉ LEGENDY
Následující historka pochází z doby, kdy Mickelson mezi profíky teprve začínal. Dobře tím pádem dokládá, že ač sám zelenáč, uměl velmi brzy přivádět k zoufalství i velezkušené pardály. Kdysi dávno se s tehdejším mladíčkem pustili do sázky z dnešního pohledu legendární hráči: na Leftyho straně Ben Crenshaw, proti nim Payne Stewart s Paulem Azingerem. Právě pozdější rydercupový kapitán týmu USA tuhle příhodu umí vylíčit nejlépe. Aby také ne, přišel v ní totiž o nejvíc peněz.
„Tehdy se nám s Paynem moc nedařilo, trochu se nám to vymklo z rukou a na poslední jamce nám reálně hrozilo, že budeme každý 1 600 dolarů mínus. Na osmnáctém greenu jsme měli všichni šanci na birdie a Mickelson byl nejblíž. My tři jsme neproměnili a přišla řada na Phila," vzpomínal nedávno Azinger. Šlo prý o pat zhruba z pěti metrů, ale obtížný, z kopce a zprava doleva. Kdyby Mickelson proměnil, prohra se vyšplhá na zmíněných šestnáct set, kdyby nedal, spadne na čtyři stovky.
„Payne najednou couvl a řekl, že končí a radši zaplatí stávajících osm stovek. Ben to přijal a zbyl jsem já, přesvědčený, že tohle prostě Phil nedá. Podíval jsem se na něho a – nerad to přiznávám – řekl jsem mu: Tak patuj, ty čubko! Mrknul na mě, postavil se k tomu patu... a zahrál ho úplně suše, přímo na střed! Přesně doprostřed! Payne jásal, plácal si s ním, že ušetřil osm stovek, a já byl vzteky totálně bez sebe," smál se po letech Azinger. Už tehdy prý rázem věděl, že z Mickelsona bude jednou velký golfista.

5. HLÍDEJTE SI MĚNU
Jiný husarský kousek si Mickelson připsal v roce 2010, kdy se v St. Andrews zúčastnil tréninkového kola s Nickem Watneyem a Dustinem Johnsonem. Stačilo pár slov, a na světě byla jednoduchá sázka: hráč s nejhorším skóre zaplatí tomu s nejlepším výsledkem tisícovku. Watney měl sice zpočátku nějaké námitky, protože hrál tehdy na slavném skotském hřišti poprvé v životě, ale Lefty ho nakonec přemluvil.
Jak už se to tak nabízelo, právě Watney prohrál a Mickelson vyhrál. Američan tedy na konci kola nesl o jedenáct let staršímu krajanovi tisíc dolarů, ale ten ho rychle vyvedl z omylu. „Dolary? Tady jsme v Británii, kamaráde, platí se v librách!" Jistě netřeba dodávat, že kurzový rozdíl byl tehdy výrazně ve prospěch ostrovní měny, a tak Watneyho prý sázka o tisícovku, do které vlastně vůbec nechtěl jít, přišla na bezmála 1 700 dolarů...

6. ZASVĚCENÝ BOXERSKÝ VÝKLAD
Většina Mickelsonových historek se samozřejmě točí kolem golfu, Lefty je prý ale také velkým fanouškem boxu a rád chodí sledovat zápasy naživo. S partou přátel byl i na duelu, který kdysi svedli o titul Floyd Mayweather a Robert Guerrero, Mickelsonovu sázkařskou duši ale tehdy upoutal jiný, méně sledovaný duel programu. „Vyprávěl nám o nějakém chlapíkovi se skvělou přezdívkou El Explosivo, který má prý 28 knockoutů z 36 zápasů," líčil golfový publicista Jason Sobel, který byl jedním z aktérů téhle story.
Proti zmíněnému bombarďákovi měl stát v ringu jakýsi mladíček, který má o deset let méně zkušeností, a navíc teprve před tímhle zápasem přestoupil do vyšší váhové kategorie. Tak to alespoň líčil Mickelson, načež prý dodal, jako by ho to právě v tu chvíli napadlo: „Ale víte co, mě se ten kluk líbí! Jestli si chce někdo vsadit na toho favorita, dám mu to jedna ku jedné."
Po tomhle zasvěceném Leftyho úvodu se prý řada lidí včetně Sobela nechala k „výhodné" sázce zlákat. Realita? Údajný mladíček měl od začátku jasnou převahu, už v pátém kole rozhodčí zápas raději ukončili technickým K.O. – a Mickelson vzápětí obcházel lóži a vybíral výhry. „Já jsem tam nechal stovku, ale pár sázek bylo vyšších. Mnohem vyšších," usmíval se významně Sobel.

