masters-logo-250Není před ním úniku. Světovým tématem číslo jedna je definitivně nový typ koronaviru a pochopitelně to platí i o golfovém prostředí, potažmo dalších sportovních odvětvích. K menším turnajům rušeným především v Číně, případně okolních asijských zemích, přibývají další akce, a nejeden golfový fanoušek už si klade otázku, která byla ještě před měsícem téměř nepředstavitelná: může být v ohrožení i nejslavnější golfový turnaj světa, dubnové Masters?

V první řadě rychlá rekapitulace. Kvůli řádění nemoci pojmenované COVID-19 se letos nekonalo hned několik turnajů asijské šňůry LPGA, konkrétně Blue Bay, Honda LPGA Thailand a HSBC Women's World Championship. Nehrálo se také dámské Asia-Pacific Amateur, v mužské kategorii došlo na přeložení kvalifikačního turnaje pod hlavičkou PGA Tour Series-China, který se namísto čínského Haikou konal v indonéském Lagoi.

Aktuálně se epidemie nového onemocnění promítla do kalendáře mužské European Tour, hrát se totiž nebude Magical Kenya Open, které bylo v kalendáři sezony naplánováno právě na tento týden. O zrušení turnaje ovšem nerozhodlo vedení šňůry, nýbrž keňská vláda, která do odvolání zakázala všechny podobné akce v zemi. Turnaj se do kalendáře Europen Tour dostal teprve loni, hrát se mělo od čtvrtka do neděle v Karen Country Clubu v tamní metropoli Nairobi.

Výkonný ředitel ET Keith Pelley řekl, že vedení túry rozhodnutí keňské vlády bezvýhradně respektuje. „Rozumíme tomuto kroku, který byl učiněn v tak složité době," dodal. Program European Tour dozná i dalších změn, už v polovině února totiž bylo oznámeno, že v původních termínech se nebude hrát ani Maybank Championship a Volvo China Open: zatím není jasné, jestli turnaje dostanou náhradní termíny, nebo pro letošek z kalendáře zmizí úplně.

Situace kolem nového koronaviru se ale nezlepšuje, právě naopak. Začátkem tohoto týdne si také nemoc vybrala zatím asi největší daň ze všech sportovních akcí. Bez náhrady byl totiž zrušen tenisový turnaj v kalifornském Indian Wells, mamutí akce, které se právem přezdívá pátý grandslam. A mimochodem, pokud bychom hledali analogii v golfovém světě, podobného statutu tady požívá klání The Players, kterému se někdy říká pátý golfový major - ano, právě ten turnaj, který začíná v tradičním dějišti TPC Sawgrass už tento čtvrtek.

Na Floridě už se bezpochyby hrát bude, nad fairwayemi a greeny se ale bude vznášet velká otázka: jak to bude s největším golfovým svátkem v Augustě? Pořadatelé Masters samozřejmě situaci pečlivě sledují a jak minulý týden uvedl Fred Ridley, předseda Augusta National Golf Clubu, zatím se počítá s tím, že se o zelené sako bude hrát v obvyklém termínu. „Bezpečnost a zdraví všech zúčastněných jsou samozřejmě naši největší prioritou," dodal obvyklou formulku.

Slavný turnaj ale každoročně přiláká do Augusty desítky tisíc lidí, což v nastalé situaci opravdu není žádná legrace. „Vyzýváme všechny, aby dodrželi příslušná preventivní opatření k omezení šíření viru. V souvislosti s tím také důrazně doporučujeme, aby všichni návštěvníci pečlivě sledovali aktuální předpisy a případná omezení," dodal prozatím Ridley. Slavné Masters se letos má uskutečnit od 9. do 12. dubna, tedy za zhruba čtyři týdny, tou dobou může stávající panika kolem koronaviru opadnout, nebo naopak nabrat na obrátkách. Klíčová otázka tedy zní: znamená to UŽ za měsíc, nebo AŽ za měsíc?

https://www.golf.com/news/2020/03/06/kenya-open-cancelled-coronavirus-euro-tour/
https://golfweek.usatoday.com/2020/03/04/augusta-national-statement-coronavirus-masters/amp/
https://www.golf.com/news/2020/03/09/coronavirus-masters-augusta-national-serious-danger/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...