payne steward 250Vítěz jedenácti turnajů na PGA Tour včetně tří majorů a člen Golfové síně slávy, jehož úspěšnou profesionální kariéru přeťala tragédie v pouhých 42 letech - taková je vizitka Payna Stewarta. Dvacetileté výročí od jeho smrti si koncem října připomněla nejen jeho rodina, ale i tisíce fanoušků a odborníků po celém světě. A právem: hráč pocházející z Missouri, přesněji řečeno města Springfield připomínajícího svým názvem kreslenou rodinku Simpsonů, byl totiž golfovou ikonou, jaké se nerodí každý rok.

Psal se 25. říjen 1999, když došlo k letecké havárii charterového Learjetu 35 mířícího z Orlanda na Floridě do texaského Dallasu. Doplňující informace tiskových agentur posléze šokovala celý golfový svět - na palubě letadla zahynul i Payne Stewart, který se jen čtyři měsíce předtím stal podruhé v kariéře vítězem US Open a pár týdnů před smrtí pomohl Spojeným státům vybojovat Ryder Cup. Sympatický Američan byl navíc doslova miláčkem fanoušků i novinářů, a to nejen díky svému hráčskému umění.

Byl to totiž právě Stewart, kdo byl v osmdesátých a devadesátých letech považován za bezkonkurenčně největšího modemana na PGA Tour. Diváci milovali jeho více či méně výstřední, zato vždy elegantní golfové outfity, novináři se rádi předháněli v informacích o tom, kolik má doma obleků, a fotografové doslova zápolili o záběry s ním, protože slibovaly pestrou a zajímavou podívanou. Američan byl prostě mimořádně charismatickou osobností – a samozřejmě také skvělým hráčem.

Čtyři měsíce před svou smrtí ovládl US Open, stejný turnaj vyhrál už v roce 1991 a o dva roky dříve si připsal výhru na PGA Championship. Mnozí odborníci soudí, že měl našlápnuto k tomu ještě nějaký ten major přidat, osud byl ale proti. Příčiny letecké tragédie nikdy nebyly uspokojivě objasněny, jisté ale je, že v kabině došlo k dekompresi, následkem čehož oba piloti i čtveřice pasažérů upadli do bezvědomí a stroj několik hodin pokračoval na autopilota, dokud mu nedošlo palivo a nezřítil se. Na palubě cestovala kromě Stewarta také dvojice jeho agentů a známý golfový architekt Bruce Borland, který spolupracoval s designérskou společností Jacka Nicklause. Nehodu nikdo nepřežil.

Ostatní golfisté si svého kolegu připomněli hned na následujícím turnaji. Velký Američanův kamarád Stuart Appleby hrál se svolením Payneovy manželky v jednom z oblíbených Stewartových outfitů a řada ostatních golfistů mu vzdala hold tím, že nastoupila v krátkých kalhotách a dlouhých podkolenkách, které byly jeho dalším typickým poznávacím znamením.
Odkaz svého otce pomáhá s odstupem času šířit i Stewartův syn Aaron a také jeho dcera Chelsea. Jak sourozenci přiznávají, vyrůstali do značné míry právě v prostředí kolotoče světového golfu a dodnes prý mají na okruhu spoustu známých, s nimiž se rádi potkávají: Aaron Stewart je ostatně svému otci podobný prakticky na první pohled...

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://www.instagram.com/p/B4C_tY5HtIQ/?igshid=1kmb577yp4ik4
https://eu.usatoday.com/story/sports/golf/2019/10/25/aaron-stewart-son-payne-stewart-lpga-diamond-resorts/2454815001/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...