7. VZKAZ OD SPOKOJENÉHO BENJIHO
Celoživotní rivalita pojí Mickelsona s jeho vrstevníkem Woodsem. Tiger prý ho řadu let moc nemusel. Svůj podíl na tom patrně má i slavná historka o tom, jak se – poprvé, a na dlouhou dobu i naposled – vsadili kdysi o peníze při tréninkovém kole. Bylo to na Nissan Open v roce 1998 a nedosti na tom, že Lefty vyhrál, na což Tiger nebyl nikdy zrovna zvyklý. Mickelson si prý neváhal pořídit fotokopii stodolarovky, kterou nad Woodsem vyhrál, pověsit mu ji do jeho skříňky v šatně a připojit lakonický komentář: „Jen jsem chtěl, abys věděl, že Benji (narážka na amerického ex-prezidenta Benjamina Franklina, který je na bankovce vyobrazen) a jeho kamarádi jsou ve svém novém domově moc a moc spokojení..."

8. NAPOMENUTÍ OD PGA TOUR
V roce 2001 si údajně Mickelson kvůli své sázkařské vášni vysloužil dokonce oficiální napomenutí od vedení PGA Tour. Oč šlo? Na turnaj NEC Invitational sledoval společně s Mikem Weirem v hráčské lóži dění na hřišti a vyhrál nad kanadským levákem pět set dolarů, protože dokázal přesně předpovědět, že Jim Furyk trefí ránu z bankru přímo do jamky.
Vedení soutěže ale Leftyho jasnozřivost příliš nenadchla, podobné věci totiž nevidí PGA Tour během oficiálních akcí zrovna ráda. Mickelsonovi se tak údajně dostalo pokárání – on sám o téhle příhodě na rozdíl od svých jiných kousků nemluví příliš rád, takže na tom nejspíš něco bude...

9. NESPOKOJENÝ MUZIKANT
Na úplný závěr historka poměrně čerstvá, která pobavila sociální sítě předloni, krátce po spektakulárním klání The Match, který Mickelson odehrál proti už zmíněnému Tigeru Woodsovi. Jak si možná pamatujete, ve hře bylo devět milionů dolarů pro vítěze a zápas mohli exkluzivně sledovat televizní diváci, kteří zaplatili za přenos bezmála třicet dolarů. Později se ale ukázalo, že s onou exkluzivitou to nebylo tak horké, mač šlo sledovat jinde zadarmo, a ani úroveň hry nebyla bůhvíjaká – krátce řečeno, byl to tak trochu propadák.
Nespokojen byl také Jake Owen, v USA velmi populární country hudebník. Když se tak pouhý den nato potkal s Mickelsonem na svatbě jiného amerického golfisty Jordana Spiethe, posilněný alkoholem si nenechal svůj názor pro sebe. „Hej Phile, dlužíš mi za*raných třicet babek a omluvu za ten nejhorší za*sranej golf, jaký jsem kdy viděl," obořil se prý na Mickelsona, jak se sám později kajícně přiznal na sociálních sítích.
Lefty prý nehnul ani brvou, vytáhl z peněženky stodolarovku, vrazil ji Owensovi do ruky a se stoickým klidem pravil: „Těchhle jsem včera vyhrál rovných devadesát tisíc, takže si klidně jednu vezmi a běž do p*dele." A aby o pravdivosti téhle úsměvné scénky opravdu nebylo pochyb, na svém twitterovém účtu ji o další den později nasdílel i samotný Mickelson s lakonickým komentářem: „Pravda pravdoucí." Inu, bude už asi navždycky svůj...

