midland-gcc-750Když v březnu 2018 seděl chlapík jménem Mike Manthey za stolem ve své kanceláři v prostorách golfového Midland Hills Country Clubu, všiml si, že za jednou ze skříní nedoléhá úplně přesně kazetové krytí stropu. Hlavní manažer zmíněného klubu v americkém státě Minnesota se nudil a tak se rozhodl prozkoumat to trochu podrobněji. A právě díky tomu učinil nález, který nadchl nejen jej, ale i ostatní členy klubu a vlastně i širokou veřejnost.

Jak se totiž ukázalo, za nedoléhajícím kazetovým stropem se ukrýval malý poklad: alespoň tedy bráno z pohledu věrných místních golfistů. Někdo by možná řekl, že celé tohle nadšení způsobil vlastně jen cár papíru, podstatné ale bylo, co bylo na něm. Unikátní historická mapa v podobě, jakou mělo klubové hřiště v době svého vzniku, tedy téměř před sto lety!

Jak Mike Manthey, tak třeba klubový prezident z let 2004 až 2006 John Hamburger byli přitom přesvědčeni, že zmíněná mapa v průběhu let nenávratně zmizela, stejně jako jako například zakládající listiny minnesotského klubu. Vedělo se, že hřiště oficiálně otevřelo v roce 1916, pozemek si ale tehdejší nadšenci pronajali na pět let a protože jim je majitel neprodloužil, stěhovalo se na trochu jiné místo. A právě podobu téhle osmnáctky nyní měl šťastný nálezce před sebou, v původní dobové kresbě. „Říkal jsem si, že se mi to snad jenom zdá, že to nemůže být pravda," směje se i po skoro třech letech Manthey.

A proč se o téhle milé historce píše v zámoří právě nyní, na začátku zimy 2020? Vtip je v tom, že nadšení místní golfisté si právě onu historickou mapu vzali jako podklady pro už dříve plánovanou rekonstrukci hřiště. Je potřeba říci, že zdaleka ne všechny jamky mohly být vráceny do původní podoby, mimo jiné i proto, že na hřišti mezitím vyrostla velká a nákladná klubovna, kterou pochopitelně nikdo bourat nehodlal. Navíc se ukázalo, že hned patnáct z dnešních osmnácti jamek je v podstatě věrnými kopiemi, na zbývajících třech ale došlo na úpravy - a architekti na řadě míst narazili třeba na stopy původních bankrů.

Práce zabraly nějaký čas a skončily letos v prosinci, na otevření ve staronové podobě se tak místní těší až na jaře, tehdy bude ostatně klub slavit stoleté výročí od založení hřiště na stávajících pozemcích. A pokud jde o onu historickou mapu, její originál je pečlivě uchován a krásná zarámovaná kopie má nyní navěky čestné místo ve vstupní hale klubovny Midland Hills Country Clubu...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://golf.com/travel/seth-raynor-map-found-midland-hills/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...