mickelson-globe-750Mluvilo se o tom bezmála rok předem, a tento týden se to stane skutečností. Golfová superliga saudskoarabských investorů rozjíždí svůj první turnaj, a pochopitelně je kolem toho poprask - tím spíše, když mezi hráči nechybějí opravdu velká jména. Tedy, přinejmenším pár velkých jmen.

 

Kompletní výsledky prvního turnaje na www.livgolf.com/leaderboard

Jednoznačně největší rozruch vzbudilo „zběhnutí" Dustina Johnsona. Nedávná světová jednička a momentálně patnáctý hráč světa je suverénně nejvýše žebříčkově postaveným golfistou, který se ve čtvrtek v Londýně postaví na start LIV Golf Invitational, navíc se před časem vyjádřil v tom smyslu, že plánuje zůstat na PGA Tour. Ukázalo se, že opak je pravdou. Populární DJ podle všeho za přestup ke konkurenci zinkasuje gigantickou částku blížící se 125 milionům dolarů a z rozpačitých reakcí novinářů i svých kolegů si nic nedělá. „Dělám jen to nejlepší pro svou rodinu," prohlásil Američan, který před pár týdny konečně vstoupil do svazku manželského s dcerou slavného hokejisty Wayna Gretzkého.

Pro rodinu snad, ale bude to dobré i pro Johnsonovu kariéru? Odborníci jsou skeptičtí a připomínají, že si pravděpodobně zavřel dveře přinejmenším k účasti na Ryder Cupu. Ohledně majorových turnajů je situace složitější a třeba na US Open by podle vyjádření organizátorů vydaného v úterý večer přeběhlíci podle všeho startovat měli, turnaj totiž nepořádá PGA Tour, ale (svým způsobem také konkurenční) USGA. Připomeňme, že třetí major sezony začíná hned příští týden ve čtvrtek 16. června.

Ale zpět k londýnské premiéře LIV Golf Invitational. Kromě Johnsona nabízí startovní pole vesměs starší hráče za zenitem kariéry, případně golfisty ze druhé či třetí stovky světového žebříčku, s mírným zpožděním ale přibylo ještě jedno jméno. To, které se trochu čekalo, ale přesto vzbudilo také obrovskou pozornost. Ano, Phil Mickelson, jemuž výroky spojené právě se saudskoarabským projektem začátkem roku zásadně poničily pověst, kariéru i sponzorské portfolio, se přidal také na palubu, a kývl Gregu Normanovi, který novou superligu z pozice bývalého skvělého golfisty zaštiťuje.
Oblíbený Lefty prolomil týdny mlčení a vydal poměrně obsáhlé prohlášení na sociálních sítích, shrnout by se ale vlastně dalo do jediné věty. „Omlouvám se za neomalené výroky, díky za všechna ta pěkná léta, ale já prostě vezmu ty velké peníze." A fandové vesměs kroutí hlavou. „Vynechal Masters a obhajobu na PGA Championship jenom proto, aby hrál golf někde na internetu po boku Wadea Ormsbyho a Matta Jonese?" pošklebují se mnozí. Ano, zahajovací klání si příznivci nenaladí na žádné televizi, ale pouze na internetu.

I pro Mickelsona navíc bude mít tenhle krok další následky. Hned pár hodin nato prý jeho jméno zmizelo z webových stránek společnosti Callaway, pro kterou byl roky jednou z hlavních tváří. Novináři také neopomněli připomenout, že si Lefty s velkou pravděpodobností zavřel dveře k případnému budoucímu kapitánskému angažmá pro Ryder Cup nebo Prezidentský pohár. Pravda, na druhou stranu díky tomu vydělá spoustu peněz. Mimochodem, nabídka od Normana prý přistála na stole i nejslavnějšímu golfistovi všech dob Tigeru Woodsovi. Mělo jít o „devítimístnou částku ve vyšších číslech", každopádně legendární Američan řekl ne. Přestože jeho výdělky za celou kariéru (bráno čistě z prize money) paradoxně nedosahují ani hodnoty, kterou za svůj start dostane Dustin Johnson...
Tak jako tak, v Londýně se tento týden hrát bude. Ve středu je na programu Pro-Am, ve čtvrtek první ze tří turnajových kol. Osmačtyřicet hráčů už se rozdělilo do dvanácti týmů, celkové prize money činí 25 milionů dolarů, z čehož se 80 procent rozdělí mezi jednotlivé hráče a zbylých pět milionů mezi tři nejlepší týmy. I poslední golfista v turnajovém pořadí získá 120 tisíc. Bude to stačit na to, aby tenhle trucpodnik zaujal a bavil i fandy? Uvidíme časem, mnozí už ale opatrně varují: odejít z PGA Tour zní dramaticky, ale co když LIV Golf do roka zkrachuje? Budou se DJ a Lefty hlásit zpátky? A šlo by to vůbec? Spousta otázek, na které odpoví až čas...

Připravil: Lukáš Pařenica, foto: Globe Media / Reuters

Zdroj:
https://golf.com/news/liv-golf-announces-field-for-first-event/?
https://golf.com/news/phil-mickelson-breaks-silence-confirms-liv-golf/
https://twitter.com/SkySportsGolf/status/1534124301640687618
https://twitter.com/PhilMickelson/status/1533889279541354497


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
Kč,-

...