Mickelson dav Reuters 250AMERICKÝ ŠAMPION, TŘIKRÁT VYHRANÉ MASTERS I PROKLATÉ US OPEN
Phillip Alfred Mickelson se narodil 16. 6. 1970 v kalifornském San Diegu, společně s rodiči se ale v mládí přestěhoval do arizonského Scottsdale. Tatínek byl totiž dopravním pilotem a nějaký čas létal i pro americké námořnictvo. Právě pozorováním otcova golfového švihu a jeho zrcadlovým napodobováním začal malý Phil hrát sám nalevo, ačkoli (a to řada lidí dodnes netuší) je jinak ortodoxní pravák. První tréninky probíhaly na dvorku u domu, kde se prý naučil základům své proslulé vytříbené krátké hry.
Střední školu dokončil ještě v San Diegu, následovala studia na Arizonské státní univerzitě, to už s golfovým školním programem. Mladík hrající na nezvyklou stranu se tam stal brzy celonárodní hvězdou a jednou z nejznámějších tváří amatérského golfu, mimo jiné totiž získal hned třikrát (1990, 1991 a 1992) Hasking Award pro nejlepšího univerzitního hráče v celých USA. Hned v prvním z těchto let navíc – jako první levoruký hráč historie – vyhrál také americký amatérský šampionát.
Bylo tedy samozřejmé, že po skončení studia se v roce 1992 rychle přehoupl mezi profesionály. Postupovou kvalifikační školu mohl vynechat díky vítězství z roku 1991 na turnaji v Tucsonu, které mu zajistilo dvouletou výjimkou na PGA Tour, a rychle začal sbírat další prvenství. Ta během 90. let přibývala, jenže chybělo vítězství na majorech, takže se o Mickelsonovi začalo pomalu mluvit v souvislosti s nepopulárním titulem „nejlepší hráč, který nikdy nevyhrál žádný major".
To se ale změnilo v roce 2004, kdy konečně zvítězil na některém z turnajů velké čtyřky: bylo to v Augustě a Lefty tam udolal o jedinou ránu Ernieho Else. Mimochodem, byl teprve třetím levákem, který Masters vyhrál, přestože se traduje, že právě levorukým hráčům hřiště v Augusta National vyhovuje. Další major přidal o rok později na PGA Championship v Baltusrol Golf Clubu, v roce 2006 přidal druhé zelené sako v Augustě a potřetí si jej navlékal v roce 2010. První a jedinou výhru na britském Open si připsal v roce 2013. Představovala jeho zatím poslední majorové vítězství. Posledním titulem, na který zatím čeká z majorů marně, je trochu paradoxně domácí US Open.
I tam už přitom jednou doslova sahal po výhře. Bylo to navíc v roce 2006, kdy si tím pádem mohl připsat jako teprve třetí hráč historie (po Benu Hoganovi a Tigeru Woodsovi) tři majory v řadě! O toto privilegium jej ale připravil málokdy vídaný kolaps na osmnácté jamce finálového kola, kde mu přitom stačilo k celkovému triumfu zahrát par. Mickelson ale pokazil odpal, nezvládl ani následnou záchranu, zahrál double bogey a zmíněný titul mu uniká dodnes – a o to bolestivěji, že na US Open hned šestkrát (!) skončil druhý.
Přesto je Mickelson už před padesátkou živoucí golfovou legendou. Déle než pětadvacet let se držel v nejlepší padesátce světového žebříčku, odkud vypadl teprve nedávno, z toho byl přes 700 týdnů dokonce v desítce nejlepších. Na majorech si připsal 27 umístění v první pětce, svou zemi reprezentoval na dvanácti Ryder Cupech a stejném počtu Prezidentských pohárů. V žebříčku kariérních výdělků jej překonal jedině Tiger Woods. Už v roce 2012 byl oficiálně uveden do Světové golfové síně slávy.

CO JSTE O NĚM MOŽNÁ NEVĚDĚLI...
- S golfem prý začínal už v 18 měsících.
- Přes všechny své úspěchy nikdy nebyl světovou jedničkou, nejvýše to v kariéře (hned několikrát) dotáhl na 2. příčku žebříčku.
- S manželkou Amy má celkem 3 děti: dcery Amandu a Sofii a syna Evana.
- Kromě US Open také nikdy v kariéře nevyhrál FedEx Cup.
- Jeho dosavadní golfové výdělky přesahují 89 milionů dolarů.
- Je zatím posledním hráčem, který dokázal jako amatér vyhrát turnaj na PGA Tour (Northern Telecom Open v roce 1991).

Převzato z časopisu GOLF 6/2020
Text: Lukáš Pařenica, foto: Globe Media/Reuters


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...