elder-guardian-750Ještě v dubnu stál po boku Jacka Nicklause a Garyho Playera jakožto čestný startér letošního Masters. Právě tento turnaj ostatně Lee Elder kdysi jednou provždy změnil tím, že se v roce 1975 stal historicky prvním hráčem tmavé pleti, který v Augustě nastoupil. V létě oslavil sedmaosmdesát let, nicméně už na slavném majoru pár měsíců předtím bylo vidět, že na tom není zdravotně nejlépe: na odpálení míčku už to na rozdíl od známějších kolegů nebylo. Tento týden Lee Elder opustil svět definitivně - a dočkal se slov uznání prakticky od všech, kdo měli či stále mají s golfem co do činění.

„Golfová hra v něm ztratila velkého hrdinu," napsal pár hodin poté, co smutná zpráva oblétla svět, například Jack Nicklaus. A přidal se i další z hvězdného tria letošních startérů v Augustě Gary Player. „Obětoval golfu tolik, že pro mě byla čest být s ním na startovním týčku." Stranou samozřejmě nezůstal ani Tiger Woods, pro kterého byl význam Lee Eldera a jeho průkopnictví logicky velmi osobní záležitostí. „Díky němu a Charlie Siffordovi (první Afroameričan, který kdy nastoupil na PGA Tour) jsem mohl žít svůj sen," připomněl nejsledovanější hráč golfových dějin.

Elder učinil svůj první velký průlom v golfovém světě už v roce 1971, kdy se senzačně zúčastnil South African PGA Championship v jihoafrickém Johannesburgu - pro zemi nechvalně proslulou apartheidem to tehdy bylo něco neuvěřitelného. Elderovu účast si ale vymohla tamní golfová hvězda, kterou nebyl nikdo jiný, než už zmíněný Gary Player.

Když se pak Elder pár let nato vydal do Augusty, čelil záplavě urážek a dokonce mu chodily poštou i četné výhrůžky smrtí. „Byl jsem strašlivě nervózní, v duchu jsem říkal: Bože, hlavně ať nikoho netrefím," vzpomínal letos pro novináře na své pocity na prvním týčku. Ránu ale trefil parádně a pak už se uklidnil. Při oné historické účasti sice neprošel cutem, ale za dva roky bral na Masters už dělené devatenácté místo a tenhle výsledek pak v roce 1979 ještě o dvě příčky vylepšil.

Výsledky ale v jeho případě nebyly to hlavní. Lee Elder byl průkopníkem, takže po jeho úmrtí mnozí neváhali dát jeho jméno do jedné řady s Martinem Lutherem Kingem nebo Nelsonem Mandelou. A za všechny to asi nejlépe shrnul šéf PGA Tour Jay Monahan. „To, kolik slavil úspěchů, přičemž musel dláždit cestu i pro ostatní, je jeho největším odkazem a zároveň důkazem, kolik talentu a odhodlání Lee Elder měl."

Připravil: Lukáš Pařenica
Foto: Guardian

Zdroj:
https://www.pgatour.com/news/2021/11/29/lee-elder-passes-away-age-87-pga-tour.html
https://www.instagram.com/p/CW3k-MRtYNo/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...