stenson-750Šuškalo se o tom už delší dobu a minulý týden se zvěsti potvrdily: švédský veterán Henrik Stenson ohlásil přestup z PGA Tour ke konkurenční sérii LIV Golf Invitational. Což o to, ostřílený šestačtyřicetiletý golfista dává věkem a - při vší úctě - ne právě špičkovou výkonností z poslední doby v soupisce šňůry Grega Normana docela smysl, má to ale jeden důležitý háček. Stenson byl totiž před časem jmenován kapitánem evropského týmu pro Ryder Cup 2023 a jak se ukázalo, pro slavnou týmovou soutěž je angažmá u LIV Golf zásadní překážkou.

Minulý týden proto sám Stenson přiznal, že jeho jmenování bylo v souvislosti s ohlášeným přestupem zrušeno. „Jak se ukázalo, mé rozhodnutí mi bohužel znemožňuje nadále působit v roli kapitána evropského týmu pro Ryder Cup, a to přesto, že jsem při vyjednávání s LIV Golf výslovně smlouvu komponoval tak, abych své povinnosti zvládal," upozornil švédský matador ve svém prohlášení na sociálních sítích a neopomněl se o organizátory slavného klání otřít ještě jednou. „Je ostudné sledovat, jaké nejasnosti kolem Ryder Cupu panují v tom smyslu, kdo bude moci hrát a podobně," napsal doslova.

Jenže podobně jako u většiny přeběhlíků je veřejnost spíš na straně opačné a Stenson to schytává jak od fanoušků, tak od kolegů golfistů. Ti vtipnější, mezi které samozřejmě patřil Max Homa, si utahovali z toho, jak sáhodlouhé vyjádření švédského golfisty bylo. „Nečetl jsem to, ale gratuluji. Nebo tedy případně je mi líto, podle toho, co se hodí," reagoval uštěpačně prostořeký Američan na svém Twitteru.

Evropští golfisté a především vedení týmu má ale jiné starosti: aktuálně se totiž logicky hledá pro McIlroye a spol. nový kapitán. Což o to, času je relativně dost, v Římě se bude hrát za více než rok, nicméně všichni jsou zvědavi, kdo pro Stensonovi žezlo převezme. A hlavní kandidáti, o kterých se mluví, jsou v zásadě tři.

V první řadě se nabízí logická volba vsadit na Thomase Bjorna, dánský stratég totiž úspěšně vedl Evropu před čtyřmi lety v Paříži, kde domácí celek získal trofej. Po něm přebíral tým Padraig Harrington, který loni neuspěl s obhajobou ve Whistling Straits, a sám před časem prohlásil, že jeho časy jako kapitána už jsou nejspíš sečteny. To Bjorn by se opětovnému angažmá bránit nemusel, v jednapadesáti má na to pořád ideální věk a na úspěšnou spolupráci z Francie by s ním jistě rády navázaly i největší evropské opory.

Další varianty? Tady už se míří na ostrovy. Mluví se o Luku Donaldovi, někdejší světová jednička je sice výkonnostně dávno za zenitem, jinak je ale anglický elegán mezi hráči oblíbený a navíc má v Ryder Cupu velmi dobrou zápasovou bilanci (10-4-1), přičemž byl hned čtyřikrát u toho, když se pohár stěhoval na starý kontinent. Mnozí proto čtyřiačtyřicetiletého hráče, který na rozdíl od řady krajanů a vrstevníků lákání LIV Golf odolal, považují za favorita.

Tou třetí možností nebo chcete-li černým koněm vzadu je pak Paul Lawrie. Zkušený skotský veterán se nikdy netajil touhou si kapitánství zkusit, a už několikrát byl mezi těmi, o kterých šla řeč, nikdy to ale nevyšlo. Třiapadesátiletý Lawrie se ale může dočkat letos, stojí za ním i mnozí bývalí evropští rydercupoví hráči, třeba Peter Baker. „Absolutně by si to zasloužil, byl by skvělý kapitán. A kromě toho, udělal pro náš sport tolik jako málokdo," prohlásil Baker, který před šestnácti lety dělal asistenta Ianu Woosnamovi. Kdo to tedy nakonec bude? Napoví příští týdny.

Připravil: Lukáš Pařenica

Zdroj:
https://twitter.com/henrikstenson/status/1549802896547610624
https://www.espn.com/golf/story/_/id/34270851/henrik-stenson-join-liv-golf-lose-role-ryder-cup-captain-sources-confirm
https://twitter.com/maxhoma23/status/1549830034185080832


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...