shepard-golf-750Jakmile lidstvo vkročilo na povrch Měsíce, bylo jen otázkou času, kdy prvotní nadšení vyprchá a astronauty přestane bavit stále dokola jen zaznamenávat data a sbírat vzorky. Potřebovali se i odreagovat a Alan Shepard to i realizoval. Na Měsíc si přivezl jeden ze svých oblíbených pozemských koníčků – golf.

Tedy přesněji řečeno, přibalil si do kabiny Apolla 14 šestku železo, kterou na Měsíci vytáhl, aby si vyzkoušel pár odpalů v prostředí se šestkrát menší gravitací a bez vzduchu. Jeho golfové švihy tehdy obletěly na televizních obrazovkách celý svět a minimálně ve své době se staly těmi nejslavnějšími. Golf se tak stal prvním a dosud také jediným sportem, který se hrál na Měsíci.

A jak daleko letěly míčky po Shepardových ranách v prostředí s gravitací šestkrát nižší, než jaké čelí každodenně pozemští golfisté? Sám Shepard po první nepříliš povedené ráně tvrdil, že ta druhá letěla na „míle a míle daleko". Realita byla zcela odlišná. Podle pozdějších měření měřil jeho první úder kolem 24 yardů a ten druhý zhruba 40 yardů. Průměrná vzdálenost ran hráčů Shepardova věku – bylo mu tehdy 48 let – přitom tehdy byla zhruba 156 yardů. Na Zemi samozřejmě.

I tak to byl zajímavý výkon. To proto, že Shepardova hůl nebyla žádným technologickým zázrakem své doby. Použil sice hlavu šestku železo, ale ta byla připevněna k shaftu, který jinak sloužil jako zařízení ke sběru vzorků. Navíc musel své rány absolvovat v neforemném a objemném skafandru, který sice skvěle chránil astronauta uvnitř, ale příliš velký rozsah pohybu neumožňoval. Ostatně, svůj švih mohl Shepard provádět pouze jednou rukou.

A co se stalo se Shepardovou unikátní šestkou železo? Běžnou praxí během programu Apollo při letech na Měsíc bylo nechávat zařízení na měsíčním povrchu. To proto, aby se na palubě kosmické lodi udělalo více místa pro vzorky hornin nasbíraných během mise. Shepardova hůl ale byla výjimkou a do přistávacího modulu se dostala.

Několik let zůstala v jeho vlastnictví, než ji v roce 1974 Shepard věnoval Muzeu golfové asociace USA v Liberty Corner v New Jersey. Podle historičky USGA Victorie Nenno se měsíční golfová hůl stala jedním z nejpopulárnějších kousků ve sbírce muzea.

Text: Alois Žatkuliak
Foto: GettyImages


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...