il-pgatour-750Větší rozruch než výsledky všech hvězdných jmen na leaderboardu vzbudila minulý týden během středečního prvního kola Arnold Palmer Invitational informace, kterou hráčům rozeslal v oficiálním memorandu šéf PGA Tour Jay Monahan. Vedení nejsledovanější túry světa totiž oznámilo změny, které mohou fandové i samotní golfisté čekat už během příští sezony. A jsou to změny poměrně nečekané.

Ve zkratce: na některých vybraných turnajích hodlá PGA Tour omezit startovní pole na zhruba polovinu současného stavu, tedy přibližně 70 až 80 hráčů, a co je asi největší změnou, na některých dalších už nebude po dvou kolech dělit výsledkovou listinu cut. Revoluční změna se sice (zatím?) nemá týkat největších klání roku, jako jsou majory nebo třeba The Players, přesto vzbudila obrovský rozruch. A není se čemu divit, absence cutu byla totiž snad nejvíce kritizovanou věcí na nové konkurenční šňůře LIV Golf, kterou loni rozjel Greg Norman. Nyní to tedy tak trochu vypadá, že se Monahan a spol. snaží rivalský podnik napodobit - a to mnohým nevoní.

Vedení PGA Tour se sice dušuje, že úpravy systému chystalo „dávno předtím", než se o LIV Golf vůbec začalo mluvit, přesto sklidilo pořádnou porci kritiky. Leckdo upozorňuje na to, že nový model má jednoznačně pomoci těm hráčům, kteří jsou na výsluní, a naopak ztíží postup vzhůru těm, kteří se na ně teprve derou. „V reakci na LIV řekla Tour, že nebude soutěžit s jejich penězi. A pak se přesně do takového soutěžení pustila. Jak míní ospravedlnit tenhle nový model?" ptá se třeba zámořský golfový publicista Matt Ginella.

A přidal se populární britský golfista Eddie Pepperell, který upozornil, že v turnajích bez cutu může mnohým hráčům chybět motivace. „Vzpomínám si, že když mi to před lety na jamkovce v Mexiku a Memphisu moc nešlo, finálové kolo jsem prostě vypustil. Občasné vypadnutí v cutu je nezbytné pro to, aby mladí hráči mohli růst," míní infant terrible ostrovního golfu.

Zastánce naopak novinky našly (celkem logicky) u těch, kteří už nyní patří k nejlepším na světě. „Udrží to hvězdy na turnaji po všechny čtyři dny. Když chcete po Mastecardu, aby vám dal dvacet milionů za golfovou akci, logicky za to chtějí vidět v akci ty nejlepší," krčí rameny světová trojka Rory McIlroy.

A podobně to vidí i Xander Schauffele. „Snažíme se prostě dělat co nejlepší produkt. Já osobně mám cut rád, patří to k věci, je to zábava. Ale na druhou stranu, spousta fandů, mladých nadšenců, přijde prostě proto, aby viděla ty nejlepší hráče na světě. A takovou věc vždycky lépe prodáte sponzorům," uzavřel olympijský vítěz z Tokia.

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://golfweek.usatoday.com/2023/03/01/pga-tour-approves-radical-schedule-changes-elevated-events/
https://golf.com/news/one-worst-pro-rants-pga-tour-change/?fbclid=IwAR1W_R6SCe90ovw4UViROkna9J1vpmogOe3t2w1LsgIkZGzkVlJGhwlsqOI
https://twitter.com/MattGinella/status/1631019692138860551
https://twitter.com/MintzGolf/status/1631023537333977094


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...