Maters-Willett-Reuters-750Ne, nebojte se, Dustin Johnson samozřejmě o ikonický kousek oděvu, který si vyhrál na letošním netradičně podzimním Masters v Augusta National Clubu, nepřijde. Ani žádný jiný z předchozích vítězů. V následujících řádcích totiž bude řeč o podstatně starším zeleném saku. A tím pádem pochopitelně taky podstatně vzácnějším.

Jeho majitelem je chlapík jménem Bill King, a jedná se o kousek, který je dost možná jediný svého druhu na světě. Američan z Baltimoru jej před lety objevil ve skříni jako dědictví po svém dědečkovi, který byl ve čtyřicátých letech oficiálním členem klubu v Augustě. Tam tahle saka nosili jako důkaz klubové příslušnosti prakticky od jeho založení, během uplynulých desetiletí se ale podobně staré exempláře v drtivé většině vytratily do zapomnění.

Když proto King vystavil svůj vzácný kousek k dražbě na internetovou aukci, velmi rychle začalo vedení Augusta National jednat, protože by jej ukrutně rádo získalo do svých sbírek. Jenže na to bohužel jeho představitelé nešli úplně v rukavičkách, a de facto v médiích nařkli Kinga z toho, že k historickému unikátu přišel nějak nepoctivě. „Není úplně příjemné, když se něco takového o sobě dočtete na internetu, sotva se vrátíte z dovolené," postěžoval si tehdy dotčený majitel, a na dohodu tedy zatím nedošlo.

Hrdý Američan prozatím pouze nabídl novinářům důkaz toho, že sako skutečně patřilo jeho dědečkovi: potvrzovat to mají například iniciály GEK vyšité na rubu a koneckonců také přímo jméno George Ellis King vypsané perem na příslušné cedulce. Na přední straně pak samozřejmě nechybí logo slavného klubu, právě podle jehož podoby lze určit příslušnost ke čtyřicátým letům minulého století. Cenu odhadují odborníci někde mezi 125 a 150 tisíci dolary (v přepočtu kolem tří a půl milionu korun), takže kdybyste čistě náhodou něco podobného našli doma v šatníku, určitě neváhejte.

Pokud jde o Billa Kinga, on sám prý golfu neholduje, na Masters se ale v televizi občas podívá. Při rozhovoru s novináři si třeba vzpomněl na ročník 1986, podobně jako mnozí laici si ovšem spletl tehdejšího vítěze Jacka Nicklause s hercem Jackem Nicholsonem. A je tedy pravděpodobné, že se s vedením Augusta National Clubu nakonec nějak šikovně domluví. Jak koneckonců sám přiznal, to slavné sako je mu tak jako tak stejně poněkud malé...

Připravil: Lukáš Pařenica
Ilustrační foto: Danny Willet, Globe Media - Reuters

Zdroj:
https://golf.com/news/features/this-baltimore-man-owns-a-green-jacket-and-augusta-national-desperately-wants-it/


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
100 Kč,-

Nejnovější edice nejdéle a nepřetržitě vycházejícího průvodce po českých golfových hřištích je opět k dispozici. ...