Doug-Sanders-Reuters-250Golfový svět ztratil během letošních velikonočních svátků další svou výraznou osobnost: v Houstonu totiž v neděli 12. dubna zemřel bývalý vynikající americký golfista Doug Sanders, profesionál proslulý nejen svými výkony na hřištích, ale také výstředními modely oblečení, kvůli kterým se mu často říkávalo „peacock of the fairways", tedy páv fairwayí. Měl také smůlu v promarněných šancích na majorová vítězství, hned čtyřikrát totiž skončil na turnajích velké čtyřky na druhém místě, a triumf si tam nikdy nepřipsal. Během kariéry nicméně nasbíral úctyhodných dvacet vítězství na PGA Tour.

Proslulé Sandersovy módní outfity plné neobvyklých barev, divokých výstřihů či různých moderních vzorů dokázaly mnohokrát šokovat nejen diváky, ale i jeho soupeře na hřišti: někdejší golfista Tommy Bolt o něm prý dokonce kdysi prohlásil, že vypadá jako jukebox s nohama. Doug byl nicméně dobře známý také tím, že někdy uměl zahodit i ten nejkratší putt - a právě jeden takový se mu stal osudným v okamžiku, kdy byl nejblíž v životě vytouženému vítězství na majoru.

Doug-Sanders2-250Sanders si nejprve v předchozích letech připsal druhá místa na PGA Championship 1959, US Open 1961 a Open Championship v roce 1966, právě na tomtéž turnaji mu pak v roce 1970 na slavném hřišti v St. Andrews stačilo na závěrečné osmnácté čtyřparové jamce finálového kola zahrát par. Druhou ránu dostal na deset metrů od vlajky, pokus o birdie sice nevyšel, ale pořád mu chyběl jen necelý metr k životnímu úspechu!

Jenže Sanders bohužel krátkou ránu nezvládl, zapsal bogey a příští den podlehl v dodatečném play-off o jedinou ránu Jacku Nicklausovi. „Pořád se mě novináři ptají, jestli si na ten putt ještě někdy vzpomenu," líčil o řadu let později v jednom rozhovoru a se smíchem dodal: „Odpovídám jim, že leckdy se stane, že na něj nepomyslím i celých pět minut."
Vážněji pak připomínal, jak ho promarněná šance mrzela ne až tolik kvůli sobě, ale hlavně kvůli jeho ženě a synovi, kteří mu přece tolik věřili...

Doug Sanders zemřel ve věku 86 let, podle dostupných informací neměla jeho smrt žádnou souvislost s koronavirovou pandemií. Během svého života byl mimo jiné jmenován členem sportovní Síně slávy na Floridě, kde vystudoval tamní univerzitu.

Připravil: Lukáš Pařenica; foto: Reuters

Zdroj:
https://www.golf.com/news/2020/04/13/doug-sanders-peacock-of-the-fairways-obit/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...